کد خبر: ۱۶۱۴۸۳
تاریخ انتشار: ۱۲:۳۱ - ۰۳ آبان ۱۴۰۲
توسط خیرین فارس انجام شد؛

گلریزان ۳۰ میلیارد ریالی برای کمک به آزادسازی زندانیان

خیرین استان فارس در اقدامی خیرخواهانه ۳۰ میلیارد ریال جهت آزادسازی زندانیان کمک کردند.
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، خیرین استان فارس در اقدامی خیرخواهانه ۳۰ میلیارد ریال جهت آزادسازی زندانیان کمک کردند.

حجت‌الاسلام سید کاظم موسوی رئیس‌کل دادگستری فارس در این جشن گلریزان با بیان اینکه استان فارس، دیار خیران و نیکوکاران است و از طرفی شیرینی و لذت کار در کمک به اهداف ستاد دیه در آن است که در گمنام‌ترین شکل ممکن و بدون انتظارترین حالت موجود به انسان‌های نیازمند کمک می‌شود، گفت: ما وظیفه داریم نسبت به انتقال نسل به نسل فرهنگ نیکوکاری گذشت اقدام کنیم.

وی کمک‌های خیرین برای آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد به ستادی استان فارس را از جمله سنت‌های حسنه‌ای دانست و تصریح کرد: حفظ و انتقال فرهنگ آن به نسل‌های بعد یک ارزش والاست و این همایش‌ها و تجلیل از خیران و یاوران ستاد دیه نیز به همین منظور و در راستای تکریم احسان و احسان گران انجام می‌پذیرد.

رئیس هیئت‌امنای ستاد دیه استان فارس با بیان اینکه هم اکنون نزدیک به هزار زندانی جرائم غیرعمد با بدهی بیش از ۳۸۰ میلیارد تومان در زندان به سر می‌برند گفت: از این تعداد ۴۷ نفر زندانیان زن هستند که دارای خانواده هستند و حضور آنان در زندان، تبعات بسیاری را برای خانواده فرزندان و بستگانشان به وجود آورده است، لذا ما از خیرین فهیم استان تقاضا کردیم که همت نموده و در آزادی این ۴۷ بانوی جرائم غیرعمد به‌صورت یکجا کمک کنند؛ و البته به‌موازات کمک خیران دادگستری نیز از ظرفیت‌های قانونی استفاده و به کمک آنان آمده است.

نماینده ارشد قوه قضاییه در فارس همچنین افزود: ۶۶ زندانی جرائم غیرعمد مستقر در زندان‌های فارس دارای بدهی ۵۰ تا یک‌صد میلیون تومان است و این افراد به سبب عدم توان پرداخت دیون مدت‌هاست در زندان به سر می‌برند. امیدوارم خیرین ارزشمند استان با تمسک و توسل به ائمه اطهار علیه‌السلام، همت کنند و این افراد را از زندان آزاد کنند تا آنان و خانواده‌هایشان از مشکلات پیش‌آمده رهایی یابند.

موسوی با بیان اینکه کمک به نیازمندان حس خوبی به نیکوکار منتقل می‌کند، به این موضوع اشاره کرد که زندانی بودن یک نفر مشکلات عدیده‌ای را برای تمام افراد آن خانواده پدید می‌آورد و همچنین آزادی یک نفر نیز تمام آن خانواده را از مشکل رها می‌سازد، گفت: امروز شاهد کمک‌های شایان توجهی از سوی خیران بودیم که برگ زرینی را سالروز ولادت به اسارت امام حسن عسکری (ع) رقم خواهد زد و امیدوارم باهمت خیرین عزیز استان فارس اولین استانی باشد که زندانی جرائم غیرعمد در آن وجود نداشته باشد.

اسحاق ابراهیمی مدیرکل زندان‌های فارس نیز در این آئین تجلیل از خیران و یاوران ستاد دیه و جشن گلریزان برای آزادی زندانیان جرائم غیرعمد، گفت: از آغاز سال جاری تاکنون با استفاده از کمک‌های خیرین عزیز و دیگر راهکارها، ۲۹۹ زندانی جرائم غیرعمد آزادی خود را به دست آورده و به کانون جامعه و خانواده بازگشته‌اند؛ و از این تعداد ۶ نفر خانم بوده‌اند.

وی افزود: مجموعه بدهی این افراد بالغ بر ۱۰۰۰ میلیارد تومان بوده است که شکات این پرونده‌ها با احسان و ازخودگذشتگی بیشترین کمک را به ستاد دیه برای آزادی این افراد ارائه داشتند، در این راستا شاهد تخفیف ۶۳۰ میلیاردتومانی آنان در این پرونده‌ها بوده‌ایم.

