کد خبر: ۱۶۱۴۷۳
تاریخ انتشار: ۱۲:۱۴ - ۰۲ آبان ۱۴۰۲

پاییز پُربارش فارس

امسال هواشناسی جهانی پاییز پُربارشی را برای سال ۱۴۰۲ در ایران پیش‌بینی می‌کند که بیشترین بارش‌ها هم در جنوب و غرب کشور پیش‌بینی شده است؛ بر همین اساس شرکت آب منطقه‌ای فارس در نشست فصلی پاییزه مدیران بر لزوم آمادگی ستاد و شهرستان‌ها برای مدیریت سیلاب تأکید کرد.
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، بر اساس گزارش ENSO (نوسان جنوبی ال‌نینو) از سیلاب و خشکسالی بلندمدت، گستره ایران در فصل پاییز با احتمال ۴۵ تا ۶۰ درصد بارشی فراتر از نرمال را تجربه خواهد کرد.

بیشترین بارندگی در پاییز امسال

بر اساس این گزارش، بیشترین بارندگی‌ها در پاییز سال جاری برای مناطق جنوب و غرب کشور و تنها در مناطقی از جنوب شرق کشور، بارندگی کمتر از نرمال پیش‌بینی می‌شود.

کارشناس مدیریت منابع آب کشور نیز معتقد است: هم‌زمان با فعال‌شدن پدیده ال‌نینو، بارش گسترده و افزایش دما در فصل پاییز پیش‌بینی می‌شود و احتمال وقوع پدیده سیلاب در این فصل بسیار محتمل است.

پاییز پُربارش فارس

فارس در انتظار بارش‌های پاییزی

سال آبی جاری از نظر میزان بارندگی رتبه ۳۳ در میان ۵۴ سال گذشته را در اختیار دارد و پاییز سال گذشته یکی از خشک‌ترین پاییزهای دوره بلندمدت بوده است.
بنابر اظهارات مدیرکل هواشناسی فارس و بر اساس پیش‌بینی‌های هواشناسی و مرکز اقلیم‌شناسی کشور، آبان و ادامه پاییز پر بارش برای فارس پیش‌بینی می‌شود.

بدین ترتیب مدیریت سیلاب در دستور کار متولیان امر قرار گرفته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای فارس در نشست فصلی پاییزه مدیران بر لزوم آمادگی ستاد و شهرستان‌ها برای مدیریت سیلاب تأکید کرد و گفت: بارندگی‌های پاییز امسال بیش از نرمال پیش‌بینی شده و تمامی مدیران باید شرایط لازم برای مقابله با سیلاب و مدیریت روان‌آب‌ها را در نظر گرفته و امکانات لازم را مهیا کنند.

سیاوش بدری افزود: دستگاه‌های مرتبط پاییز امسال را پُربارش و بیش از نرمال پیش‌بینی کرده‌اند؛ لذا مدیریت سیلاب توسط منابع آب شهرستان‌ها بسیار حائز اهمیت بوده و نیازمند تلاشی مضاعف است.

ابلاغ هشدارها به شهرستان‌ها

وی اضافه کرد: همه هشدارهایی که مرکز تحقیقات آب در باره بارش‌ها و طغیان رودخانه‌ها صادر می‌کند باید به شهرستان‌ها ابلاغ شود تا موضوع مدیریت شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای فارس ادامه داد: پیش‌بینی بارندگی بیش از نرمال در پاییز امسال موضوع مهمی است که باید مدنظر همه در حوزه ستادی و شهرستان‌ها قرار گیرد.

وی یادآور شد: سازه‌ها و منابع تأمین آب مانند چشمه‌ها و رودخانه‌هایی که بالادست مراکز جمعیتی واقع شده‌اند و احتمال بروز خطر در مواقع پربارش در این مراکز وجود دارد، نیازمند بررسی کارشناسی و رفع مشکل هستند.

لزوم آبگیری بدون کوچک‌ترین خطر

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای فارس اظهار کرد: آبگیری بدون کوچک‌ترین خطری در حوضچه‌های تغذیه مصنوعی مهم است؛ بنابراین بررسی مسیل‌ها و رودخانه‌ها باید در اولویت قرار گیرد و به‌صورت حضوری بازدید شود تا آمادگی جذب سیلاب‌ها را داشته باشد.

