کد خبر: ۱۶۱۹۴۱
تاریخ انتشار: ۱۰:۴۷ - ۰۹ آذر ۱۴۰۲
علت رکود در بازار خودرو؛

قیمت خودرو در پاییز امسال هیجان ندارد

پاییز امسال تا اینجای کار، فصل آرامی برای بازار خودروی کشور بوده و برخلاف رویه سال‌های گذشته، از ابتدای پاییز شاهد نوسانات قیمتی چندانی در بازار خودرو نبوده‌ایم.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی پایگاه تحلیلی خبری «شیرازه» به نقل از اقتصادنیوز، بازار خودرو در مدت‌زمان مذکور تا حد زیادی تحت‌تأثیر ثبات نرخ ارز بوده است؛ بنابراین می‌توان علت اصلی ثبات نسبی (افزایش و کاهش بسیار جزئی) در بازار خودرو را مربوط به نرخ ارز دانست.
  

بازار خودرو طی سال‌های گذشته همیشه تبعیت خود را از بازار ارز نشان داده است. ثبات نرخ ارز طی ماه‌های گذشته می‌تواند یکی از عوامل مهمی باشد که توانسته از التهابات بازار خودرو بکاهد.

گرچه نرخ ارز بعد از شروع جنگ اسرائیل و غزه، یعنی بعد از ۱۵ مهرماه، با کمی افزایش همراه بود و ترکش‌های آن به بازار خودرو هم رسید، اما این هیجان تنها چند روز دوام داشت و نرخ ارز کم‌کم شروع به کاهش کرد و بازار خودرو نیز به‌تبع آن رو به آرامش گذاشت.

اما علاوه بر این موضوع، خودروهای مونتاژی تحت‌تأثیر واردات خودرو هم بودند. گرچه میزان واردات خودرو در این مدت بسیار محدود بوده و طبق آمار گمرک ایران در هشت‌ماهه امسال تنها سه‌هزاری و ۴۸۸ دستگاه خودرو وارد کشور شده است، اما به هر صورت توانسته بازار خودروهای مونتاژی را تحت‌تأثیر خود قرار دهد. در واقع بازه قیمتی برخی از خودروهای وارداتی با برخی از محصولات مونتاژی به همپوشانی می‌رسد، اما به هر روی مصرف‌کنندگان خرید خودروهای خارجی را به مونتاژی ترجیح می‌دهند؛ بنابراین دارندگان محصولات مونتاژی در بازار، خودروی خود را به قیمت پایین‌تری به فروش می‌رسانند تا تقاضای لازم برای آن شکل بگیرد.
 

قیمت خودرو در پاییز امسال هیجان ندارد

 همچنین می‌توان گفت که محصولات مونتاژی دیگر ماهیت سرمایه‌ای چندانی ندارند. فاصله قیمتی محصولات خودروسازان خصوصی در بازار و کارخانه بسیار کاهش پیدا کرده و تقریباً می‌توان گفت فاصله محسوسی بین آنها دیده نمی‌شود، به‌طوری‌که حتی برخی از خودروسازان خصوصی رو به فروش اقساطی محصولات خود آورده‌اند.
 
بنابراین خودروهای مونتاژی دیگر محصولاتی سرمایه‌ای محسوب نشده و تقاضای آنها مصرفی است. مسلماً چنین مسیری از تقاضای کاذب این محصولات کاسته است که این عامل نیز خود باعث افت قیمت این محصولات در بازار شده است.

 افزایش قیمت رخ‌داده در مورد محصولات داخلی نیز چندان قابل‌توجه نبوده است. به‌جز چند مورد خاص مانند پژو 207 MC خودکار، مابقی با رشد قیمت بسیار محدودی همراه بوده‌اند، به‌طوری‌که می‌توان گفت بازار خودروهای داخلی نیز با نوعی ثبات نسبی قیمت مواجه است. 

خودروهای وارداتی که تاکنون به ایران رسیده‌اند همپوشانی با بازار خودروهای داخلی نداشته و چندان روی آن مؤثر نیستند، اما می‌توان این ادعا را داشت که بازار این دست از خودرو تحت‌تأثیر اخبار مربوط به آیین‌نامه واردات خودروهای کارکرده بوده است که در همین پاییز به تصویب هیئت وزیران نیز رسید.
 
 علاوه بر این خودروهای داخلی از ابتدای پاییز امسال با رشد عرضه هم مواجه بودند. در واقع با عدم اصلاح قیمت توسط شورای رقابت، خودروسازان در تابستان امسال دست به دپوی محصولات خود زدند؛ اما در نهایت نه‌تنها به هدف قیمتی خود دست پیدا نکردند، بلکه با ورود نهادهای نظارتی نیز مواجه شدند؛ به‌طوری‌که سازمان بازرسی کل کشور به موضوع ورود کرد و در نهایت خودروسازان مجبور شدند از ابتدای پاییز خودروهای دپو شده را راهی بازار کنند که تأثیر خود را بر بازار هم گذاشت.
 
 به هر صورت بیشترین رشد قیمت محصولات داخلی مربوط به پژو 207 MC اتوماتیک بوده که اول مهرماه ۷۱۵ میلیون تومان خریدوفروش می‌شد؛ اما بهای آن در اول آبان‌ماه به ۷۲۵ میلیون تومان رسیده و روز گذشته نیز ۷۵۰ میلیون تومان در بازار قیمت‌گذاری شد تا 4.9درصد افزایش قیمت را در این مدت ثبت کند. «دنا پلاس دنده‌ای» نیز در این بازه زمانی رشد قیمت محسوسی داشته و بهای آن از ۶۲۰ میلیون تومان در ابتدای مهرماه و ۶۳۰ میلیون تومان در اول آبان، روز گذشته به ۶۴۳ میلیون تومان رسید تا ۲۳ میلیون تومان، معادل 3.7درصد، رشد قیمت را ثبت کند.

 کمترین افزایش بها بین محصولات داخلی نیز مربوط به ساینا S است که قیمت آن روز ابتدایی پاییز ۳۴۵ میلیون تومان بود؛ اما در ابتدای آبان به ۳۴۰ میلیون تومان کاهش یافت و سپس ۸ آذر ۳۴۸ میلیون تومان خریدوفروش شد؛ بنابراین این محصول تنها 0.8درصد رشد قیمت را ثبت کرده است.
 
 بیشترین افت قیمت بین محصولات مونتاژی مربوط به هایما S۸ است که ابتدای مهر یک‌میلیاردی و ۸۲۰ میلیون تومان خریدوفروش می‌شد؛ اما بهای آن در ابتدای آبان به یک‌میلیاردی و ۶۵۰ میلیون تومان رسیده و تا روز گذشته این قیمت ثابت بود؛ بنابراین در بازه زمانی مذکور بهای این خودرو 9.3درصد افت داشته است.

انتهای پیام/

نظرات بینندگان