کد خبر: ۱۶۱۵۵۷
تاریخ انتشار: ۰۹:۱۰ - ۰۹ آبان ۱۴۰۲
مدیرکل امور عشایر فارس خبر داد:

جابه‌جایی ۲۷هزار خانوار عشایر

مدیرکل امور عشایر فارس طبق سالیان گذشته قریب به ۱۵۰ هزار نفر از عشایر سیار فارس در موسم ییلاق و قشلاق در قالب ۲۷ هزار خانوار عشایری اقدام به کوچ می‌کنند.
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری «شیرازه»، عبدالحمید کریمی مدیرکل امور عشایر فارس با اشاره به فرارسیدن فصول سرد سال و آغاز کوچ پاییزه عشایر کوچ رو در استان فارس گفت: همه ساله با آغاز فصل پائیز، کوچ پائیزه عشایر استان از مناطق سردسیر یا ییلاقی به مناطق گرمسیر یا قشلاقی آغاز می‌شود و در کوچ پائیزه عشایر از مناطق شمالی استان نظیر آباده، اقلید، بوانات، سپیدان و خرمبید و غیره به مناطق جنوبی نظیر داراب، زرین‌دشت، خنج، لارستان، فراشبند و قیر و کارزین، کازرون کوچ می‌کنند.

 کریمی افزود: طبق سالیان گذشته قریب به ۱۵۰ هزار نفر از عشایر سیار فارس در موسم ییلاق و قشلاق در قالب ۲۷ هزار خانوار عشایری اقدام به کوچ می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه ارائه خدمات و پشتیبانی به عشایر کوچ رو از وظایف سازمانی اداره کل است گفت: هر ساله با آغاز فصل کوچ اقداماتی همچون مرمت راه‌های عشایری، استقرار اکیپ‌های آبرسانی سیار، ذخیره سوخت موردنیاز عشایر و تأمین امنیت با کمک نیروی انتظامی انجام می‌شود.

جابه‌جایی ۲۷هزار خانوار عشایر

مدیرکل امور عشایر فارس با بیان این که در سال جاری نیز کوچ پائیزه عشایر استان طی روزهای گذشته آغاز شده است گفت بر اساس اطلاعیه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس، ورود عشایر به مراتع قشلاقی استان از تاریخ ۱۵ آبان‌ماه سال جاری تعیین شده است.

استان پهناور فارس باتوجه‌به وسعت و تنوع اقلیمی توانسته ۱۲ درصد عشایر کشور را در خود جای دهد و به‌عنوان قطب عشایر کشور قلمداد می‌شود؛ لذا نیاز است تدابیر لازم برای کوچ مناسب این قشر در مناطق مختلف استان اتخاذ شود.


انتهای پیام/
نظرات بینندگان