مدیرعامل نمایندگی ستاد دیه فارس اضافه کرد: مراجع محترم قضایی نیز ۳۲۰ میلیارد تومان در این پرونده‌ها قبول اعسار کرده‌اند، و مجموعاً با پرداخت ۴۱ میلیارد تومان از منابع مختلف به‌صورت تسهیلات بانکی، کمک‌های بلاعوض، وام و... توفیق داشتیم که این تعداد را از زندان آزاد کنیم.

ابراهیمی خاطرنشان کرد: از تعداد زندانیان موجودی جرائم غیرعمد در زندان‌های فارس، تعداد ۵۴ نفر با میزان بدهی زیر ۵۰ میلیون تومان در زندان هستند که این افراد حقیقتاً توان رد دین و مطالبات شکات را ندارند، بنابراین باتوجه‌به منابع در اختیار ستاد دیه سیاست بر این است که افرادی در اولویت کمک‌ها باشند که با کمترین مبالغ و اخذ کمک‌ها و تخفیف‌ها بتوان آنان را آزاد و به جامعه بازگرداند، و امیدوارم که خیرین ارجمند امروز با تبلور همت نوع‌دوستانه خود موجبات آزادسازی این تعداد زندانی جرائم غیرعمد را فراهم و شادی و امید را به خانواده‌های آنان اهدا کنند.

سید مصطفی بحرینی دادستان عمومی و انقلاب مرکز فارس هم در این آئین گفت: در سیاست‌ها و رسیدگی‌های قضایی کمتر از ۲۰ درصد پرونده‌های مختلف کیفری، به زندان معرفی شده‌اند که این مبین رویکرد قاطع دستگاه قضایی در زندان‌زدایی از روند رسیدگی به جرائم است.

 وی ادامه داد: تمام تلاش ما این است که با استفاده از همه ظرفیت‌های درون دستگاهی و تعاملی و سایر نهادهای تأثیرگذار از وقوع جرائم پیشگیری کنیم؛ در این راستا از ظرفیت‌های صلح و سازش، ظرفیت معتمدین و ریش‌سفیدان، آموزش و ارتقا دانش‌های اجتماعی و تعاملی مردم و... استفاده می‌شود تا پرونده‌های ورودی به محاکم قضایی نرخ نزولی به دنبال داشته باشد.

این مقام ارشد قضایی استان فارس با تأکید بر اینکه زندانیان جرائم خاص و خشن و سازمان‌یافته، متجاوزان و نافیان امنیت و آسایش مردم هدف ما برای برخورداری از تأسیسات حقوقی و قضایی و کمک‌ها به‌منظور آزادی از زندان نیستند، افزود: اراده ما مجازات قاطع این افراد است، اما برای کسانی که انگیزه مجرمانه و عمدی در وقوع جرم نداشته‌اند و از بد حادثه، به سبب حوادث کارگاهی، سوانح و... مدیون و بدهکار شده و به زندان افتاده‌اند، نسبت این افراد اصراری بر در زندان ماندن آنان نداریم و اشخاصی هستند که لازم است با کمک خیران و استفاده از ظرفیت‌های قضایی و قانونی از زندان آزاد شوند.

رئیس هیئت‌مدیره انجمن حمایت زندانیان شیراز همچنین به اقدامات اساسی این مجموعه در راستای پیشگیری از وقوع جرم و کمک به زندانیان واجد شرایط و خانواده‌های آنان اشاره کرد و افزود: در این راستا به دنبال ایجاد اشتغال مولد برای زندانیان و تأمین درآمدها و منابع پایدار برای استمرار کمک‌ها به گروه‌های هدف هستیم، زیرا این کمک‌ها از توسعه و وقوع جرم در بخش‌هایی از جامعه جلوگیری می‌کند.

این مقام قضایی در خاتمه، عمل به مسئولیت اجتماعی را وظیفه یکایک مردم به‌ویژه خیران و نیکوکاران در راستای رفع مشکلات زندانیان جرایم غیرعمد برشمرد و افزود: همت شما خیران عزیز نه‌تنها از وقوع و توسعه جرم در جامعه جلوگیری می‌کند؛ بلکه موجبات بازگشت سعادتمندانه زندانی نیازمند جرائم غیرعمد را نیز به جامعه و کنار خانواده فراهم می‌آورد.

گفتنی است در ادامه این همایش که با حضور جمعی از مدیران ادارات، شرکت‌ها و مجامع صنعتی، تجارتی و اقتصادی فارس همراه بود؛ خیران مبلغ حدود ۳۰ میلیارد ریال به‌صورت نقدی و تعهدی و برای آزادسازی زندانیان محکوم جرائم غیرعمد استان، اهدا کردند.

همچنین با حضور رئیس‌کل دادگستری فارس، دادستان مرکز استان، مدیرکل کمیته امداد، مدیرکل زندان‌های فارس و... یک‌صد خیر نیک‌اندیش و یاور ستاد دیه با اهدای لوح مورد تجلیل قرار گرفتند.

انتهای پیام/
منبع: تسنیم
نظرات بینندگان