کد خبر: ۱۶۱۵۸۳
تاریخ انتشار: ۰۸:۲۳ - ۱۱ آبان ۱۴۰۲
آخرین وضعیت اتصال شهرها به فیبرنوری؛

پروژه گسترش فیبر نوری در حال انجام است

توسعه و احداث فیبر نوری در سراسر کشور که یکی از مهم‌ترین پروژه‌های وزارت ارتباطات به شمار می‌رود، در چند استان پیشرفت قابل‌ملاحظه‌ای داشته و در برخی استان‌ها کار احداث آن تمام شده و تا پایان سال قرار است کار احداث آن تمام شود.
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، فناوری روزبه‌روز در حال گسترش است و اکنون در عصر فناوری اطلاعات می‌توان گفت که وجود زیرساخت‌های نسل جدید می‌تواند تأثیرهای جدی بر روی کسب‌وکارها، اقتصاد، جامعه و... بگذارد بااین‌حال، فناوری فیبر نوری که طی سال‌های گذشته در بخش ارتباطات ثابت ایران کمتر به کار گرفته شده بود؛ اما با روی کار آمدن دولت سیزدهم موردتوجه ویژه دولت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گرفت.

یکی از پروژه‌هایی که در حال حاضر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بر روی آن کار می‌کند پروژه فیبر نوری است که اکنون در ۲۰۰ شهر در حال انجام است و نزدیک چهار میلیون خانوار تحت پوشش قرار گرفته‌اند. نکته قابل‌توجه این است ۹ اپراتور در این زمینه فعالیت می‌کنند و قرار است تا پایان سال ۱۴۰۴، ۲۰ میلیون خانوار تحت پوشش این فناوری قرار بگیرند.

طبق گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در حال حاضر میانگین سرعت دسترسی به اینترنت پرسرعت در کشور ۱۲ مگابیت بر ثانیه است، اما با اجرای این پروژه به سرعت‌های ۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه دسترسی پیدا می‌کنیم. در همین رابطه طی یک ماه گذشته این پروژه در برخی از استان‌ها افتتاح و برخی استان‌ها تحت پوشش کامل قرار گرفتند.

به طور مثال زارع‌پور با حضور در شهر کازرون، پروژه فیبر نوری منازل و کسب‌وکارهای این شهر که بیش از ۳۰ هزار خانوار را تحت پوشش اینترنت فیبر نوری قرار می‌دهد را افتتاح کرد. پس از این شهر در ادامه سفر استانی خود به استان فارس در جلسه شورای اداری شهرستان کوه چنار شرکت کرد.

طبق گفته وی در شهرستان کوه چنار تنها سه روستا باقی‌مانده که فاقد هر گونه دسترسی ارتباطی هستند و تلاش می‌کنیم که ظرف سه ماه آینده این سه روستا را نیز به شبکه ارتباطی پرسرعت و پایدار متصل کنیم. 

پروژه گسترش فیبر نوری به سرعت در حال انجام است

پس از آن وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در روز دوم این سفر در استان فارس با تأکید بر اینکه یکی از مهم‌ترین برنامه‌های وزارت ارتباطات در دولت سیزدهم توسعه زیرساخت‌های ارتباطی است گفت: اگر بخواهیم اقتصاد دیجیتال را به کمک شرکت‌های نوآور توسعه دهیم و کام مردم را شیرین کنیم، نیازمند شبکه ارتباطی پرسرعت، پایدار و امن هستیم. 

وی افزود: بر همین اساس پروژه فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها باهدف ایجاد ۲۰ میلیون پوشش تا پایان دولت سیزدهم را در دستور قرار دادیم و برای تحقق کامل این پروژه نیز متکی به تجهیزات بومی و توان شرکت‌های نوآور داخلی هستیم. 

زارع‌پور بر این باور است این کار بزرگ که تا چند دهه آینده کشور را بیمه می‌کند در سراسر کشور آغاز شده است و پیش‌ازاین در کازرون پروژه فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها به بهره‌برداری رسید و کل این شهر تحت پوشش قرار گرفت و مردم این شهر می‌توانند سرعت‌هایی تا هزار مگابیتی را تجربه کنند. 

وی همچنین گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌ها این پروژه در شهر شیراز نیز با امضای تفاهم‌نامه‌ای با شهرداری این شهر به‌زودی آغاز می‌شود و تا پایان سال آینده تمام این شهر تحت پوشش فیبر نوری قرار خواهد گرفت.

 آیین امضای تفاهم‌نامه آغاز پروژه فیبر نوری منازل و کسب‌وکارهای شیراز میان یک اپراتور تلفن همراه و شهرداری شیراز برگزار شد. 

بنابر گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ۹۳ درصد روستاهای بالای بیست خانوار این استان، تحت پوشش شبکه ارتباطی قرار گرفته‌اند و تنها ظرف دو سال اخیر ۳۱۷ روستا که فاقد هر گونه دسترسی ارتباطی بودند به اینترنت پرسرعت و پایدار متصل شده‌اند. 

زارع‌پور با اشاره به اینکه ۱۶۱ روستای بالای ۲۰ خانوار دیگر در استان باقی‌مانده است، اظهار امیدواری کرد که تا دهه فجر امسال یا حداکثر تا پایان سال جاری تمام روستاهای استان فارس به شبکه ملی اطلاعات متصل شوند تا هیچ روستای فاقد دسترسی در این استان باقی نماند. 

از سوی دیگر اخیراً در ادامه سلسله جلسات هفتگی با استانداران، جلسه‌ای به‌منظور بررسی وضعیت شبکه ارتباطی استان و میزان پیشرفت پروژه فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها با حضور وزیر ارتباطات و استاندار سمنان برگزار شد.

 وزیر ارتباطات در این جلسه هم با بیان اینکه پروژه فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها یک پروژه ملی است گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌گرفته توسط اپراتور دوم استان که مسئولیت اجرای این پروژه را بر عهده دارد، حداکثر تا اردیبهشت سال آینده کل استان تحت پوشش کامل قرار می‌گیرد.

بر اساس اعلام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وی در ادامه با اشاره به توسعه ارتباطات روستایی در استان سمنان نیز گفت که از مجموع ۴۰۷ روستای بالای ۲۰ خانوار استان، ۳۷۴ روستا یعنی بیش از ۹۳ درصد به شبکه اینترنت پرسرعت و پایدار متصل شده‌اند و ۳۳ روستای باقی‌مانده نیز تا دهه مبارک فجر امسال متصل خواهند شد.

زارع‌پور همچنین درباره وضعیت پوشش جاده‌ای استان سمنان گفت که نزدیک به ۹۶ درصد جاده‌های استان از پوشش شبکه ارتباطی برخوردار هستند که تنها در سال گذشته پوشش جاده‌ای استان ۳۶ درصد رشد داشته است.

گفتنی است در شهریورماه سال جاری استاندار گلستان از اتصال تمامی شهرهای گلستان به فیبر نوری خبر داد. وی با اعلام این خبر گفت تاکنون ۸۳۵ میلیارد تومان برای طرح اتصال فیبر نوری شهرهای استان هزینه و ۴۰۰ میلیارد دیگر برای اتصال به شبکه زیرساخت کشور توسط بخش خصوصی سرمایه‌گذاری شده است.

انتهای پیام/

نظرات بینندگان