بدری با بیان اینکه باید با تصرف‌های غیرمجاز برخورد قاطع شود، افزود: مدیران شهرستان‌ها چنانچه معبری بسته شده است حتماً گشت‌های ویژه تشکیل دهند و این معابر شناسایی و مشکلات حل‌وفصل شود.

ضرورت پیگیری مصوبات سفرهای شهرستانی استاندار

وی همچنین بر لزوم پیگیری مصوبات سفرهای شهرستانی استاندار فارس از سوی مدیران و رؤسا تأکیدکرد و گفت: از جمله موضوعات مهم که در شهرستان‌ها باید به آن پرداخت، مصوبات سفرهای شهرستانی استاندار فارس است؛ بازدید از طرح‌ها و مصوبات شهرستانی، مستمر مورد پایش و بررسی قرار گرفته و مدیران پس از سفرهای شهرستانی استاندار پیگیر مصوبات باشند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای فارس عملکرد گروه‌های گشت و بازرسی که در حال گشت‌زنی در تمامی محدوده‌های مطالعاتی استان برای جلوگیری از تخلف هستند را نیز مهم دانست و گفت: مدیران شهرستان‌ها روی عملکرد گروه‌های گشت و بازرسی نظارت کامل داشته باشند؛ عملکرد این گروه‌ها نباید موجب نارضایتی در جامعه شود در غیر این صورت تمام عوامل بخصوص مدیر مربوطه باید پاسخگو باشد.

وی اضافه کرد: هر نوع تخلف در این حوزه غیرقابل‌چشم‌پوشی است و قاطعانه برخورد می‌شود، شرکت آب منطقه‌ای فارس امکاناتی در اختیار این گروه‌ها قرار داده و انتظار دارد عملکردها در چارچوب قانون باشد.

بدری بر لزوم تکریم ارباب‌رجوع در شهرستان‌ها با سعه‌صدر تأکید کرد و گفت: این موضوع به‌عنوان یک اولویت نگریسته شود؛ پاسخ‌های منفی به‌صورت اقناعی و با توجیه کامل ارباب‌رجوع ارائه شود؛ چراکه احترام به ارباب‌رجوع و تکریم آن یک کار خداپسندانه و یک وظیفه انسانی برای عموم مدیران و کارکنان است.

وی تکریم خانواده شهدا و ایثارگران را بااهمیت دانست و افزود: در حوزه ایثارگران و خانواده معظم شهدا و جانبازان اقدامات خوبی انجام شده است؛ البته روابط‌عمومی و جهاد تبیین باید بیش‌ازپیش موردتوجه باشد؛ چراکه دشمن سعی دارد کارهای بزرگ را کوچک جلوه داده و مردم را خمود و ناامید ببیند.

برنامه برای خرید و نصب کنتورهای هوشمند

رئیس هیئت‌مدیره شرکت آب منطقه‌ای فارس درباره خرید و نصب کنتورهای هوشمند هم گفت: در عزم جدی وزارت نیرو به‌منظور تجهیز تمام چاه‌ها به ابزار اندازه‌گیری تردیدی نیست منتها در این حوزه باید اطلاع‌رسانی بهینه انجام شود، زیرا کنتورهای هوشمند نقش بسزایی در مصرف بهینه آب داشته‌اند، بنابراین در این زمینه بایستی فرهنگ‌سازی شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای فارس بر لزوم اخذ سند تک‌برگ به‌منظور تثبیت مالکیت اراضی و املاک شرکت هم تأکید کرد و گفت: در موضوع اخذ سند تک‌برگ اراضی و تأسیسات در اختیار کارهای خوبی انجام شده و شهرستان‌ها در این زمینه بسیار تلاش کرده‌اند.

وی ادامه داد: تعامل و هم‌افزایی ثبت‌اسناد و املاک در این حوزه بسیار قابل‌ستایش بوده و امید است بتوانیم تا سال آینده جشن سنددار شدن همه املاک شرکت را برگزار کنیم.

در ادامه این نشست مدیران شهرستان‌ها به بیان نقطه‌نظرات خود پرداختند و موضوعات مطرح شده مورد ارزیابی، بررسی و پاسخگویی قرار گرفت.

انتهای پیام/
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان