کد خبر: ۱۶۱۶۵۶
تاریخ انتشار: ۱۲:۲۷ - ۱۶ آبان ۱۴۰۲
رئیس سازمان بورس:

انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث رایگان شد

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث رایگان انجام می‌شود، گفت: سهام عدالت تقریبا یک جمعیت ۵۰ میلیون نفری را شامل می‌شود.
به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، گفت: طی دهه‌های گذشته نقش تأمین مالی از طریق بازار سرمایه در اقتصاد کشور کم‌رنگ بوده است؛ اما خوشبختانه از سال ۱۳۸۴ با تصویب قانون اوراق بهادار نقش بازار سرمایه پررنگ‌تر شد.

 وی افزود: در سال ۱۴۰۱، حدود ۱۵۰۰ همت در مجموع سیستم بانکی افزون بر وام‌هایی که طی سال‌های گذشته به بخش‌های غیردولتی تخصیص داده بود درحالی‌که این مبلغ سال گذشته در بازار سرمایه ۶۰۰ همت بوده که برآورد ما حدود ۳۰ درصد است درحالی‌که این رقم در سال ۱۳۹۵ حدود ۱۴ بوده است.
 
 عشقی تصریح کرد: در شش‌ماهه اول امسال مجموع انتشار اوراق و افزایش سرمایه حدود ۳۰۰ همت تأمین مالی صورت‌گرفته انتظار می‌رود تا پایان سال این عدد به ۸۰۰ همت افزایش یابد.

رئیس سازمان بورس بیان کرد: این اعداد نشان می‌دهد که بازار سرمایه می‌تواند نقش مؤثری در تأمین مالی اقتصاد صورت پذیرد و امید می‌رود باتوجه‌به اقدامات این ارقام افزایش یابد.

 وی در ادامه اظهار کرد: در سال جاری تعداد نهادهای مالی فعال به بیش از هزار نهاد مالی رسیدیم در دوساله گذشته به ۲۰۰ نهاد مالی به‌منظور خدمات‌رسانی بهتر مجوزهایی در قالب کارگزاری، سبدگردان و... غیره رسیدم، تعداد شرکت‌های پذیرفته شده نیز به ۸۰۰ عدد رسیده است.
 
عشقی ادامه داد: در ۱۰ سال گذشته روند تأمین مالی در کشور مناسب نبوده و میزان استهلاک سرمایه از سرمایه‌گذاری‌های جدید بیشتر بوده است، لذا به‌منظور تشویق جذب سرمایه یکی از برنامه‌های اصلی سازمان بورس است در همین راستا ۹ محور راهبردی و ۲۱ برنامه جامع بتوانیم به این امر مهم بپردازیم.
 
 این مقام مسئول تصریح کرد: بحث ارتقا حاکمیت شرکتی یکی از موانع جدی در بحث سرمایه‌گذاری شناسایی شده است که برنامه‌ریزی‌هایی صورت‌گرفته است.
 
 وی بیان کرد: بحث گسترش ابزارهای مالی نیز یکی دیگر از برنامه‌های ما است، در حوزه خدمات مالی در بازار سرمایه خوشبختانه بخش خصوصی عملکرد خوبی طی چندسال گذشته داشته است و بخش عمده خدمات به بخش خصوصی اختصاص‌داده‌شده است.
 
 عشقی گفت: یکی از عوامل رونق بازار سرمایه در بازار اولیه و ثانویه بحث پیش‌بینی‌پذیری بودن این بازار است که با برخی نگاه‌های سینوسی به بخشی از بازار سرمایه و صنایع اعتماد سهام‌داران از بین می‌رود و سال‌ها بازگشت آن طول می‌کشد.

وی بیان کرد: در یک طرحی در مهرماه حدود ۲ هزار میلیارد تومان تأمین مالی برای پروژه در بازار سرمایه‌گذاری حرفه‌ای صورت‌گرفته، باوجودآنکه بازار سرمایه در حال حاضر چنگی به دل نمی‌زند؛ اما صندوق‌های سهامی پذیره‌نویسی شدند و مورد استقبال قرار گرفتند.

 رئیس سازمان بورس بیان کرد: از تمام نهادهای دولتی و حاکمیتی خواهان کمک و اعتمادسازی هستیم، ابزارهای مالی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای سلایق مختلف اکنون در بازار سرمایه وجود دارد که می‌توانند متناسب با میزان ریسک پذیریشان از آن‌ها بهره گیرند.
 
وی گفت: سهام عدالت تقریباً یک جمعیت ۵۰ میلیون‌نفری را شامل می‌شود که در این مدت ۱۷ سال یک عده‌ای فوت کردند. دستگاه‌های مختلف به سازمان کمک کردند تا به‌صورت الکترونیک بتوان آن‌ها را به وراث بدون هیچ کارمزدی انتقال داد فقط نیاز است یکی از وراث با مدارک لازم به یکی از کارگزاری‌ها مراجعه کند.

انتهای پیام/
منبع: تسنیم
نظرات بینندگان