کد خبر: ۱۶۱۵۷۳
تاریخ انتشار: ۱۰:۱۸ - ۱۰ آبان ۱۴۰۲
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس خبر داد:

صدور پروانه تأسیس گلخانه تابع اقلیم در شهرستان‌های فارس

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس از ابلاغ دستورالعمل صدور پروانه تأسیس گلخانه‌های تابع اقلیم به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان‌های این استان خبر داد.
به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی پایگاه تحلیلی خبری «شیرازه»، به نقل از روابط‌عمومی سازمان جهاد کشاورزی فارس، حمید دبیری با بیان اینکه طرح احداث گلخانه تابع اقلیم اولین‌بار توسط استان فارس به وزارت جهاد کشاورزی پیشنهاد شده بود، گفت: با اجرای موفق گلخانه تابع اقلیم در پنج هکتار از اراضی شهرستان شیراز، معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با اجرای این طرح در سطح شهرستان‌های استان فارس موافقت کرد و این طرح به تصویب رسید.
 
 به گفته وی؛ طرح گلخانه تابع اقلیم برای اولین‌بار در استان فارس در منطقه محمودآباد شهرستان شیراز با همکاری جهاد کشاورزی فارس و سازمان نظام‌مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی فارس، توسط انجمن گلخانه سازان ایران اجرا شد و به کشت گوجه‌فرنگی اختصاص یافت.
 
 این مقام مسئول تصریح کرد: با بررسی مزایای کشت در گلخانه تابع اقلیم از جمله کاهش ۳۰ تا ۵۰ درصدی مصرف آب و افزایش عملکرد بیش از ۳۰ درصد، توسعه آن در سطح استان فارس مدنظر قرار گرفته است.
 
 دبیری، توسعه کشت در محیط‌های کنترل شده را از مهم‌ترین سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی دانست و بیان کرد: در این راستا کارگاه آموزشی باهدف آشنایی مدیران و کارشناسان باغبانی جهاد کشاورزی شهرستان‌های استان فارس با طرح گلخانه تابع اقلیم با همکاری جهاد کشاورزی فارس توسط انجمن گلخانه سازان ایران برگزار شد.
 
 وی به بیان موضوعات مطرح شده در این کارگاه آموزشی پرداخت و گفت: تطابق نوع سازه با نوع کشت و رعایت اصول مهندسی از جمله موارد مطرح شده در این کارگاه آموزشی بود. دبیری تصریح کرد: افزایش بهره‌وری، کاهش یک‌دهم هزینه احداث نسبت به احداث گلخانه‌های معمولی، کاهش چشمگیر مصرف انرژی از قبیل برق و گازوئیل باتوجه‌به اینکه هیچ‌گونه سوختی در این نوع گلخانه مصرف نمی‌شود از جمله مزایای اجرای این طرح است که در این کارگاه آموزشی به آنها اشاره شد.
 
 در حاشیه برگزاری این کارگاه آموزشی مدیران جهاد کشاورزی شهرستان‌های استان فارس از گلخانه پنج هکتاری تابع اقلیم در منطقه محمودآباد بازدید کردند و از نزدیک با نحوه اجرای سازه و کشت در این نوع گلخانه آشنا شدند.
نظرات بینندگان