کد خبر: ۱۶۱۶۵۸
تاریخ انتشار: ۱۶:۱۶ - ۱۶ آبان ۱۴۰۲
مدیرکل بهزیستی فارس اعلام کرد:

فعالیت ۱۱۱ مرکز درمان و توانمندسازی در استان فارس

۱۱۱ مرکز درمان، نگهداری،کاهش آسیب و توانمندسازی در استان تحت نظارت بهزیستی فارس فعالیت می‌کنند
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری شیرازه، محمدرضا هوشیار مدیرکل بهزیستی فارس در حاشیه نشست بررسی چالش‌ها و آسیب‌ها در مراکز اقامتی میان مدت تحت نظارت بهزیستی با حضور مدیرکل اموراجتماعی استانداری فارس، دبیرشورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر و جمعی، گفت:در حال حاضر ۱۱۱ مرکز درمان ,نگهداری,کاهش آسیب و توانمند سازی در استان تحت نظارت بهزیستی فارس فعالیت می‌کنند.

بیش از ۸۰ درصد معتادان متجاهر  استان در کلان شهر شیراز هستند و یک مرکز ماده ۱۶ و ۲۸ مرکز ماده ۱۵ خدمات نگهداری، درمان و کاهش آسیب را به بیش از ۲ هزار معتاد متجاهر در شیراز ارائه می دهند، همچنین مجموعا  بیش از ۹ هزار نفر در سراسر استان بصورت مستقیم از این مراکز خدمات می‌گیرند.

مدیر کل بهزیستی فارس توضیح داد: علاوه بر ۷۱ مرکز اقامتی میان مدت ماده ۱۵، ۱۳ مرکز کاهش آسیب، ۱۸ مرکز سرپایی، ۲ مرکز تی سی و یک مرکز جامع  نیز خدمات اقامتی و درمانی و همچنین مجموعا ۵ مرکز توانمندسازی و مددکاری نیز خدمات مددکاری و توانمندسازی را به معتادان ترخیص شده از مرکز ماده ۱۶ ارائه می‌دهند.

هوشیار ضمن توضیح این مورد که نظارت‌ها تشدید شده و با شروع فصل سرما و اجرای طرح ساماندهی معتادان متجاهر، بازدیدهای فصلی کارشناسان از مراکز اقامتی میان مدت شدت یافته گفت :طبق دستورالعمل بازدیدها از مراکز اقامتی میان مدت  باید توسط کارشناس استانی هر ۶ ماه یکبار و توسط کارشناس شهرستان هر سه ماه یکبار انجام شود که در فارس به جهت افزایش نظارت بازدیدها هر یک ماه یکبار انجام می‌شود.

وی در توضیح روند عملکرد مراکز اقامتی تشریح کرد: در مراکز ماده ۱۵ افراد به صورت داوطلب برای ترک اعتیاد مراجعه می‌کنند و در مراکز ماده ۱۶ معتادان با توجه به شرایطی که دارند به اجبار برای ترک اعتیاد می‌روند. ظرفیت مرکز ماده ۱۶ در استان فارس با تعداد معتادان متجاهر تطابق ندارد و ناچارا تعدادی از مراکز ماده ۱۵ در نگهداری معتادان متجاهر با بهزیستی همکاری می‌کنند که این روش نگهداری معایب و چالش‌های فراوانی بدنبال دارد. 

در ادامه  این نشست مسئولان مراکز اقامتی به بیان چالش ها و مشکلات این مراکز از قبیل مطالبات مالی،عدم انتقال ایمن معتادان متجاهر به کمپ ها،ارجاع بیماران اعصاب و روان و زخم باز به مراکز اقامتی،ارجاع بیش از ظرفیت به مراکز،بیمه و درمان پرداختند. نیاز ویژه به تامین امنیت مراکز اقامتی میان مدت بانوان نیز از موارد مطرح شده مورد توجه در این نشست بود. 

ترکمان دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان نیز برنامه‌ریزی برای اجرای طرح جمع‌آوری و انجام صحیح غربالگری را لازم دانست و از تشکل‌های غیردولتی و شرکای اجتماعی در اجرای برنامه‌ها و خدمات همراه ارگان‌های دولتی هستند تشکر و قدر دانی کرد.

قاضی مرتضوی نیز ضمن تاکید بر اهمیت مبحث توانمندسازی در سیکل جمع آوری و نگهداری این افراد گفت: باید معتادان متجاهر شناسه دار شوند،افراد مقیم و غیرمقیم شهر شیراز نیز شناسایی گردند.قاضی مرتضوی وجود معتادان متجاهر اتباع،تداخل معتادان ماده ۱۵ و ۱۶ را هم از چالش ها برشمرد و افزود نشست آسیب شناسی و تعیین تکلیف موارد مختلف با حضور دستگاه های ذیربط باید تشکیل شود.

مومن‌زاده مدیرکل امور اجتماعی استانداری فارس هم با بیان اینکه حل معضل معتادان متجاهر تا حد زیادی منجر به برطرف شدن مشکل تکدی‌گری و کارتن خوابی در سطح شهر هم خواهد شد، گفت: نمایندگان مراکز اقامتی میان مدت به همراه کارشناسان با تشکیل تیم و حضور در مراکز،چالش ها را از نزدیک بررسی نمایند و از موارد چک لیست جهت پیگیری تهیه نمایند و سپس موارد مربوط به هر دستگاه نیز مشخص شود تا تعیین تکلیف نهایی در خصوص چالش ها انجام شود.

انتهای پیام/
نظرات بینندگان