کد خبر: ۱۶۱۵۷۴
تاریخ انتشار: ۱۰:۵۳ - ۱۰ آبان ۱۴۰۲
آخرین تحولات بازار دلار، سکه و طلا؛

تونل وحشت در بازار دلار و سکه

به دنبال افزایش تنش‌ها میان حماس و اسرائیل در نوار غزه، قیمت طلا، سکه و دلار بار دیگر مسیر رشد را دنبال کردند و نسبت به‌روز گذشته صعودی شدند.
به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، تحلیلگران سیاسی و اقتصادی باور دارند که این روزها حماس و اسرائیل به دو مهره اصلی بازار ارز تهران تبدیل شده‌اند و قیمت دلار در بازار آزاد را تحت‌تأثیر خود قرار داده‌اند. برخی از معامله‌گران با اشاره به افزایش تنش‌ها در غزه می‌گفتند قطار بی ترمز تحلیل ندارد. آن‌ها روند کنونی در بازار را به تونل وحشت تشبیه کرده و باور دارند اخبار جنگ به ابر سیاه بازار دلار تبدیل شده است.

در همین راستا صبح امروز تصاویری تازه از سید حسن نصرالله منتشر شد که در بین برخی از معامله‌گران چنین تعبیر شد که او به‌زودی فرمان حمله و درگیری تمام‌عیار حزب‌الله با رژیم اسرائیل را صادر خواهد کرد.

از سوی دیگر، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در بیانیه‌ای در شبکه اجتماعی X اعلام کرده که جنگ غزه وارد مرحله سوم شده است.

همه این اخبار موجب شد بازار ارز تهران امروز صعود قیمت دلار را تجربه کند. اسکناس آمریکایی که روز گذشته با ۵۱ هزار و ۳۰۰ تومان به کار خود پایان داده بود روز گذشته ۹ آبان‌ماه با گپ مثبت ۲۵۰ تومانی باز شد و در نیمه ظهر با ۵۱ هزار و ۵۰۰ تومان به فروش رسید. این پایان ماجرا نبود و در معاملات عصر دیروز نیز قیمت دلار به مرز ۵۱ هزار و ۸۰۰ تومان رسید.

در بازار مجاور تهران نیز، نرخ دلار هرات شاهد کانال شکنی بود. قیمت دلار در بازارروز روز گذشته کانال ۵۱ هزار تومان را از دست داد و با ۵۰ هزار و ۸۰۰ تومان بسته شد. بااین‌حال در امروز فعالیت خود را در مرز ۵۱ هزار تومان آغاز کرد. آن طور که معامله‌گران مدعی بودند هر برگ اسکناس آمریکایی در نیمه معاملات نقدی روز گذشته در حول‌وحوش ۵۱ هزار و ۲۵۰ تومان نرخ‌گذاری شد که در مقایسه با روز قبل نزدیک به ۵۰۰ تومان رشد را نشان می‌دهد.

در کنار هرات، نرخ حواله درهم نیز زمینه‌ساز افزایش انتظارات در بازار دلار شد. قیمت درهم که روز دوشنبه در حدود ۱۴ هزار و ۱۰ تومان به کار خود پایان داده بود در چهارمین روز هفته به ۱۴ هزار و ۱۲۰ تومان رسید.

البته دیروز تتر نیز وارد کانال ۵۲ هزار تومان شد. این در حالی است که تتر از هفتم آبان‌ماه، نتوانسته بود از مرز ۵۱ هزار و ۸۰۰ تومان عبور کند.

همچنین اونس طلای جهانی نیز عصر با تغییر کانال، برای دومین بار در هفته اخیر، سقف ۲ هزار دلار را شکست و تا نزدیک ۲ هزار و ۸ دلار بالا رفت؛ اما به دلیل پیش‌خور شدن خبر جنگ مینی غزه قیمت اونس طلا دوباره به پله‌های انتهای کانال ۱۹۰۰ پیش‌خور گشت.

 پیش‌خور شدن قیمت به این معناست که در روزهای گذشته قیمت طلای جهانی به اخبار حمله زمینی ارتش اسرائیل به حماس واکنش صعودی نشان داده بود و این اخبار جدید زمینه‌ساز رشد شارپی قیمت طلا نشد. البته بیان این نکته حائز اهمیت است که قیمت اونس طلا پیش از جنگ در حدود ۱۸۳۰ دلار بود.

در بازار داخلی ایران هم قیمت طلای ۱۸ عیار روز گذشته تا سطح ۲ میلیون و ۵۱۸ هزار و ۷۰۰ تومان رشد کرد؛ اما در زمان‌نگارش این گزارش قیمت طلا با رشد تقریباً ۲۳ هزار به‌روز نسبت به روز قبل بر روی ۲ میلیون و ۵۰۸ هزار و ۶۰۰ قرار گرفت.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که قیمت سکه امامی روز یکشنبه بین ۶۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان ارزان شد و در حدود ۲۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان معامله شد. روند کاهشی سکه امامی در روز دوشنبه هم ادامه پیدا کرد و تا ۲۹ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان عقب‌نشینی کرده که نسبت به‌روز قبل ۳۰۰ هزار تومان ارزان بود. البته در واپسین ساعات معاملات نقدی روز دوشنبه قیمت هر قطعه سکه امامی در حول‌وحوش ۲۹ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان بااین‌حال روز سه‌شنبه ۹ آبان هم‌زمان با رشد قیمت دلار، قیمت سکه امامی تا سطح ۲۹ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان پیشروی کرد که در مقایسه با روز قبل ۵۵۰ هزار تومان افزایش را نشان می‌دهد.


انتهای پیام/
نظرات بینندگان