کد خبر: ۱۶۱۳۷۹
تاریخ انتشار: ۰۸:۴۹ - ۲۶ مهر ۱۴۰۲
انتخابات اسفندماه در فارس؛

تلاش برای تحقق مشارکت حداکثری

انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و همزمان با آن انتخابات مجلس خبرگان رهبری ۱۱ اسفندماه جاری بر مبنای قانون جدید مصوب یکم مردادماه ۱۴۰۲ مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد.
به گزارش خبرنگار گروه سیاسی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، در استان فارس انتخابات مجلس برای برگزیدن ۱۸ نماینده مجلس در ۱۵ حوزه انتخابیه و ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری برای انتخاب پنج عضو از ۸۸ عضو برگزار می‌شود.

این ۱۵ حوزه انتخابیه شامل حوزه انتخابیه آباده، بوانات، خرم‌بید و سرچهان، حوزه انتخابیه اقلید، حوزه انتخابیه جهرم و خفر، حوزه انتخابیه داراب و زرین‌دشت، حوزه انتخابیه سپیدان و بیضا، حوزه انتخابیه سروستان، خرامه و کوار، حوزه انتخابیه شیراز و زرقان، حوزه انتخابیه فسا، حوزه انتخابیه فیروزآباد، فراشبند و قیر و کارزین، حوزه انتخابیه کازرون و کوه‌چنار، حوزه انتخابیه لارستان، خنج، گراش، اوز و جویم، حوزه انتخابیه لامرد و مهر، حوزه انتخابیه مرودشت، پاسارگاد و ارسنجان، حوزه انتخابیه ممسنی و رستم و حوزه انتخابیه نی‌ریز، استهبان و بختگان است.

آغاز فرایند اجرایی ستاد انتخابات فارس

فرایند اجرایی ستاد انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری در استان فارس ۲۳ خردادماه ۱۴۰۲ آغاز شد.

در نخستین روز از آغاز فرایند اجرایی ستاد انتخابات و تشکیل اولین جلسه این ستاد در فارس، رئیس و اعضای ستاد انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری در فارس با حکم استاندار منصوب شدند.

بر اساس این احکام، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری به‌عنوان رئیس، معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری به‌عنوان رئیس کمیته مالی و پشتیبانی و مدیرکل دفتر سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری به‌عنوان دبیر و رئیس کمیته سیاسی انتخابات منصوب شدند.

علاوه بر این با حکم استاندار فارس رؤسای کمیته های امنیتی، حقوقی، حراست و استعلامات، فناوری اطلاعات و اطلاع‌رسانی ستاد انتخابات استان فارس نیز منصوب شدند.

تأکید بر افزایش مشارکت مردم در انتخابات

استاندار فارس، در نخستین جلسه ستاد انتخابات فارس گفت: بنا بر تأکیدات فراوان رهبر معظم انقلاب، هر کس که به ایران عزیز علاقه‌مند است باید در انتخابات مشارکت کند چرا که پیشرفت، رشد و توسعه کشور با افزایش مشارکت مردم تسریع می‌شود.

محمدهادی ایمانیه افزود: سلامت، امنیت، افزایش رقابت و مشارکت مردم چهار هدفی است که در برگزاری انتخابات آتی در دستور کار ستاد استانی قرار دارد و از تمام ظرفیت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری دستگاه‌های اجرایی و نهادهای استانی برای هرچه بهتر برگزارشدن انتخابات آتی استفاده خواهیم کرد.

وی ادامه داد: به‌عنوان مسئول اجرایی تمام تلاش و کوشش خود را به کار خواهیم گرفت که انتخابات اسفندماه امسال به بهترین شکل ممکن برگزار شود.

وی اظهار کرد: مردم فارس در معنویت، شعور و درایت سرآمد هستند، کشور و نظام خود را دوست دارند و ان‌شاءالله یکی از بالاترین میزان مشارکت‌ها در انتخابات پیش رو در فارس و به نام فارسی‌ها به ثبت خواهد رسید.

برگزاری انتخاباتی پرشور و سالم در دستور کار

رئیس ستاد انتخابات استان فارس هم گفت: می‌کوشیم که اسفندماه امسال هم‌زمان با سراسر کشور در استان فارس نیز انتخاباتی پرشور، سالم، امن و رقابتی برگزار شود.

اسماعیل قزل سفلی افزود: بر انتخابات اسفندماه ۲۵ فرایند طراحی کرده‌ایم که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده و آموزش‌هایی که در سطح استان و شهرستان‌ها ارائه می‌شود در جهت برگزاری هرچه بهتر این انتخابات حرکت خواهیم کرد.

وی ادامه داد: ستاد انتخابات استان متشکل از رئیس ستاد، دبیر، هفت کمیته سیاسی، امنیتی، استعلامات، اطلاع‌رسانی، کمیته مالی و پشتیبانی، حقوقی و پنج عضو ستاد انتخابات با انسجام و برنامه‌ریزی در این مسیر گام برخواهد داشت.

