کد خبر: ۱۶۱۴۲۵
تاریخ انتشار: ۱۰:۲۸ - ۲۹ مهر ۱۴۰۲
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات فارس خبر داد:

اجرای پروژه اینترنت پرسرعت فیبرنوری در ۷ شهر فارس

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات فارس با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه اجرای خدمات اینترنت فیبر نوری در شهر شیراز، گفت: در ۷ شهر فارس پروژه اینترنت فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها در حال اجرا است.  
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، فناوری روزبه‌روز در حال گسترش است و اکنون در عصر فناوری اطلاعات می‌توان گفت که وجود زیرساخت‌های نسل جدید می‌تواند تأثیرهای جدی بر روی کسب‌وکارها، اقتصاد، جامعه بگذارد بااین‌حال، فناوری فیبر نوری که طی سال‌های گذشته در بخش ارتباطات ثابت ایران کمتر به کار گرفته شده بود؛ اما با روی کار آمدن دولت سیزدهم موردتوجه ویژه دولت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گرفت و بنا به آمارهای اعلامی بیش از ۷۰ هزار کیلومتر فیبر برای اتصال شهرهای مختلف کشور به یکدیگر فراهم شده است؛ اما در شهرها هنوز شبکه دسترسی یا آخرین لایه اتصال به ساختمان‌های مسکونی و تجاری کشور با تجهیزات قدیمی نیز وجود دارد.

بر اساس مصوبه شورای‌عالی فضای مجازی تا سال ۱۴۰۴ باید ۸۰ درصد خانوارها و ۱۰۰ درصد کسب‌وکارها با متوسط سرعت ۲۵ مگابیت بر ثانیه به پهن‌باند ثابت دسترسی داشته باشند همچنین دسترسی ۲۰ میلیون خانوار و پنج میلیون کسب‌وکار تا سال ۱۴۰۴ به اینترنت پهن‌باند ثابت باید بر بستر فیبر نوری شکل گیرد و تا پایان سال قرار است ۸ الی ۱۰ میلیون نفر تحت پوشش این فناوری قرار بگیرند. 

حمید سلیمان‌پور مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات فارس مزیت‌های این نسل اینترنت را موردتوجه قرارداد و اضافه کرد: در سراسر دنیا به دلیل پیشرفت فنّاوری اینترنت نسل جدید در قالب ثابت ارائه می‌شود و اینترنت همراه در حد تماس، پیامک و اینترنت‌های سطح کنونی قرار دارد ازاین‌رو می‌توان یکی از زیرساخت‌های توسعه در استان را سرویس فیبر نوری یا FTTH دانست.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات فارس تصریح کرد: با دو کور فیبر نوری حجم زیادی از سرعت و پهنای باند بیشتر اینترنت به مردم ارائه می‌شود؛ چراکه امروزه با روی کار آمدن کسب‌وکارهای نوین و ابزارهای تکنولوژی، خدمات ADSL , VDSL جوابگوی نیازهای جامعه نیست.

وی توافق‌نامه اینترنت فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها در شهر شیراز را یکی از دست آورده‌ای مهم دولت سیزدهم در استان دانست و تأکید کرد: پس از سال‌ها پیگیری با حمایت استاندار فارس و شهردار شیراز توافق‌نامه اینترنت فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها در دور دوم سفر هیئت دولت به فارس و با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات منعقد شد تا با این زیرساخت نسل جدیدی از خدمت و فناوری به مردم شهر شیراز ارائه شود.
اجرای پروژه اینترنت پرسرعت فیبرنوری در ۷ شهر فارس

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات فارس با اشاره به اینکه مناطق یازده‌گانه شهر شیراز بین شرکت‌های ایرانسل، آسیاتک و شاتل از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برای اجرای FTTH تقسیم‌بندی‌شده است، ادامه داد: درگذشته توسط یکی از اپراتورها در شهر شیراز ۳۰۰ کیلومتر شبکه فیبر نوری اجرا شده است که شیراز را نسبت به دیگر کلان‌شهرها متمایز می‌کند.

سلیمان‌پور با بیان اینکه اینترنت فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها ششمین پروژه ملی کشور است، اظهار کرد: پروژه اینترنت فیبر نوری در استان فارس توسط شرکت‌های آسیاتک و ایرانسل اجرا می‌شود و میانگین سرعت اینترنت ثابت در دنیا ۱۲ مگابیت بر ثانیه است؛ اما با تست‌های انجام شده فیبر نوری در شهر کازرون به‌سرعت ۹۴۵ مگابیت بر ثانیه دست پیدا کردیم.

وی از اجرای سرویس اینترنت فیبر نوری در شهرستان‌های استان فارس خبر داد و گفت: به‌غیراز مرکز استان، شهرستان‌های بزرگ استان برای ایجاد زیرساخت فیبر نوری تقسیم‌بندی شدند که پس از بررسی و انتخاب نهایی، ۵ شهرستان این پروژه کلید خورد و با اعلام آمادگی به هنگام مجموعه مدیریت شهری کازرون و شرایط شرکت‌های ارائه‌دهنده سرویس فیبر نوری در این شهرستان، کار حفاری آغاز شد که اکنون در حال سرویس‌دهی مرحله‌ای به شهروندان است و متقاضیان طی مدت‌زمان دو هفته از این زیرساخت بهره‌مند می‌شوند.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات فارس با اشاره به اینکه پروژه اینترنت فیبر نوری شهرستان آباده نیز در دست اقدام است، اظهار کرد: کارگاه در این شهرستان تجهیز و راه‌اندازی شده و اکنون پروژه ۲۵ کیلومتر پیشرفت فیزیکی دارد.

سلیمان‌پور با اشاره به اینکه تفاهم‌نامه فیبر نوری شهرستان‌های اقلید، لارستان و جهرم به امضا رسیده است، گفت: در شهر صدرا نیز این پروژه از چند ماه پیش شروع شده و تاکنون این پروژه ۴۰ درصد پیشرفت داشته است و با اعلام کاروَرهای فعال این شهر، تا پایان آذرماه کل شهر صدرا نیز تحت پوشش قرار خواهد گرفت.

وی اجرای اینترنت فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها در کل استان را نیازمند همکاری شورای شهر و شهرداری‌ها دانست و افزود: هر شهری در استان که برای اجرای این پروژه اعلام آمادگی کند
 تفاهم‌نامه همکاری در صورت وجود زیرساخت موردنیاز امضا خواهد شد و شرکت‌های پیمانکار فقط نیاز به مجوز حفاری از سوی شهرداری‌ها دارند.

انتهای پیام /
 
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان