کد خبر: ۱۶۱۶۸۰
تاریخ انتشار: ۰۹:۱۲ - ۱۸ آبان ۱۴۰۲
مدیرکل انتقال خون استان فارس هشدار داد:

بحرانی شدن ذخایر خونی در فارس

مدیرکل انتقال خون فارس با اشاره به کاهش ذخایر خونی استان در تمامی گروه‌های خونی گفت: در حال حاضر ذخیره گروه‌های خونی O منفی و مثبت و گروه A مثبت و AB مثبت استان در حالت بحرانی است و به خط‌قرمز رسیده است.

به گزارش خبرنگار گروه سلامت پایگاه تحلیلی خبری «شیرازه»، مجید اکبرزاده مدیرکل انتقال خون فارس در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ذخایر خونی استان فارس به دلیل نیاز و مصرف بالای خون در مراکز درمانی و همچنین کاهش آمار اهدای خون به‌شدت بحرانی است، از مردم خواست برای اهدای خون در تمامی گروه‌ها به‌ویژه گروه خونی O منفی و مثبت و گروه A مثبت و AB مثبت استان و فوراً به مراکز انتقال خون مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه خون و فرآورده‌های خونی دارای عمر کوتاهی هستند و مردم باید به طور مستمر نسبت به اهدای خون اقدام کنند، افزود: به‌تناسب افزایش اعمال جراحی در سطح استان با وجود ۷۳ مرکز درمانی و بیمارستان در سطح استان، همچنان در حالت وضعیت کمبود شدید ذخائر خون قرار داریم.

اکبرزاده در ادامه با بیان اینکه شیراز به‌عنوان قطب پزشکی جنوب کشور از مراکز درمانی منحصربه‌فردی برخوردار است، ادامه داد: بیمارستان پیوند اعضای برای هر عمل پیوند به طول میانگین بین ۱۵ تا ۳۰ واحد خون و فرآورده‌های خونی مصرف می‌کند، همچنین سه بیمارستان تخصصی سرطان داریم که باید خون و فرآورده‌های خونی این سه بیمارستان هم تأمین شود.

مدیرکل انتقال خون فارس با بیان اینکه عمده‌ترین مصرف‌کنندگان خون و پلاکت را بیماران سرطانی و تالاسمی تشکیل می‌دهند گفت: یک‌هزار و ۵۰۰ فرد مبتلا به بیماری تالاسمی داریم که باید هفتگی به آن‌ها خون داده شود که اغلب آنها کودکان با میانگین پنج سال سن هستند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
نظرات بینندگان