کد خبر: ۱۶۱۷۴۷
تاریخ انتشار: ۰۹:۱۴ - ۲۳ آبان ۱۴۰۲
توسط تیم پزشکان شیرازی:

مرحله اول جداسازی دوقلوهای به‌هم‌چسبیده باموفقیت انجام شد

عمل جراحی جداسازی خواهران دوقلویی که از ناحیه شکم به‌هم‌چسبیده‌اند، به همت پزشکان شیرازی از ابتدای صبح دیروز در بیمارستان نمازی آغاز شد و با جداسازی کبد نوزادان، مرحله نخست این جداسازی به پایان رسید.
به گزارش خبرنگار گروه سلامت پایگاه تحلیلی خبری «شیرازه»، به نقل از روابط‌عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، این دوقلوهای سه‌ماهه اهوازی از ابتدای صبح امروز، بیست و دوم آبان، در بیمارستان نمازی شیراز و با حضور تیمی از پزشکان متبحر شیرازی از گروه‌های مختلف، تحت عمل جراحی پیچیده جداسازی قرار گرفتند.

 «علی بهادر» که پیش‌ازاین، موفقیت در جداسازی دوقلوهای به‌هم‌چسبیده را در کارنامه خود دارد و از ابتدای صبح دیروز ۲۱ آبان‌ماه نیز به‌عنوان رئیس این تیم جراحی در اتاق عمل حضور داشت، با اعلام خبر موفقیت در جداسازی کبد این دو خواهر دوقلو به نام‌های «رقیه» و «ام‌البنین» گفت: باتوجه‌به اشتراک لوزالمعده نوزادان، تکمیل جراحی جداسازی به مرحله بعد و پس از بررسی‌های بیشتر موکول شد.

 این پزشک فوق‌تخصص جراحی کودکان ابراز امیدواری کرد با افزایش سن این دو نوزاد دوقلو و بررسی‌های بیشتر، مرحله بعد جداسازی با موفقیت، به طور کامل به انجام برسد. 

مهدی فروغی پزشک فوق‌تخصص جراحی اطفال دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز گفت: با وجود انجام اقدامات تشخیصی لازم، مواجهه با موارد غیرقابل‌پیش‌بینی در حین عمل، پیچیدگی و حساسیت ویژه را در مورد انجام این جراحی به همراه داشت و به دلیل چسبندگی قابل‌توجه این دو خواهر دوقلو در بخش‌های کبد و روده و لوزالمعده، سطح دشواری این جراحی نسبت به جراحی پیشین جداسازی دوقلوها، پیچیده‌تر ارزیابی شد. 

وی افزود: با تلاش‌های انجام شده، کار جداسازی کبد دو نوزاد، طی عمل چندساعته انجام گرفت. 

این پزشک فوق‌تخصص جراحی کودکان گفت: باتوجه‌به سن پایین دوقلوها، عمل‌های بعدی جداسازی در این مرحله قابل‌انجام نبود و به آینده جهت بررسی‌های بیشتر و افزایش سن نوزادان موکول شد. 

پیش‌ازاین در سال‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۳، دو جراحی موفقیت‌آمیز جداسازی دوقلوهای چسبیده، به دستان تیم پزشکان شیرازی، به ثبت رسیده است و باگذشت حدود یک دهه، این کودکان هم اکنون زندگی را در شرایط عادی تجربه می‌کنند. 

به گزارش شیرازه، در کنار «علی بهادر» به‌عنوان رئیس این گروه جراحی و «مهدی فروغی»؛ «مهدی سالاری»، «اشکان پناه»، «محمدعلی سهم‌الدینی» به‌عنوان تیم بیهوشی،«امیدرضا آژ»، «علی تدین» به‌عنوان جراح اطفال؛«سامان نیک اقبالیان» و «مصطفی‌پور خسروانی» به‌عنوان جراح، در کنار دیگر اعضای تیم درمان، در این عمل حضور داشتند.

انتهای پیام/
نظرات بینندگان