کد خبر: ۱۶۱۶۲۹
تاریخ انتشار: ۱۳:۲۰ - ۱۴ آبان ۱۴۰۲
مدیرگروه گوش و حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی شیراز اعلام کرد:

کاشت ۲۴۰۰ حلزون شنوایی در شیراز

مدیرگروه گوش و حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به بازگشت نعمت خدادادی شنوایی با کاشت حلزون به ناشنوایان، گفت: طی ۲۰ سال گذشته کاشت حلزون شنوایی برای حدود ۲ هزار و ۴۰۰ ناشنوا در شهر شیراز انجام شده است.
به گزارش خبرنگار گروه سلامت پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، بصیر هاشمی، مدیرگروه گوش و حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی شیراز به تشریح چگونگی کاشت حلزون شنوایی برای ناشنواها پرداخت و گفت: به طور متوسط از هر یک هزار نفر در بدو تولد، یک کودک ناشنوا به دنیا می‌آید که تا ۳۰ سال گذشته نیز کاری برای بازگشت شنوایی به کودکان و یا دیگر افراد ناشنوا انجام نمی‌شد؛ اما با انجام تحقیقات و پیشرفت علم با کاشت حلزون شنوایی این نعمت خدادادی به فرد باز می‌گردد. 

وی افزود: پس از تهران و مشهد کاشت حلزون شنوایی در شیراز آغاز شد و طی ۲۰ سال گذشته کاشت حلزون شنوایی برای حدود ۲ هزار و ۴۰۰ ناشنوا انجام شده است که بیشتر متقاضیان از جنوب کشور بودند.

هاشمی با اشاره به اینکه بهترین زمان درمان برای نوزادان ناشنوا تا حداکثر دوسالگی است، اظهار کرد: پس از تشخیص و غربالگری و توان‌بخشی کار جراحی برای کاشت حلزون شنوایی انجام می‌شود که بعد از آن با توان‌بخشی گفتاری و تربیت شنیداری قادر خواهند بود همچون کودکان عادی بشنوند و صحبت کنند.

وی در خصوص کاشت حلزون شنوایی برای درمان ناشنوایی بزرگسالان نیز گفت: گروه دیگر بزرگسالانی هستند که در طول زندگی خود بنا به دلایل مختلفی نظیر تصادفات رانندگی، بیماری و… دچار ناشنوایی می‌شوند که برای کاشت حلزون شنوایی باید دارای ناشنوایی دوطرفه و مطلق باشند؛ ازاین‌رو پس از تشخیص و معاینه با کاشت حلزون شنوایی مشکل این دسته از افراد نیز برطرف خواهد شد.

استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی شیراز کاشت حلزون شنوایی را یک کارگروهی توصیف کرد و ادامه داد: پس از تشخیص و معاینه کار جراحی کاشت انجام می‌شود و در ادامه پزشکان شنوایی‌سنج کار تنظیم دستگاه را برعهده دارند تا همکاران گفتار درمان، زبان‌آموزی را با بیماران تمرین کنند. 

هاشمی با بیان اینکه دستگاه حلزون شنوایی بسیار گران‌قیمت است، تأکید کرد: نزدیک به ۱۲ هزار دلار هزینه هر دستگاه بوده که با حمایت وزارت بهداشت و درمان و هیئت‌امنای ارزی به‌صورت تقریباً رایگان در اختیار کسانی که در کمیسیون‌ها تأیید شوند، قرار می‌گیرد و متقاضیان تنها هزینه جراحی و بیمارستان را پرداخت می‌کنند. 

این متخصص گوش و حلق و بینی مشکلات بیماران در کاشت حلزون شنوایی را موردتوجه قرارداد و بیان کرد: گرچه دستگاه حلزون شنوایی در اختیار بیماران قرار می‌گیرد؛ اما هزینه‌های جانبی بسیاری نظیر تعویض و یا تعمیر قطعات وجود دارد که خیلی موردتوجه واقع نشده؛ ازاین‌رو مسئولان و مؤسسه‌هایی که با این موضوع مرتبط هستند پشتیبانی جانبی پس از کاشت حلزون شنوایی داشته باشند؛ چراکه پس از گذشت دو سال از کاشت، برخی از خانواده‌ها که وضعیت مالی مناسبی ندارند این دستگاه را به دلیل عدم توانایی در تأمین قطعات و تعمیر کنار می‌گذارند. 

