کد خبر: ۱۶۱۵۱۱
تاریخ انتشار: ۱۲:۱۸ - ۰۵ آبان ۱۴۰۲

کشف میادین جدید گازی در خنج فارس

طی مراسمی با حضور مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، فرماندار شهرستان خنج و شماری از مسئولان، عملیات حفاری یک حلقه چاه اکتشافی گاز در حوزه گازی تازه کشف شده «تخته»، در شهرستان خنج آغاز شد.
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»،  مهدی فکور مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در حاشیه این مراسم گفت: استان فارس یکی از استان‌های بسیار مهم و زرخیز در کشور است که به تعبیری پس از استان خوزستان که بزرگ‌ترین میادین نفتی در آن قرارداد بسیار حائز اهمیت است.

 فکور با بیان اینکه استان فارس از منابع گازی بسیار غنی برخوردار است، افزود: مهم‌ترین ویژگی استان فارس این است که بیشترین میادین گازی را در خود داراست و اکتشافاتی که تاکنون در این استان صورت‌گرفته نشان می‌دهد ظرفیت‌های بسیار بالقوه‌ای از ذخایر گازی در آن وجود دارد.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: باتوجه‌به تأکیدات اخیر مقامات ارشد کشوری در خصوص ذخایر عظیم گازی، استان فارس در اولویت قرار گرفته و شهرستان خنج نیز از اهمیت بسیاری در این زمینه برخوردار است.

کشف پنج حوزه جدید در جنوب فارس

فکور اضافه کرد: در حال حاضر پنج حوزه اکتشافی جدید در جنوب فارس وجود دارد که این حوزه‌ها از ذخایر عظیم گاز بهره می‌برند و قابل‌استخراج هستند.

وی منابع گازی تخته در شهرستان خنج را دارای ذخایر عظیم و بسیار غنی دانست و گفت: برای دست‌یافتن به منابع گازی در این منطقه پنج سال تلاش مستمر انجام شده و در حال حاضر زیرساخت‌ها برای بهره‌گیری از این منابع آماده شده است.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران یادآور شد: تاکنون ۲۸ میلیارد تومان جهت احداث راه برای محل حفر چاه اکتشافی هزینه شده است و برای حفر چاه اکتشافی اصلی که امروز شاهد آغاز عملیات اجرائی آن هستیم ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار اختصاص‌یافته است.

وی افزود: با اهدافی که در این شهرستان تعریف شده قطعاً مشکل کمبود گاز در شبکه سراسری مرتفع می‌شود.

شهرستان خنج بهره‌مند از منابع گازی

نماینده مردم لار، خنج، گراش و اوز در مجلس شورای اسلامی نیز در این باره گفت: شهرستان خنج بیشترین منابع گازی فارس را به خود اختصاص داده و در حال حاضر از ۲ حوزه گازی هما وشانول با بیش از ۵۰ حلقه چاه بهره می‌برد.

حسین حسین‌زاده افزود: حوزه گازی ارم نیز در حومه خنج وجود دارد که ذخیره بیش از ۳۰ سال موردنیاز کشور را داراست.

بهادر اسفندیاری فرماندار شهرستان خنج هم در مصاحبه‌ای با اشاره به موقعیت ویژه شهرستان خنج خواستار ایجاد تأسیسات گازی و پتروشیمی و صنایع نفت و گاز و به‌کارگیری نیروهای بومی این شهرستان شد.

همچنین با پیگیری‌های فشرده و مستمر سه‌ساله مسئولان شهرستان لارستان و با موافقت وزارت نفت، تأیید در کمیسیون‌های مختلف و پیرو بازدیدهای مختلف کارشناسان و متخصصین وزارت نفت و مدیریت اکتشاف نفت و گاز و انجام آزمایش‌های مختلف زمین‌شناسی عملیات اجرایی ساخت جاده دسترسی چاه شماره یک میدان گازی در جنوب استان فارس با مرکزیت بخش «بیرم» در سال مهار تورم و رشد تولید آغاز شد.

میدان گازی بیرم در حال انجام جاده دسترسی است و تا پایان امسال این عملیات به اتمام می‌رسد و دکل مستقر و بهره‌برداری از طرح آغاز می‌گردد.

خنج از شهرستان‌های جنوبی فارس است و حدود ۲۶۵ کیلومتر با شیراز فاصله دارد.

انتهای پیام/
نظرات بینندگان