کد خبر: ۱۶۱۴۷۱
تاریخ انتشار: ۱۷:۳۲ - ۰۲ آبان ۱۴۰۲
معاون هماهنگی امور زائرین و گردشگری استاندار فارس:

مصوبات اخیر مجلس موجب رونق گردشگری خواهد شد

معاون هماهنگی امور زائرین و گردشگری استاندار فارس مصوبات اخیر مجلس در حوزه گردشگری و میراث‌فرهنگی را مثبت ارزیابی و ابراز امیدواری کرد این مصوبات موجب رونق بیشتر گردشگری استان گردد.
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، محمد فرخ‌زاده معاون هماهنگی امور زائرین و گردشگری استاندار فارس با اشاره به تصویب معافیت مالیاتی فعالیت‌های گردشگری و حوزه صنایع‌دستی، افزود بر اساس ماده ۸۳ برنامه هفتم توسعه که به تصویب نمایندگان رسید، به‌منظور توسعه گردشگری داخلی و افزایش جذب گردشگران خارجی و همچنین حفظ میراث‌فرهنگی کشور و توسعه و ترویج صنایع‌دستی، تمامی تأسیسات و فعالیت‌های گردشگری و حوزه صنایع‌دستی از هر نظر دارای معافیت‌های مالیاتی قبلی و قوانین و مقررات بخش صنعت خود بوده و از شمول قوانین نظام صنفی مستثنی هستند که آیین‌نامه اجرایی آن توسط وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تهیه و به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.

وی افزود فرش دستبافت و صنایع وابسته به آن نیز مشمول حکم این بند است و انجام امور مربوط به آن کماکان برعهده وزارت صنعت، معدن و تجارت خواهد بود.

مجوز واردات کشتی‌های گردشگری صادر شد

 معاون هماهنگی امور زائرین و گردشگری استاندار فارس افزود در بند دیگری از این برنامه واردات کشتی‌های گردشگری، شناورهای تفریحی، وسایل نقلیه و تجهیزات ویژه آن برای سرمایه‌گذاران بخش‌های خصوصی طبق برنامه هفتم توسعه با مجوز سازمان میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی انجام خواهد شد.

همچنین بند «ت» ماده «۸۳» که به تصویب نمایندگان رسید که طبق آن وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی می‌تواند در راستای تسهیل فرایندهای سرمایه‌گذاری و تأمین نیازهای مشاوره‌ای و اجرایی طرح‌ها و فعالیت‌های گردشگری و صنایع‌دستی به مؤسسات واجد صلاحیت با رعایت قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار، مجوزهای «توسعه‌دهنده»، «تسهیل‌گر سرمایه‌گذاری» و «بهره‌برداری در حوزه‌های گردشگری و صنایع‌دستی» صادر کند.

این مؤسسات مجازند با رعایت مقررات، ضوابط و شیوه‌نامه‌های ابلاغی در امور مربوط به فرایند سرمایه‌گذاری و بهره‌برداری و مدیریت تأسیسات و مؤسسات گردشگری و توسعه کمی و کیفی تولید و عرضه صنایع‌دستی فعالیت کنند.

مصوبات اخیر مجلس موجب رونق گردشگری خواهد شد

در تبصره این بند آمده است وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مکلف است با مشارکت بخش خصوصی، نسبت به مرمت و بهره‌برداری از ابنیه تاریخی اقدام کند.

فرخ‌زاده ادامه داد طبق بند «ث» که به تصویب نمایندگان رسید، وزارت راه و شهرسازی «شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران» با هماهنگی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و سایر دستگاه‌های مربوط مکلف است نسبت به ساماندهی صدور مجوز ایجاد طرح‌ها و پروژه‌های گردشگری با کاربری ترکیبی تجاری یا اداری یا مسکونی یا گردشگری و امکان فروش و پیش‌فروش تأسیسات و واحدها بر اساس طرح مصوب، در محدوده و حریم شهرها و روستاها با اخذ مجوز از دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط صرفاً در اراضی با کاربری گردشگری مندرج در طرح‌های جامع و تفصیلی شهر یا طرح هادی روستا با لحاظ برقراری مشوق‌های لازم در تعیین تعرفه برای تمامی کاربری‌های یک طرح یا پروژه ترکیبی اقدام کند.


انتهای پیام/
نظرات بینندگان