هاشمی ادامه داد: بیش از ۶۰ درصد ناشنوایی کودکان در بدو تولد ژنتیکی است؛ ازاین‌رو پس از کاشت حلزون شنوایی برای کودک، والدین باید تست و روش‌های آزمایش ژنتیکی را برای تشخیص ژن معیوب انجام دهند که دارای هزینه‌های بالایی است و خیلی‌ها توانایی پرداخت را ندارند؛ بنابراین غربالگری قبل از بارداری دوباره این‌گونه والدین نیاز به حمایت دارد. 

استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی شیراز مشکل اکثر افراد متقاضی کاشت حلزون شنوایی را اسکان دانست و تصریح کرد: کسانی که از شهرستان‌ها و یا استان‌های دیگر کاشت حلزون شنوایی را انجام می‌دهند برای طی‌کردن توان‌بخشی و تربیت شنیداری نیازمند اسکان مناسب برای اقامت چندروزه هستند؛ ازاین‌رو از خیران و مدیران خواستاریم مکانی را به‌عنوان خوابگاه در نظر بگیرند؛ چراکه سرگردانی خانواده‌های فرد ناشنوا اکنون تبدیل به معضل شده است.

وی علت‌های ناشنوایی را نیز مورد اشاره قرارداد و گفت: یکی از علت‌های ناشنوایی ژنتیکی است و با تحقیقات انجام شده اکثرا در اثر ازدواج‌های فامیلی این اتفاق رخ می‌دهد که باعث ایجاد ژن معیوب ناشنوایی می‌شود؛ اما در کنار آن خانواده‌هایی هستند که شاید ازدواج فامیلی نداشتند؛ اما به دلیل ژن انفرادی، فرزند آن‌ها دچار ناشنوایی شده است.

این متخصص گوش و حلق و بینی ادامه داد: عفونت‌های بعد از تولد یکی دیگر از دلایل ناشنوایی بوده بدین صورت که نوزاد پس از تولد ممکن است دچار مننژیت، عفونت خونی، زردی و یرقان بالا و ضربه به نوزاد شود که در نهایت به ناشنوایی منتهی شود همچنین از هر ۵۰ نوزادی که در آی‌سی‌یو نوزادان بستری می‌شوند یک نوزاد امکان ناشنوا شدن را دارد؛ بنابراین با غربالگری که در استان فارس به‌خوبی در انجام است این نوزادان زودتر از موعد شناسایی خواهند شد تا کار کاشت حلزون را در زمان خود انجام دهند.

هاشمی از مطالعات و پژوهش در حوزه ناشنوایی و کاشت حلزون شنوایی خبر داد و گفت: با همکاری بین مراکز علوم پزشکی کشور پژوهش‌هایی در زمینه ناشنوایی و کاشت حلزون انجام شده که نتایج آن در کنگره‌های بین‌المللی مطرح و مجلات علمی مطرح دنیا به چاپ رسیده است که طرح پژوهشی بررسی بیماران نوروپتی برای کاشت حلزون شنوایی و افرادی که گوش آن‌ها به‌درستی تشکیل نشده از نمونه‌های تحقیقاتی پزشکان متخصص حوزه گوش و حلق و بینی است.

وی با اشاره به اینکه درگذشته کاشت حلزون شنوایی تحت پوشش بیمه قرار نداشت، گفت: به دلیل قرارگیری جراحی کاشت حلزون در زمره بیماران خاص بیمه‌ها این عمل جراحی را عهده‌دار نمی‌شدند و هیئت‌امنای ارزی وزارت بهداشت هزینه‌های آن را پرداخت می‌کرد که از سال گذشته به بیمه‌های درمانی تکلیف شد که را تحت حمایت قرار دهند؛ ازاین‌رو در شهر شیراز به‌تبع سایر مراکز درمانی کشور حمایت بیمه از جراحی کاشت حلزون در حال انجام است.

انتهای پیام/

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان