کد خبر: ۱۶۱۴۳۳
تاریخ انتشار: ۰۸:۳۴ - ۳۰ مهر ۱۴۰۲
فضای مجازی؛

باندهای پولشویی قربانيان خود را چگونه انتخاب می‌كنند؟

رئیس پلیس فتا استان فارس، در خصوص کلاهبرداری و پولشویی با ترفند همکاری یا دورکاری و کسب درآمدهای چند صد میلیونی در ارزهای دیجیتال هشدار داد.
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری «شیرازه»، به نقل از پايگاه خبري پليس، امیرحسین سلیمانی رئیس پلیس فتا استان فارس، در خصوص کلاهبرداری و پولشویی با ترفند همکاری یا دورکاری و کسب درآمدهای چند صد میلیونی در ارزهای دیجیتال هشدار داد و گفت: اخیرا پرونده‌های کلاهبرداری و پولشویی از طریق سایت‌های آگهی محور با ترفند تبدیل وجه سرقتی به رمز ارز رواج زیادی پیدا کرده است که در این روش کلاهبرداران با ترفند درآمد هفتگی در منزل با آموزش رمز ارز و به بهانه داشتن درآمد چند صد میلیون تومانی، دام خود را در فضای مجازی پهن کرده و افراد نا آشنا نیز با برقراری ارتباط با این افراد نهایتا به شبکه اجتماعی تلگرام هدایت می‌شوند.

وي با اشاره به اینکه متاسفانه بیشترین افراد مراجعه کننده به این پلیس که با اين شيوه  گرفتار مجرمان سايبري شدند قشر دانشجو هستند، گفت: کلاهبرداران با شگرد فریبکارانه خود به افراد پیشنهاد می‌کنند که با نصب برخی صرافی‌های دیجیتال مرتبط با رمز ارزها و ... به افتتاح یک حساب بانکی اقدام کنند و عکس کارت بانکی و شماره تماس خودشان را از طریق شبكه هاي اجتماعي خارجي برای آنها ارسال کنند.

سلیمانی با بيان اينكه افراد کلاهبردار كه از قبل حساب برخي از شهروندان را خالي كرده‌اند، گفت: براي اينكه رد پايي از خود به جا نگذارند وجه مسروقه را به حساب قرباني كه افتتاح حساب و مدارك را نيز براي آنها ارسال كرده‌اند واريز مي‌كنند.

رئیس پلیس فتا استان فارس ادامه داد: كلاهبردار به فرد قرباني اعلام می‌کند از طريق کیف پول دیجیتال خود رمز ارز خریداری و سپس 90 درصد آن را به آدرس کیف پولی که اعلام شده، انتقال و 10 درصد آن را به عنوان پاداش در حساب خود نگه داريد.

این مقام مسئول گفت: از آنجایی که آدرس‌های کیف پول مقصد در رمز ارزها بعضاً قابل شناسایی نیستند، عملا این مجرمان سایبری، اقدام به پولشویی کرده و تمام مسئولیت عواقب تعقیب قانونی از قبیل مسدودی حساب و ... متوجه فرد قربانی است که حساب خودش را در اختیار کلاهبرداران قرار داده است. 

سلیمانی در ادامه خاطر نشان کرد: شهروندان گرامی و به خصوص کاربران فضای مجازی همواره باید هوشیاری لازم را در برخورد با ترفند افراد کلاهبردار و شیاد داشته باشند و به هیچ عنوان شماره حساب بانکی و یا کیف پول الکترونیکی خود را در اختیار دیگران قرار ندهند.

انتهای پیام/
نظرات بینندگان