کد خبر: ۱۶۱۶۵۰
تاریخ انتشار: ۱۰:۰۶ - ۱۶ آبان ۱۴۰۲

فاضلاب کشف شده زیر مسجد وکیل

ناظر اماکن میراثی و تاریخی اوقاف فارس درباره دپوی فاضلاب در فضای کشف شده زیر مسجد وکیل توضیحاتی ارائه داد.
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، چند روز گذشته گزارشی مبنی بر دپوی فاضلاب شهری در آب‌انبار مسجد وکیل شیراز در برخی رسانه‌ها منتشر شد که باتوجه‌به اهمیت و تشریح ابعاد این موضوع پیگیری‌هایی انجام شد.

محمدرضا اسفندی ناظر اماکن میراثی و تاریخی اوقاف فارس، با بیان اینکه مسجد وکیل در دوران زندیه سال ۱۱۸۷ ه. ق ساخته شده و طی گذشت زمان مورد مرمت قرار گرفته است، اظهار کرد: حدود ۹۰ سال پیش در ضلع شرقی مسجد سرویس بهداشتی ساخته شده که فضایی در زیر آن برای جمع‌شدن و تخلیه فضولات که در اصطلاح به آن «سِپتیک» می‌گویند، تعبیه شده بود.

وی با بیان اینکه از حدود ۶ ماه گذشته احیای سرویس بهداشتی مسجد وکیل با تعامل و همکاری شهرداری شیراز در دستور کار قرار گرفت، اضافه کرد: در روند اجرای این طرح، با درخواست اوقاف گمانه‌ای زیر سرویس بهداشتی برای بررسی بیشتر زده شد که متوجه دپوی فاضلاب سرویس بهداشتی در سپتیک شدیم و تا امروز هیچ‌کس از وجود این تونل‌ها و سپتیک خبر نداشت؛ چراکه صرفاً یک سوراخ برای ورود لوله جهت خالی‌کردن فاضلاب وجود داشته و دسترسی به بخش زیرین میسر نبوده است.

اسفندی با اشاره به رسوخ رطوبت ناشی از سرویس بهداشتی به دیگر بخش‌های مسجد، گفت: با کشف این سپتیک و بررسی‌های انجام شده متوجه شدیم که نم و رطوبت زیر سرویس بهداشتی در حال انتقال به بخش‌های دیگر مسجد است؛ ازاین‌رو باتوجه‌به حضور استاندار فارس در مسجد و صدور دستور برای احیای سرویس بهداشتی، جلساتی با اداره کل میراث‌فرهنگی برای تصمیم‌گیری برگزار شد که پس از بررسی‌های لازم، تصمیم بر خارج‌کردن این فضای آجری از حالت سپتیک اتخاذ شد.

اسفندی با بیان اینکه کار مرمت این سرویس بهداشتی جهت کار مطالعاتی فضای کشف شده زیر آن متوقف شده است، اظهار کرد: از زمان کشف فضای سپتیک و اطلاع از دپوی فاضلاب دستور توقف استفاده و مرمت سرویس بهداشتی به دلیل انجام کار مطالعاتی و آسیب نرساندن به دیگر قسمت‌های مسجد صادر شد.

وی ادامه داد: با حضور نماینده فرمانداری شیراز، استانداری فارس و اداره آب و فاضلاب تصمیم بر ایجاد سپتیک جدید در خروجی شبستان شرقی خارج از فضای مسجد مطابق با مشخصات فنی و استاندارد مورد تأیید میراث‌فرهنگی و انتقال فاضلاب سرویس بهداشتی از طریق کوچه قلوه‌سنگی به فاضلاب شهری خیابان طالقانی گرفته شد.

ناظر اماکن میراثی و تاریخی اوقاف فارس، حفاظت از بناهای تاریخی را اولویت این اداره دانست و گفت: ماهیت این سپتیک و اینکه آب‌انبار بوده، هنوز مشخص نیست؛ ازاین‌رو در آینده نزدیک با انجام فعالیت مطالعاتی در این محل کشف شده به حقایقی دیگر از مسجد وکیل دست پیدا کنیم.

اسفندی در ادامه سخنان خود تأکید کرد: طی چند سال اخیر متوجه رطوبت در لایه‌های پایین‌دست گاوچاه در ضلع شمالی مسجد شدیم؛ بنابراین به دنبال علت این رطوبت بودیم که با کشف این سپتیک و انجام اقدامات مؤثر، امیدواریم شاهد کاهش رطوبت و آسیب نرساندن به دیگر قسمت‌های مسجد باشیم.

پیگیری‌ها در خصوص پاسخ شهرداری پیرامون در اختیار گذاشتن پمپ لجن‌کش به میراث‌فرهنگی همچنان ادامه دارد و متعاقباً اطلاع‌رسانی خواهد شد.

انتهای پیام/
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان