کد خبر: ۱۶۱۶۴۱
تاریخ انتشار: ۱۴:۰۰ - ۱۵ آبان ۱۴۰۲
مدیرعامل شرکت گاز استان فارس:

صنایع حساس پیش‌بینی سوخت دوم داشته باشند

مدیرعامل شرکت گاز استان فارس با بیان اینکه در معرض مسائل سایبری در بحث پدافندی قرار داریم که در این راستا تعمیرات و اصلاحیه‌ها انجام شده، گفت: صنایع حساس از هم اکنون پیش‌بینی سوخت دوم داشته باشند.
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، علی‌اکبر میدان‌شاهی مدیرعامل شرکت گاز استان فارس در نشستی با مدیران صنایع استان فارس که با موضوع هماهنگی تأمین سوخت در فصل زمستان پیش‌رو برگزار شد، اظهار داشت: در شرایط حساس فعلی به‌ویژه مسائل سیاسی خاورمیانه، استکبار جهانی به دنبال ناکارآمدی دولت است، لذا نباید اجازه دهیم که در کشور تنشی در خصوص خدمات‌رسانی به مشترکین ایجاد شود.

وی با بیان اینکه ۷۵ درصد سبد انرژی را گاز تامین می‌کند، افزود: گاز صرفاً یک کالای انرژی نیست و باتوجه‌به سیاست‌های بین‌المللی، یک کالای استراتژیک سیاسی نیز محسوب می‌شود.

مدیرعامل شرکت گاز استان فارس به ناترازی میزان تولید و مصرف گاز و علل آن نیز اشاره و خاطرنشان کرد: چندین سال است که با ناترازی گاز مواجه هستیم.

میدان‌شاهی همچنین شدت مصرف بالای انرژی در کشور و عدم توازن بین تولید و مصرف را مهم‌ترین دلیل بروز ناترازی گاز در کشور ذکر و بیان کرد: البته درجه حرارت محیط، متغیری است که ثابت نیست و در هر سال ممکن است متفاوت باشد. به‌عنوان‌مثال؛ در زمستان مصرف خانگی گاز گاهی تا ۸ برابر افزایش می‌یابد به‌گونه‌ای که در سال ۱۴۰۰ حدود ۴ روز و در سال ۱۴۰۱ بیش از ۲۰ روز با افزایش بالای میزان گاز به دلیل سردی هوا مواجه شدیم.

وی تصریح کرد: باید راهکاری برای شدت مصرف بالای انرژی در کشور به‌ویژه بخش خانگی اتخاذ شود که این مهم دغدغه‌ای است که رسانه‌ها در بحث فرهنگ‌سازی نیز باید به آن بپردازند.

صنایع حساس پیش‌بینی سوخت دوم داشته باشند
مدیرعامل شرکت گاز فارس به وضعیت مصارف گاز در استان نیز اشاره و عنوان کرد: با عبور چندین خط انتقال و شبکه‌های توزیع، مشکلی برای توزیع گاز در فارس نداریم، اما درعین‌حال محدودیت‌هایی در اقصی‌نقاط کشور وجود دارد که باید از دستورالعمل‌ها تبعیت کنیم که خدمت‌رسانی به هم‌وطنان انجام شود.

میدان‌شاهی همچنین با اشاره به وجود ۸ هزار و ۱۱۰ واحد صنعتی در فارس، گفت: از این میزان ۷ هزار و ۲۶۰ واحد گازدار شده‌اند، ۶۷۳ واحد در دست اجرا و ۱۷۷ واحد در دست اقدام است.
وی خاطرنشان کرد: از مجموع صنایع فارس، ۶ هزار و ۸۵۰ مصرف‌کننده داریم که ۴۱۰ مورد آن غیرمصرفی کننده است.

مدیرعامل شرکت گاز فارس ادامه داد: ۵۶ شهرک و نواحی صنعتی در استان نیز فعال است که ۴۴ مورد آن گازدار شده، ۱۱ مورد در دست اجراست و گازرسانی به یک واحد هم در دست اقدام قرار دارد.

به گفته میدان‌شاهی، نیمی از مصارف گاز فارس در حدود ۴۶ درصد مربوط به نیروگاه‌ها است و پس از آن بخش خانگی با ۱۹ درصد، پتروشیمی با ۱۱ درصد، فولاد ذوب‌آهن با ۵ درصد، سیمان با ۴ درصد، CNG با ۴ درصد و غیره در ردیف‌های بعدی قرار دارند.

