کد خبر: ۱۶۱۴۰۸
تاریخ انتشار: ۰۹:۰۵ - ۲۷ مهر ۱۴۰۲

تنگه هایقر در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید‌

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس از ثبت «تنگه هایقر» در فهرست آثار ملی ایران خبر داد.
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، به نقل از روابط‌عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی و صنایع‌دستی فارس، سید مؤید محسن‌نژاد مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس، گفت: در اجرای تبصره ماده دو قانون تشکیل سازمان میراث‌فرهنگی کشور مصوب دی‌ماه ۱۳۸۲ و آئین‌نامه اجرایی آن، مصوب چهارم مرداد ۱۳۸۴ به شماره ۲۶۹۷۵/ت ۳۲۹۲۵ ه، هیئت وزیران با موضوع ثبت میراث طبیعی ارزشمند کشور در فهرست میراث طبیعی ملی؛ «تنگه هایقر» واقع در استان فارس، شهرستان فیروزآباد، بخش مرکزی، ۲۵ کیلومتری جنوب فیروزآباد، قیر و کارزین، به شماره ۱۱۷۷ در ۱۶ مرداد امسال به ثبت رسید.

 
 وی ادامه داد: فارس یکی از استان‌های زیبای ایران است که به دلیل سابقه تاریخی‌اش جاذبه‌های بی‌شمار و کم‌نظیری دارد.
 
 محسن‌نژاد خاطرنشان کرد: تنگه هایقر یکی از اعجاب‌انگیزترین جاذبه‌های طبیعی در سطح استانی، ملی و حتی جهانی است که در فیروزآباد فارس واقع شده و با چشم‌انداز شگفت‌انگیزش طبیعت‌گردان و دوست‌داران طبیعت را به خود جذب کرده است.
 
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس افزود: تنگ هایقر دارای دیواره‌های بلندی است و آب رودخانه قره آج در ته دره جریان دارد. این دره از نوعی پوشش‌های گیاهی در اطراف خود برخوردار است و همین سبزه‌های کم قد، زیبایی آن را چندین برابر کرده‌اند. علاوه بر این، دیواره‌های صخره‌ای دره در اثر فرسایش، حالت پلکانی بسیار ریزی را به خود داده‌اند که بر زیبایی دیواره‌های تنگه افزوده است.

انتهای پیام/


نظرات بینندگان