قزل سفلی اظهار کرد: امیدواریم در کنار فعالیت ستاد استانی، با تشکیل ستادهای شهرستانی توسط فرمانداران بتوانیم زمینه برگزاری انتخاباتی خوب با مشارکتی مثال‌زدنی و باشکوه را فراهم کنیم تا زمینه امیدواری دوستان انقلاب و ناامیدی دشمنان آن فراهم شود.

تلاش برای تحقق مشارکت حداکثری

تشکیل ۱۰۰ هیئت اجرایی انتخابات در فارس

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس اظهار کرد: در مهلت قانونی تعیین شده برای تشکیل هیئت‌های اجرایی، معتمدان مردمی هیئت‌های اجرایی دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در ۱۰۰ حوزه شامل ۹۷ حوزه اصلی و فرعی و سه هیئت اجرایی فرعی ویژه اقلیت‌های دینی مشخص شدند.

قزل سفلی افزود: هیئت‌های اجرایی هر حوزه بر اساس قانون از سه عضو حقوقی و هشت عضو حقیقی شامل معتمدین مردم تشکیل می‌شوند.

وی ادامه داد: طی روزهای ۱۳ تا ۱۹ مهرماه جاری فرمانداران و بخشداران با دعوت از معتمدین تأیید شده توسط هیئت نظارت، انتخابات داخلی را در تمامی حوزه‌های اصلی و فرعی برگزار کردند که از این تعداد هشت نفر به‌عنوان اعضای اصلی و پنج نفر به‌عنوان عضو علی‌البدل انتخاب شدند.

قزل سفلی اظهار کرد: فرایندهای انتخابات هیئت‌های اجرایی هم در اجرا و هم در نظارت انتخابات توسط مردم انجام می‌شود و بنابراین مردمی‌بودن انتخابات شاخص‌ترین ویژگی انتخابات در جمهوری اسلامی است.

رئیس ستاد انتخابات فارس گفت: هیئت‌های اجرایی وظایف و اختیارات مهمی در فرایند برگزاری انتخابات دارند و مسئول صحت جریان انتخابات در حوزه انتخابیه خود هستند.

قزل سفلی افزود: ثبت‌نام نهایی داوطلبان دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی نیز که پس از انجام پیش ثبت‌نام، تأییدیه و شناسه پیگیری دریافت کرده‌اند از ۲۷ مهرماه جاری به مدت هفت روز و به‌صورت الکترونیکی (غیرحضوری) انجام می‌شود.

پیش ثبت‌نام ۲ هزار و ۷۱۵ متقاضی داوطلبی انتخابات مجلس در فارس

رئیس ستاد انتخابات فارس گفت: در مهلت قانونی تعیین شده برای انجام پیش ثبت‌نام یعنی از ساعت هشت صبح روز دوشنبه ۱۶ مردادماه تا ساعت ۱۸ یکشنبه ۲۲ مردادماه در این استان ۲ هزار و ۷۱۵ متقاضی داوطلبی انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی اقدام به‌پیش ثبت‌نام کردند.

قزل سفلی افزود: طی مدت مذکور در ۱۵ حوزه انتخابیه استان ۲ هزار و ۷۱۵ نفر پیش ثبت‌نام خود را انجام دادند که از این تعداد ۲ هزار و ۳۶۹ نفر مرد (۷۶ درصد) و ۳۴۶ نفر از خانم‌ها (۱۳ درصد) هستند.

وی ادامه داد: حدود ۴۰ درصد ثبت‌نام‌کنندگان جوان بین ۳۰ تا ۴۰ سال بودند که رکورد خوبی در کشور و بیانگر حضور و ورود جوانان به عرصه انتخابات است.

او اظهار کرد: میزان استقبال حدود ۴۰ درصدی جوانان در استان فارس در پیش ثبت‌نام‌ها بیانگر این نکته مهم است که بر اساس بیانیه گام دوم انقلاب به نظر می‌رسد جوانان در حال واردشدن به یک حوزه نقش‌آفرینی جدید هستند و این با اهداف بلند انقلاب اسلامی انطباق دارد.

رئیس ستاد انتخابات فارس گفت: از مجموع ۲ هزار و ۷۱۵ نفر پیش ثبت‌نام‌کنندگان ۲ هزار و ۲۰۰ نفر از میان جامعه نخبگان و دارای مدرک تحصیلی کارشناسی و دکترا هستند که این حضور نوین تشکیل مجلسی با حضور متخصصان، نخبگان و افراد باتجربه است.

قزل سفلی افزود: در پیش ثبت‌نام انتخابات مجلس یازدهم ۹۲۴ نفر اقدام به انجام پیش ثبت‌نام کردند که امسال این عدد با ۲۹۳ درصد رشد به ۲ هزار و ۷۱۵ نفر رسید.

انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری قرار است به طور هم‌زمان ۱۱ اسفندماه امسال برگزار شود.


انتهای پیام/نظرات بینندگان