کد خبر: ۱۶۱۷۳۲
تاریخ انتشار: ۱۱:۳۱ - ۲۲ آبان ۱۴۰۲
کارشناس واحد بهبود تغذیه مرکز بهداشت شهدای والفجر شیراز در گفتگو با «شیرازه»:

پیامدهای ناشی از فقر آهن در نوجوانان را جدی بگیریم

کارشناس تغذیه واحد بهبود تغذیه مرکز بهداشت شهدای والفجر شیراز در خصوص پیامدهای ناشی از فقر آهن در نوجوانان و دانش‌آموزان، عنوان کرد: کمبود آهن و کم‌خونی ناشی از آن از مشکلات عمده تغذیه‌ای و بهداشتی در کودکان و نوجوانان به‌ویژه دختران نوجوان است.
به گزارش خبرنگار گروه سلامت پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، کم‌خونی ناشی از فقر آهن یکی از شایع ترین اختلالات تغذیه‌ای در سراسر جهان است که در کودکان و نوجوانان می‌تواند پیامدهای بسیاری را به دنبال داشته باشد.

نشانه‌های کم‌خونی فقر آهن

کاهش قدرت یادگیری و افت تحصیلی، کاهش ظرفیت یادگیری و تمرکز حواس، خستگی زودرس، ضعف و سرگیجه، کاهش توان کاری و مقاومت بدن از مهم‌ترین عوارض کم‌خونی و فقر آهن در نوجوانان و جوانان است.

بیماری که هرچند شاید در نگاه اول چندان قابل‌اهمیت نبوده و آن‌گونه هم که لازم است موردتوجه والدین قرار نگرفته؛ اما متأسفانه آسیب‌های بسیار جسمی و حتی روحی را به کودکان و نوجوانان وارد می‌کند.

کم‌خونی فقر آهن در دانش‌آموزان را جدی بگیریم

«مهسا میرشکاری»، کارشناس تغذیه واحد بهبود تغذیه مرکز بهداشت شهدای والفجر شیراز در گفتگو با خبرنگار شیرازه در خصوص پیامدهای ناشی از فقر آهن در نوجوانان و دانش‌آموزان، عنوان کرد: کمبود آهن و کم‌خونی ناشی از آن از مشکلات عمده تغذیه‌ای و بهداشتی در کودکان زیر ۶ سال و نوجوانان به‌ویژه دختران نوجوان است.

وی با بیان اینکه در دوران بلوغ به دلیل افزایش سرعت رشد، نیاز به بعضی از مواد مغذی افزایش می‌یابد، افزود: در دختران نوجوان علاوه بر افزایش نیاز، دفع آهن در دوران عادت‌ماهانه نیز باعث شیوع بیشتر کمبود در این گروه می‌شود. همچنین دریافت کافی این ریزمغذی در این دوران ذخایر کافی آهن را برای دوران بارداری در آینده فراهم می‌کند.

پیامدهای ناشی از فقر آهن در نوجوانان را جدی بگیریم

این کارشناس تغذیه در خصوص عوارض ناشی از کم‌خونی فقر آهن در کودکان سنین مدرسه و نوجوانان، گفت: کم‌خونی فقر آهن در نوجوانان سنین مدرسه موجب کاهش قدرت یادگیری می‌شود. در نوجوانان با کم‌خونی فقر آهن ضریب هوشی ۵ تا ۱۰ امتیاز کمتر از حد طبیعی برآورد شده است. همچنین باتوجه‌به نتایج مطالعات انجام شده در این نوجوانان میزان ابتلا به بیماری‌های عفونی بیشتر گزارش شده است.

وی ادامه داد: دانش‌آموزانی که دچار کم‌خونی فقر آهن هستند، همیشه احساس خستگی و ضعف می‌کنند. این افراد اغلب از ورزش و فعالیت‌های بدنی دوری کرده و یا در هنگام ورزش خیلی زود خسته می‌شوند. در این افراد تغییرات رفتاری به‌صورت بی‌حوصلگی و بی‌تفاوتی مشاهده می‌شود. کم‌خونی فقر آهن به علت تأثیر بر قدرت یادگیری و کاهش آن، باعث افت تحصیلی دانش‌آموزان می‌شود.

علت‌های ایجاد کم‌خونی فقر آهن در دوران مدرسه و بلوغ

میرشکاری به علت‌های ایجاد کم‌خونی فقر آهن در دوران مدرسه و بلوغ نیز اشاره کرد و افزود: تغییرات خلق‌وخو در دوران بلوغ ممکن است موجب کم‌اشتهایی یا افزایش مصرف غذای خارج از خانه شده و به علت مصرف ناکافی غذا، دریافت آهن و سایر مواد مغذی محدود می‌شود.

 مصرف ناکافی گروه گوشت به‌ویژه گوشت قرمز که قابلیت جذب آهن آن بیشتر است، مصرف چای همراه با غذا و یا پس از غذا که سبب کاهش جذب آهن می‌شود، مشکلات دندانی که در اثر مصرف بی‌رویه شکلات و شیرینی ایجاد شده و منجر به کم‌اشتهایی و کاهش دریافت مواد مغذی از جمله آهن می‌شود. از زُمره مواردی است که این کارشناس تغذیه به آن اشاره کرد و گفت: آلودگی‌های انگلی مانند «شیستوزومیا» و کرم قلاب‌دار و «ژیاردیا» نیز موجب بروز کم‌خونی فقر آهن می‌شود.

منابع غذایی آهن

به گفته میرشکاری گوشت، مرغ، ماهی به علت دارابودن آهن هم (Heme) بیشترین جذب را دارد. علاوه‌برآن زرده تخم‌مرغ، غلات و حبوبات مثل عدس، لوبیا، سبزی‌هایی مثل جعفری و اسفناج، انواع خشکبار مثل توت خشک، انجیر، کشمش، خرما و انواع مغزها مثل پسته، بادام، فندق و گردو از منابع خوب آهن به شمار می‌رود.

کارشناس تغذیه واحد بهبود تغذیه مرکز بهداشت شهدای والفجر شیراز در پایان اعلام کرد: بعضی از سبزی‌ها مثل گوجه‌فرنگی، فلفل‌دلمه‌ای، کلم، گل‌کلم، دارای ویتامین C هستند و اگر با غذا مصرف شود باعث افزایش جذب آهن غذا می‌شود. میوه‌ها به‌ویژه مرکبات نیز در صورت مصرف پس از غذا، باعث افزایش آهن وعده‌غذا می‌شوند.

 انتهای پیام/224224
نظرات بینندگان