کد خبر: ۱۶۱۶۹۸
تاریخ انتشار: ۰۸:۱۴ - ۲۰ آبان ۱۴۰۲

صفر تا ۱۰۰ رد صلاحیت شده‌ها

هم‌زمان با اعلام پایان بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات جدید مجلس درهیات‌های اجرایی، خبرها از رد صلاحیت ۶نماینده کنونی مجلس حکایت می‌کند.
به گزارش خبرنگار گروه سیاسی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»،هم‌زمان با اعلام پایان بررسی صلاحیت نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات مجلس در هیئت‌های اجرایی، خبرها از رد صلاحیت ۶ نماینده کنونی مجلس از جمله غلامرضا نوری‌قزلجه (نماینده بستان‌آباد و رئیس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس یازدهم)، جلال محمودزاده (نماینده مهاباد در مجلس یازدهم و عضو فراکسیون مستقلین)، جلیل رحیمی جهان‌آبادی (نماینده تربت‌جام و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و نایب‌رئیس فراکسیون مستقلین)، احمد علیرضابیگی (نماینده تبریز)، علیرضا منادی سفیدان (نماینده تبریز)، مسعود پزشکیان (نماینده تبریز و اصلاح‌طلب مجلس) سید موسی موسوی (نماینده لامرد و مهر) و محمد خدابخشی (نماینده الیگودرز) حکایت می‌کند. بر اساس اطلاع «دنیای اقتصاد» برخی از این نمایندگان به‌موجب بند ۴ ماده ۳۳ قانون انتخابات مجلس و بند یک تا ۴ ماده ۳۱ قانون انتخابات مجلس رد صلاحیت شده‌اند.

مواد ۳۳ و ۳۱ قانون انتخابات چه می‌گوید؟

 ماده ۳۳ قانون جدید انتخابات که بر اساس آن اشخاص از داوطلب شدن نمایندگی مجلس محروم می‌شوند، شامل ۱۳ بند و یک تبصره است. در همین راستا بند ۴ ماده ۳۳ تأکید می‌کند «کسانی که به جرم اقدام علیه امنیت داخلی و خارجی جمهوری اسلامی ایران محکوم شده‌اند». همچنین ماده ۳۱ قانون انتخابات مجلس در خصوص شرایط انتخاب‌شوندگان هنگام ثبت‌نام شامل ۱۰ بند است که به نظر می‌رسد رد صلاحیت برخی از نمایندگان و نامزدها بر اساس بند یک «اعتقاد و التزام عملی به اسلام» بند دو «التزام عملی به‌نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران» و بند ۴ «ابراز وفاداری به قانون اساسی و اصل مترقی ولایت مطلقه فقیه» صورت‌گرفته است. ابلاغ رد صلاحیت این نمایندگان و باقی داوطلبان دوازدهمین دوره انتخابات مجلس تهران از روز گذشته به‌صورت پیامک از سوی فرمانداری تهران به آنها آغاز شده و قرار است تا پایان امروز (روز شنبه) تمام شود. نمایندگان رد صلاحیت شده در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» اعلام کردند که ابتدا پیامکی مبنی بر مشخص‌شدن نتیجه بررسی صلاحیت‌ها برای آنها ارسال شده و سپس مطابق آنچه در پیامک عنوان شده آنها به‌صورت حضوری به فرمانداری مراجعه کرده و نامه رد صلاحیت خود را که در آن اعلام شده با استناد به کدام مواد و بندهای قانون انتخابات از طرف هیئت‌های اجرایی رد صلاحیت شده‌اند به‌صورت مکتوب دریافت کرده‌اند.

مهلت اعتراض رد صلاحیت شدگان؟

در همین حال ازآنجاکه اعلام رد صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس دوازدهم از سوی هیئت‌های اجرایی، بررسی اولیه صلاحیت داوطلبان به شمار می‌رود، رد صلاحیت شدگان از روز یکشنبه (۲۱ آبان‌ماه) تا روز چهارشنبه (۲۴ آبان‌ماه) به مدت ۴ روز فرصت دارند تا اعتراض خود را به هیئت نظارت استانی اعلام و دلایل عدم تأیید یا عدم احراز صلاحیت خود را از هیئت‌های اجرایی جویا شوند. مطابق جدول مراحل اجرای انتخابات مجلس شورای اسلامی، از روز پنج‌شنبه ۲۵ آبان نیز رسیدگی به صلاحیت داوطلبان توسط هیئت نظارت استان با کسب نظر از هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات آغاز خواهد شد. 

