کد خبر: ۱۶۱۶۶۶
تاریخ انتشار: ۱۰:۲۱ - ۱۷ آبان ۱۴۰۲

پاسخ قاطع ایران به پیام آمریکایی‌ها

سخنگوی وزارت امور خارجه، پاسخ بلینکن را به صراحت داد و از اناقض‌های رفتاری و گفتاری آمریکا پرده برداشت.
به گزارش خبرنگار گروه سیاسی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق در حالی وارد تهران شد که شب قبل از آن میزبان آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده امریکا در بغداد بود. 

السودانی در کنفرانس مشترک مطبوعاتی خود با رئیس‌جمهوری کشورمان در تهران گفت که «جامعه جهانی به وظایف خود در قبال مردم غزه عمل‌نکرده است.

 وی تأکید کرد، "مردم فلسطین در معرض نسل‌کشی هستند.

 مواضع ما با ایران درباره مسئله فلسطین مشترک است و به دنبال دستیابی به مهم‌ترین هدف یعنی توقف آتش و جنگ در غزه هستیم.

 سید ابراهیم رئیسی نیز در این نشست خبری مشترک ضمن تأیید مواضع السودانی بر برقراری آتش‌بس و کمک‌رسانی به غزه تأکید کرد و گفت باید این اتفاق هرچه زودتر بیفتد.

 وی گفت: "مواضع ایران و عراق در موضوع فلسطین مشترک است. هرچه سریع‌تر باید بمباران‌ها قطع شوند. این جنایت هولناک، جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی و کودکشی است که توسط رژیم صهیونیستی با حمایت آمریکا و برخی کشورهای اروپایی انجام می‌شود».

بلینکن یکشنبه‌شب ساعاتی قبل از آمدن السودانی به تهران، درحالی‌که جلیقه ضدگلوله به تن داشت و هواپیمایش در فرودگاه نظامی فرود آمده بود، وارد بغداد شد. 

وی کمی از ۱۰ شب گذشته بود که با السودانی دیدار کرد و بعد از آن در کنفرانس مطبوعاتی‌اش که انفرادی و بدون حضور دیگر مقامات عراقی برگزار شد، و درحالی‌که تلاش می‌کرد مستقیماً به تهران پیام دهد به خبرنگاران گفت که "ما خواهان هیچ رویارویی با ایران نیستیم، اما تمامی تدابیر را برای حفاظت از نیروها و شهروندانمان اتخاذ می‌کنیم.

 درحالی‌که تلاش شده بود سفر بلینکن به عراق مخفی بماند و رسانه‌ها از زمان انجام آن خبری نداشته باشند؛ اما بااین‌حال، او در حالی به عراق رسید که پایگاه امریکا در سوریه هدف حمله قرار گرفته بود.

 این چندمین بار بود که طی هفته‌های اخیر به پایگاه‌های امریکا در عراق و سوریه حمله می‌شد. برای همین او در کنفرانس مطبوعاتی‌اش به خبرنگاران گفت: "ما پیام بسیار شفافی را به کسانی می‌فرستیم که نظامیان آمریکایی را تهدید می‌کنند که محتوای این پیام این است که این کار را نکنید.

 وی سپس گفت: پیشرفت خوبی در مذاکرات مربوط به آتش‌بس انسانی در غزه حاصل شده است. من مذاکرات خوب و شفافی با نخست‌وزیر عراق داشتم. اختلافاتی در خصوص دستیابی به آتش‌بس کامل وجود دارد، اما همگان از آتش‌بس انسانی استقبال می‌کنند."

وی بلافاصله بعد از آن بغداد را ترک کرد درحالی‌که سفرش به عراق دو ساعت بیشتر طول نکشیده بود.

پاسخ قاطع ایران به پیام آمریکایی‌ها

با آغاز بحران غزه و درحالی‌که ایالات متحده حمایت تمام‌قد از دولت تندروی اسرائیل برای انجام هر گونه تعدی و خشونت علیه شهروندان عادی فلسطینی در غزه انجام می‌دهد، نیروهای مقاومت در پاسخ به این حمایت امریکا پایگاه‌های این کشور در عراق و سوریه را هدف گرفته‌اند. جریان‌های مقاومت به اطلاع دولت عراق رسانده‌اند تا زمانی که اسرائیل با حمایت امریکا به حملاتش به غزه پایان نداده و آتش‌بس در این منطقه اعلام نشود از حمله به منافع امریکا دست نخواهند کشید. 

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اما پاسخ بلینکن را به‌صراحت داد و گفت: دولت آمریکا نمی‌تواند بگوید ما دنبال گسترش جنگ در منطقه نیستیم؛ ولی از سوی دیگر دست رژیم صهیونیستی را برای انجام جنایت علیه ملت فلسطین باز بگذارد.

 جریان‌های مردمی و مقاومت در منطقه واضح است که به‌صورت جدی اقدام کنند. درصورتی‌که جامعه بین‌المللی اقدام مؤثر و جدی انجام ندهد همه احتمالات وجود دارد.

 ارسال پیام از سوی آمریکا به دیگران که خویشتن‌داری کنید با آنچه در عمل در حال انجام آن هستند دو رویکرد متفاوت در حوزه گفتار و عمل است. این را آمریکایی‌ها باید درک کنند.

درحالی‌که اسرائیل اعلام کرده که محاصره غزه را تکمیل کرده و عملاً غزه را به شمال و جنوب تقسیم کرده است، نمی‌توان انتظار داشت پیام‌های امریکا به ایران و پاسخ‌های تهران به تهدیدهای امریکا بتواند به‌راحتی جلوی واکنش گروه‌های مقاومت را بگیرد. به‌ویژه که ایران تأکید دارد، گروه‌های مقاومت مستقل هستند و بر اساس احساس ملی خود عمل می‌کنند و از ایران دستور نمی‌گیرند.

منبع: مثلث آنلاین

انتهای پیام/

برچسب ها: ایران ، آمریکا ، عراق ، غزه
نظرات بینندگان