وی عنوان کرد: در پنج سال گذشته تاکنون مصرف گاز نیروگاه‌ها ۲۲ درصد و بخش خانگی ۴۱ درصد افزایش داشته است.

مدیرعامل شرکت گاز استان فارس اعلام کرد که ۶ درصد سهم انرژی کشور با مصرف سالانه ۱۵ میلیارد مترمکعب گاز، مربوط به این استان است.

میدان‌شاهی همچنین ادامه داد: مصرف گاز در فصل سرد و فصل گرم نیز متفاوت است و مصرف در بخش خانگی در فصل سرد تا حدود ۸ برابر افزایش می‌یابد.

وی به نحوه مدیریت مصرف گاز در فارس در فصل زمستان نیز اشاره و خاطرنشان کرد: بر اساس سند چشم‌انداز بیست‌ساله، سیاست‌های کلی نظام در خصوص انرژی، سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف ابلاغی مقام معظم رهبری، قانون رفع موانع تولید و غیره نحوه مدیریت و فرهنگ‌سازی مشخص شده است.

مدیرعامل شرکت گاز فارس با تأکید بر اینکه مصرف بهینه گاز در بخش‌های همگانی و بالادستی باید نهادینه و توسط رسانه‌ها فرهنگ‌سازی شود، به شرح سند تراز تولید و مصرف گاز طبیعی در کشور تا افق ۱۴۲۰ اشاره و مدیریت تقاضای انرژی در بخش صنعت، سیاست‌های فرهنگ‌سازی در زمینه بهینه‌سازی مصرف گاز طبیعی، سیاست‌های بهینه ساری مصرف گاز در بخش ساختمان، سیاست‌های بهینه‌سازی مصرف گاز در نیروگاه‌های حرارتی و سیاست‌های مرتبط با حمایت از توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان، استارتاپ‌ها و شرکت‌های خدمات انرژی را در شمار این سند عنوان کرد.

میدان‌شاهی به سیاست‌های مدیریت تقاضای انرژی در بخش صنعت هم اشاره و بیان کرد: ایجاد واحد مدیریت انرژی در مصرف‌کنندگان صنعتی، به‌روزرسانی و اجرایی‌کردن سازوکارهای تشویقی و تنبیهی، اقدام لازم به‌منظور اعلام جرائم صنایع و تولید محصولات صنایع دارای رده استاندارد و برچسب انرژی طبق استاندارد ملی از جمله سیاست‌های پیش‌بینی شده در بحث مدیریت تقاضای انرژی در بخش صنعت محسوب می‌شوند.

وی به اولویت‌بندی محدودیت گاز توسط دیسپچینگ ملی نیز اشاره و بیان کرد: غذایی و دارویی، صنایع شیشه، پوشاک، اتومبیل، بهداشتی و لوازم‌خانگی در اولویت نخست، همه مراکز تجاری، بسته‌بندی عایق، مصالح و لوازم ساختمانی، ذوب فلزات، ظروف و حرارتی و برودتی در اولویت دوم و نیروگاه‌ها، کارخانه‌ها سیمان، پتروشیمی، صنایع سرامیک، آجر، قند، شکر، پالایشگاه‌ها و سایر مصرف‌کنندگان در اولویت سوم این محدودیت‌ها قرار دارند.

مدیرعامل شرکت گاز فارس به مدیریت مصرف گاز و پیشنهادها در این باره نیز اشاره و تصریح کرد: نیازمند چانه‌زنی، انجام تعمیرات دوره‌ای در بازه فصل سرما، ذخیره‌سازی مناسب سوخت دوم، لزوم صرفه‌جویی در مصارف ادارات و ارگان‌ها با استفاده از ظرفیت بسیج، تجهیز وسائل و امکانات برای استفاده از سوخت جایگزین در مرکز عمومی و حساس و همچنین گلخانه و نانوایی‌ها و فرهنگ‌سازی و استفاده از پویش مصرف بهینه انرژی با استفاده از ظرفیت سایر ارگان‌ها هستیم.

میدان‌شاهی در بخش دیگری از این نشست به میزان ذخایر سوخت مایع مخازن کارخانه‌ها سیمان استان تا یکم آبان‌ماه جاری اشاره و بیان کرد: همه کارخانه‌های سیمان به جز سپهر قیر از مازوت استفاده می‌کنند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
نظرات بینندگان