صفر تا ۱۰۰ رد صلاحیت شده‌ها

بنا بر اطلاعیه‌هایی که روز گذشته در همین ارتباط از سوی ستاد انتخابات کشور و همچنین شورای نگهبان صادر شده است: «اعلام اعتراض داوطلبان به نتیجه بررسی صلاحیت خود توسط هیئت‌های اجرایی به‌صورت غیرحضوری خواهد بود.» و «داوطلبان دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی که صلاحیت آنها تأیید یا احراز نشده، چهار روز فرصت دارند اعتراض خود را به‌صورت مستدل ثبت کنند.» این در حالی است که مطابق بند ب ماده ۶۳ قانون انتخابات مجلس در خصوص فرایند رسیدگی به صلاحیت داوطلبان در شورای نگهبان، «داوطلبانی که صلاحیت آنها تأیید یا احراز نشده است، می‌توانند مراتب اعتراض خود را ظرف سه روز به شورای نگهبان اعلام کنند» که با این اوصاف به نظر می‌رسد شورای نگهبان یک روز به فرصت اعتراض رد صلاحیت شدگان اضافه کرده است. 

در همین حال بر اساس بند فوق «شورای نگهبان ظرف ۳۰ روز نظر قطعی خود را از طریق هیئت نظارت استان درباره صلاحیت داوطلبان به آنها اعلام و رونوشتی از نتایج رسیدگی قطعی را به ستاد انتخابات کشور ارسال نماید.» 

رد صلاحیت اولیه از سوی چه نهادهایی اعلام شد؟

هم‌زمان با اعلام بررسی اولیه صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس دوازدهم، محسن اسلامی، سخنگوی ستاد انتخابات گفت: بر اساس قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی که مردادماه امسال ابلاغ شد، بررسی صلاحیت‌ها بعد از پایان ثبت‌نام نهایی در سوم آبان‌ماه به مراجع پنج‌گانه ارسال و وزارت کشور و این پنج دستگاه صلاحیت‌های داوطلبان را تا ۱۳ آبان بررسی کردند که با انجام استعلام‌ها این فرایند به اتمام رسید.

 اسلامی درباره فرایند بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: وزارت کشور تمامی اطلاعات پرسش‌نامه‌ای که داوطلبان در سامانه ثبت‌نام نهایی، تکمیل کردند، به پنج دستگاه ذی‌صلاح (وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه، سازمان ثبت‌احوال، فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی و قوه قضائیه) ارسال کرد و این دستگاه‌ها طی ۱۰ روز نسبت به ارسال پاسخ درباره هر یک از افراد اعلام شده به شکل مکتوب و مستدل به همراه اسناد و مدارک اقدام کردند.

به کدام نامزدها پیامک ارسال می‌شود؟

در همین حال به گفته احمد قیومی، معاون استاندار و فرماندار مرکز حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، اسلام‌شهر و پردیس، پیامک تنها به نامزدهایی ارسال می‌شود که صلاحیتشان احراز نشده و در مورد بقیه داوطلبانی که پیامکی برای آنها ارسال نشده به منزله احراز صلاحیت خواهد بود. 

به گزارش شیرازه، قیومی همچنین درباره روند اعلام نتیجه بررسی صلاحیت داوطلبانی که صلاحیتشان احراز نشده است، عنوان کرد: نتیجه از طریق اداره کل پست استان تهران به داوطلبان تحویل خواهد شد.

 معاون استاندار تهران در ادامه تصریح کرد: صلاحیت ۴۸۲۸ نفر از داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه تهران برای هیئت اجرایی احراز شده است.

ردصلاحیت‌شدگان چه گفتند؟

به هر ترتیب روز گذشته هم‌زمان با ارسال پیامک برای برخی از نمایندگان مجلس که حاکی از رد صلاحیت آنها بود، جلال محمودزاده، نماینده مهاباد طی پیامی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی ایکس از رد صلاحیت خود با استناد به بند ۴ ماده ۳۳ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی خبر داد.

 غلامرضا نوری‌قزلجه، نماینده مردم بستان‌آباد نیز در همین شبکه اجتماعی با انتشار پیامی از رد صلاحیت خود توسط هیئت اجرایی انتخابات در حوزه بستان‌آباد خبر داد و اعلام کرد که به این نتیجه اعتراض خواهد کرد.

 جلیل رحیمی جهان‌آبادی، نماینده تربت‌جام نیز با اعلام رد صلاحیتش در هیئت اجرایی تربت‌جام در مطلبی با گلایه از رؤسای اداراتی که عضو هیئت اجرایی بودند به‌خاطر نادیده‌گرفتن تلاش‌هایش برای مردم بی‌گناه نوشت: اعتراضم را به مقامات قانونی نظارتی و شورای نگهبان ارائه می‌کنم و از قانون تمکین می‌کنم و چنانچه تا آخر رقابت‌ها تأیید نشوم برای همیشه از این عرصه می‌روم. 

احمد علیرضابیگی، نماینده مردم تبریز نیز در گفت‌وگو با یکی از خبرگزاری‌ها با اعلام رد صلاحیتش گفت که این رد صلاحیت به دلیل حکم محکومیتی است که در پرونده واگذاری شاسی‌بلندها انجام شده است.

 وزارت کشور پیش‌ازاین اعلام کرده بود که ۲۴ هزار و ۸۲۹ نفر در عرصه رقابت دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی داوطلب شده‌اند.


انتهای پیام/

نظرات بینندگان