کد خبر: ۱۶۱۹۰۶
تاریخ انتشار: ۰۸:۵۲ - ۰۷ آذر ۱۴۰۲
با محوریت قنات روستای دهشیب آغاز شد؛

عملیات اجرایی طرح ملی «آبخیز تا جالیز»

با حضور سردار سلیمانی رئیس سازمان بسیج مستضعفین کشور و جمعی از مسئولان کشوری، استانی و شهرستانی طرح «آبخیز تا جالیز» در روستای دهشیب کوار با محوریت قنات میرزایی کلید خورد.
به گزارش خبرنگار  گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری «شیرازه» به نقل از پایگاه خبری «بهارکوار» طرح ملی از «آبخیز تا جالیز» که یکی از برنامه‌های مهم هفته بسیج است، با حضور سردار سلیمانی رئیس سازمان بسیج مستضعفین کشور و جمعی از مسئولان کشوری، استانی و شهرستانی در روستای دهشیب کوار با محوریت قنات میرزایی کلید خورد. 

در این مراسم سردار سلیمانی رئیس سازمان بسیج مستضعفین کشور ضمن گرامیداشت هفته بسیج و شهدای مقاومت گفت: باید با پشتیبانی مجلس شورای اسلامی و تلاش مسئولان، جوانان انقلابی میهن عزیز و نیروهای سپاهی طبق برنامه‌هایی که دولت مردمی آیت‌الله رئیسی دارد، همه امکانات برای رفع مشکلات کشور بسیج شود. 

وی افزود: برخی طرح‌های آبرسانی به مناطق محروم و کم‌برخوردار در روستاهایی که تنش آبی دارند، از سال ۱۴۰۱ آغاز شده و در استان فارس بیش از ۳۰۰ روستا در این طرح، آبرسانی شد و بیش از ۲۰ درصد میزان آسفالت جاده‌های روستایی در سال گذشته سهم استان فارس بود.

عملیات اجرایی طرح ملی «آبخیز تا جالیز»

 آبخیز تا جالیز طرحی راهبردی برای کمک به کشاورزی و پیشگیری از بلایای طبیعی

 این مقام مسئول، طرح آبخیز تا جالیز را طرحی راهبردی توصیف کرد و اظهار داشت: کمک به کشاورزی، باغداری، مراتع و منابع طبیعی و کمک به پیشگیری از حوادث و بلایای طبیعی که در سطح ۱۹ میلیون هکتار از کشورمان صورت می‌گیرد، از مزایای طرح آبخیز تا جالیز است. 

سردار سلیمانی به سازمان‌ها و نهادهای دخیل در این طرح نیز اشاره کرد و گفت: وزارت جهاد کشاورزی و سازمان‌های جهاد کشاورزی در سطح استان‌ها و ادارات در سطح شهرستان‌ها با همکاری استانداران و فرمانداران در اجرای این طرح نقش دارند. 

رئیس سازمان بسیج مستظعفین کشور در ادامه با تأکید بر لحاظ‌شدن بودجه در برنامه هفتم توسعه برای این طرح افزود: قبل از اجرای این طرح در استان فارس و سایر استان‌ها اقداماتی در زمینه آبخیزداری انجام شده بود، اما آغاز رسمی طرح آبخیز تا جالیز در هفته بسیج سال ۱۴۰۲ و در سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) است که با نام این بانوی بزرگ کلید می‌خورد. 

عملیات اجرایی طرح ملی «آبخیز تا جالیز»

در کشور بیش از ۶۰ میلیون هکتار، قابلیت آبخیزداری وجود دارد

در این مراسم سردار زهرایی رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور طرح «آبخیز تا جالیز» را طرحی مشترک بین سازمان بسیج مستضعفین با همکاری سپاه‌های استانی در سراسر کشور با وزارت جهاد کشاورزی و سازمان منابع طبیعی برشمرد و گفت: دستگاه ناظر و بهره‌بردار در این طرح، وزارت جهاد کشاورزی است و بسیج در راستای هم‌افزایی و همرسانی بدون موازی‌کاری در طرح فعالیت می‌کند. 

وی با بیان اینکه در کشور بیش از ۶۰ میلیون هکتار، قابلیت آبخیزداری وجود دارد اظهار کرد : از این حجم ۲۰ میلیون هکتار در دست مطالعه بوده و در سازمان منابع طبیعی دارای نقشه و مشخصات است که سهم استان فارس از این مقدار، یک میلیون هکتار می‌باشد. 

احیای ۱۰ هزار رشته قنات در کشور طی یک برنامه ۴ساله 

این مقام مسئول، برنامه احیای قنات‌ها را طی یک‌زمان بندی ۴ساله تشریح کرد و گفت: احیای ۱۰ هزار رشته قنات، ساخت ۱۰ هزار استخر ذخیره در مظهر قنات، بیش از ۲۰۰ هزار کیلومتر کانال‌کشی سیمانی و کانال گذاری در این بازه زمانی انجام می‌شود.

 سردار زهرایی افزود: این طرح در روستاهایی قابلیت اجرایی دارد که مردم شروع‌کننده کار باشند. گروه‌های جهادی بسیج‌کننده کار هستند و همه ما باید به دولت انقلابی و مردمی در راستای خدمت‌رسانی کمک کنیم. 

طحان مسئول بسیج سازندگی سپاه فجر استان فارس نیز در این مراسم عنوان کرد: در موضوع جهاد برنامه این است که ۵۷ تغذیه مصنوعی در بالادست قنات‌ها ایجاد و ۶۰۰ رشته قنات را توسط گروه‌های جهادی لایروبی کنیم.

 وی گفت: موضوع طرح «آبخیز تا جالیز» انجام عملیات کانال سیمانی به طول ۵ هزار کیلومتر، احداث ۱۲۰۰ استخر ذخیره آب کشاورزی و ۴ هزار کیلومتر لوله‌کشی آب استخر به مزارع خواهد بود.

عملیات اجرایی طرح ملی «آبخیز تا جالیز»

 افزایش آبدهی قنات میرزایی در طرح از آبخیز تا جالیز

 این مقام مسئول راجع به قنات میرزایی شهرستان کوار اظهار کرد: قنات میرزایی ۸۱۰ متر طول و ۲۱ حلقه چاه میله‌ای دارد که ۱۰۰ خانوار از آن ارتزاق می‌کنند و ۱۰۰ هکتار از زمین‌های روستای دهشیب تحت پوشش آب‌دهی این قنات است که ۵۵ هکتار آن را باغات تغذیه می‌کنند و ۴۵ هکتار نیز برای محصولات زراعی استفاده می‌شود. 

مسئول بسیج سازندگی سپاه فجر فارس  آبدهی فعلی قنات میرزایی را ۴۲ لیتر بر ثانیه عنوان کرد و افزود: در طرح آبخیز تا جالیز بنابراین است که باهمت گروه‌های جهادی و کمک دستگاه‌های دولتی، آبدهی این قنات به ۱۰۰ لیتر بر ثانیه افزایش یابد.

انتهای پیام/
نظرات بینندگان