کد خبر: ۱۶۱۶۲۴
تاریخ انتشار: ۰۹:۲۳ - ۱۴ آبان ۱۴۰۲
شتاب در توسعه فاضلاب شهر صدرا؛

تسریع عملیات ساخت سامانه اول تصفیه‌خانه

مشکلات ناشی از کمبود تصفیه‌خانه در شهر صدرا در سال‌های گذشته، ساکنین برخی مناطق این شهر را آزرده‌خاطر کرده است و طبق آخرین اعلام شرکت آب و فاضلاب شیراز سامانه اول تصفیه‌خانه فاضلاب غربی شهر جدید صدرا برای حل مشکلات جمعیت حدود ۹۰ هزار نفر در حال احداث است.
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، مشکلات آلودگی و زیست‌محیطی فاضلاب شهر صدرا در طول سال‌های گذشته موجبات ایجاد مشکلات بسیاری برای شهروندان و ساکنان این شهر و مناطق پیرامونی آن شده بود؛ شهری که در دهه هفتاد برای اسکان سرریز جمعیت کلان‌شهر شیراز احداث شد و در فاصله ۱۵ کیلومتری شمال غربی شیراز قرار دارد.

معضلات پساب فاضلاب شهر صدرا
در این سال‌ها شهرک‌های جوادیه و پردیس واقع در محدوده شمال غرب شیراز از جمله مناطق مسکونی بودند که به دلیل سرریز فاضلاب صدرا با معضلات زیادی دست‌وپنجه نرم می‌کردند.

همچنین راهی شدن سرریز فاضلاب شهر صدرا به سمت چشمه‌ها و باغات تنگه قره پیری در شمال غرب شیراز مشکلات عدیده‌ای از جمله آلودگی آب قنات‌ها، چشمه‌ها، بوی تعفن و آلودگی محیط‌زیست را برای شهرک‌های جوادیه و پردیس ایجاد می‌کرد.

تدابیر برای توسعه تصفیه‌خانه در این شهر
بدین ترتیب ایجاد تصفیه‌خانه فاضلاب در شهر صدرا باهدف پایان‌یافتن آلودگی‌های شهری در این منطقه در دستور کار قرار گرفت.

تصفیه‌خانه فاضلاب شرق شهر جدید صدرا در روز سه‌شنبه ۲۱ بهمن‌ماه سال ۹۹ هم‌زمان با دهه مبارک فجر افتتاح شد.

همچنین عملیات اجرایی تصفیه‌خانه غرب این شهر نیز با سرمایه‌گذاری ۴۰ میلیاردریالی شرکت عمران و توسعه صدرا و با مشارکت شرکت آب و فاضلاب شیراز آغاز شد.

در سال ۹۹ هم برنامه‌های جامع برای تأمین آب و جمع‌آوری فاضلاب شهر صدرا انجام و مقرر شد این برنامه‌ها در افق میان‌مدت و کوتاه‌مدت تأمین‌کننده رفاه و آسایش ساکنان این شهر باشد؛ اما این پروژه تکمیل نشد.

عملیاتی‌کردن این پروژه در طول ۲ سال گذشته شتاب گرفت؛ در طول این مدت برای رفع مشکلات مربوط به آب و فاضلاب در استان فارس طرح‌ها و پروژه‌های متعددی از جمله اجرای شبکه‌های فاضلاب و یا ساماندهی نظام انتقال آب فرسوده و کهنه که موجبات مشکلاتی در حوزه نگهداشت و عملیات آبرسانی را فراهم کرده اجرا شد.

۲۶۵ کیلومتر شبکه توزیع و خط انتقال در شهر شیراز و صدرا

طبق آخرین اعلام شرکت آب و فاضلاب شیراز از سال ۱۴۰۰ تاکنون ۲۶۵ کیلومتر شبکه توزیع و خط انتقال آب در شهر شیراز، صدرا و روستاها اجرا شده است.

این فعالیت‌ها باهدف ساماندهی شبکه‌های فاضلاب و مدیریت منابع آب همچنان ادامه دارد به‌گونه‌ای که مدیرعامل آب و فاضلاب شیراز اخیراً از احداث مدول اول تصفیه‌خانه فاضلاب غربی شهر جدید صدرا خبر داده است.

تسریع عملیات ساخت سامانه اول تصفیه‌خانه

مدول اول تصفیه‌خانه برای جمعیت ۹۰ هزارنفری

بهمن بهروزی در این باره گفت: مدول اول تصفیه‌خانه فاضلاب غربی شهر جدید صدرا برای جمعیت حدود ۹۰ هزار نفر در حال احداث است.

بهروزی ادامه داد: باتوجه‌به کمبود ظرفیت تصفیه‌خانه فاضلاب در شهر جدید صدرا از محل اعتبارات عمرانی پیمانکار احداث مدول اول تصفیه‌خانه فاضلاب غربی صدرا به روش لجن فعال پیشرفته (کاروسل) انتخاب شده و اکنون در مرحله انجام عملیات مقدماتی و تجهیز کارگاه است.

به گفته رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شیراز، مدول اول تصفیه‌خانه فاضلاب غربی شهر جدید صدرا با ظرفیت ۱۳ هزار مترمکعب در شبانه‌روز جمعیت حدود ۹۰ هزار نفر را تحت پوشش قرار می‌دهد.

مدت پیمان ۴۸ ماه؛ ۳۶ ماه ساخت و ۱۲ ماه بهره‌برداری

مدیرعامل آبفا شیراز افزود: عملیات اجرایی این پروژه از شهریورماه سال جاری آغاز شده و مدت پیمان ۴۸ ماه شامل ۳۶ ماه ساخت و ۱۲ ماه بهره‌برداری پیش‌بینی شده است.

وی اعتبار موردنیاز جهت تکمیل پروژه را حدود چهارهزار میلیارد ریال برآورد کرد و گفت: امید است که با تأمین به‌موقع اعتبارات لازم این تصفیه‌خانه در زمان کوتاه‌تری به بهره‌برداری برسد.

آن طور که رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شیراز گفت با به بهره‌برداری رسیدن این تصفیه‌خانه از پساب باکیفیت آن می‌توان در مصارف صنعتی و فضای سبز استفاده کرد.

شهر صدرا که جمعیت آن روزبه‌روز در حال افزایش است و طرح مسکن نیز در آن اجرایی شده، نیاز مبرمی به حل مشکلاتی از جمله نداشتن تصفیه‌خانه استاندارد و شیوع بوی بد فاضلاب دارد و نیاز است تمهیدات کافی در این زمینه اندیشیده شود.

انتهای پیام/
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان