کد خبر: ۱۶۱۶۹۹
تاریخ انتشار: ۰۹:۰۳ - ۲۰ آبان ۱۴۰۲
برای سومین سال پیاپی صورت گرفت؛

کسب رتبه نخست شورای حل اختلاف فارس در کشور

در ارزیابی تعالی حل اختلاف کشور، عملکرد استان فارس توسط نهادهای ملی بررسی گردید و برای سومین سال پیاپی مجموعه توسعه حل اختلاف استان حائز رتبه اول در کشور شد.
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، در همایش فصلی رؤسای کل و دادستان‌های مراکز استان‌های سراسر کشور، رئیس مرکز توسعه شوراهای حل اختلاف کشور با بیان اینکه در سال ۱۴۰۱ چهل و سه درصد پرونده‌های قابل سازش در سراسر کشور به سازش ختم شده‌اند و ۵۵۵ نفر در کل کشور سال گذشته از قصاص رهایی یافتند گفت: در مجموع بررسی اقدامات مختلف در قالب ارزیابی مدل تعالی دادگستری‌های کشور در حوزه حل اختلاف، توسعه حل اختلاف دادگستری استان فارس حائز رتبه اول شد.

رئیس‌کل دادگستری استان فارس پس از دریافت لوح تقدیر سه ستاره از ریاست قوه قضائیه با اشاره به عملکرد و تلاش‌های شبانه‌روزی اعضاء، کارکنان و مدیران توسعه حل استان فارس، کسب این عنوان را به فعالان حوزه صلح و سازش در استان فارس تبریک گفت و افزود: فعالیت در راستای اصلاح ذات البین و توسعه فرهنگ اصیل صلح و سازش، بدون چشم داشت مادی بسیار ارزشمند و دارای تأثیرات مثبت اجتماعی است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید کاظم موسوی با اشاره به نتایج بررسی عملکرد استان‌ها در سه سال اخیر در حوزه شوراهای حل اختلاف گفت: استان فارس در ارزیابی سال ۱۳۹۹ در ۲۳ شاخص و در ارزیابی مدل تعالی ساله‌ای ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ حائز رتبه اول شد که این امر حاصل برنامه‌محوری و تلاش شبانه‌روزی اعضاء و غنای فرهنگی مردم استان در شاخص اجتماعی گذشت و بخشش است.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان فارس با بیان این نکته که یکی از برنامه‌های اصلی دادگستری فارس تعامل و تفاهم با برخی سازمان‌ها و سمن‌های استانی و ستاد صبر استان جهت کاهش اطاله دادرسی و جلوگیری از تجمیع پرونده‌ها در هیئت‌های عمومی و تخصصی صلح است گفت: استفاده از ظرفیت‌های مردمی به‌ویژه متنفذین، ریش‌سفیدان محلی، ائمه جمعه و جماعات از محوری‌ترین اقدامات ستاد استانی صبر فارس در یک سال اخیر بوده است.

کسب رتبه نخست شورای حل اختلاف فارس در کشور

حجت‌الاسلام‌ موسوی به وجود ۳۰۰ هیئت صلح فعال از ابتدای سال ۱۴۰۱ تاکنون در امر صلح و سازش اشاره و خاطرنشان کرد: از این تعداد ۱۵۰ هیئت صلح در مساجد، ۷۰ هیئت صلح در کلانتری‌ها و مابقی نیز در بقاع متبرکه، مصلحین و به‌صورت هیئت‌های تخصصی در ادارات تشکیل شده است.

وی همچنین از ارجاع ۵ هزار فقره پرونده از ابتدای امسال به هیئت‌های صلح استان خبر داد و تصریح کرد: میزان مصالحهٔ پرونده‌های ارجاع شده به هیئت‌های صلح استان حدود ۵۰ درصد است که این امر دستاوردی قابل‌تأمل برای مجموعه قضایی استان است.
رئیس شورای قضایی استان، نفوذ کلام اعضای شعب ویژه مصالحه پرونده‌های قصاص در استان را بی‌نظیر خواند و افزود: مصالحه پرونده قصاص استان در پویش «به عشق امام رئوف می‌بخشم» ۴۹ فقره بود و از ابتدای سال جاری ۳۰ پرونده قصاص دیگر نیز به صلح و سازش ختم و محکومان به زندگی دوباره بازگشتند.

رئیس‌کل دادگستری استان فارس نگاه مجموعه مدیریت قضایی استان به مقوله شوراهای حل اختلاف را جلوگیری از عمیق‌تر شدن اختلافات و رفع آن در ابتدای وقوع اختلاف خواند و اظهار کرد: در بسیاری موارد می‌توان با ورود به‌موقع، اختلافات حادث شده را مدیریت کرد و از عمیق‌تر شدن و لاینحل شدن آن جلوگیری کرد و همین امر می‌تواند زمینه حل اختلاف و رفع کامل خصومت را فراهم کرد؛ بنابراین وجود اعضای کاردان، باتجربه و موقعیت شناس در این حوزه یکی از کلیدی‌ترین موضوعات در موفقیت برنامه‌ها است.

وی با بیان این مطلب که استان فارس به‌عنوان یکی از پیشتازان عرصه شوراهای حل اختلاف از ابتدای شکل‌گیری، آماده به اشتراک گذاشتن تجارب خود در این حوزه هستند گفت: مدیران قضایی استان فارس و فعالان عرصه صلح و سازش دوستدار برقراری مصالحه در پرونده‌های قابل سازش در سراسر کشور هستند .

انتهای پیام/

نظرات بینندگان