کد خبر: ۱۶۱۹۵۲
تاریخ انتشار: ۰۸:۵۶ - ۱۱ آذر ۱۴۰۲
کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل:

از سرگیری جنگ در غزه فاجعه‌بار است

کمیسر حقوق بشر سازمان ملل از سرگیری جنگ در غزه را "فاجعه بار" توصیف کرد و از همه طرف‌ها و کشورهای دارای نفوذ خواست تا تلاش‌های خود را برای تضمین آتش‌بس مضاعف کنند.
به گزارش خبرنگار گروه سیاسی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، «ولکر ترک»، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای گفت: وضعیت غزه «فراتر از بحران» است. تعداد زیادی از فلسطینی‌ها در معرض خطر کشته‌شدن یا «آوارگی اجباری به بخش‌هایی از غزه هستند که به‌شدت شلوغ و غیربهداشتی است.
 
وی گفت: اظهارات اخیر رهبران سیاسی و نظامی اسرائیل که نشان می‌دهد آنها در حال برنامه‌ریزی برای گسترش و تشدید تهاجم نظامی هستند بسیار نگران‌کننده است.

«ترک» به همه طرف‌های درگیر «تعهدشان برای اجازه و تسهیل ارسال سریع و بدون مانع کمک‌های بشردوستانه برای غیرنظامیان نیازمند در سراسر غزه» را یادآوری کرد.

جنگنده‌های رژیم اسرائیل روز جمعه پس از پایان وقفه ۸ روزه درگیری‌ها، مناطق مختلف نوار غزه را بمباران کردند.

به گزارش شیرازه، صبح جمعه ۱۰ آذر برابر با اول دسامبر ۲۰۲۳، وقفه در درگیری‌ها میان اسرائیل و حماس یا آتش‌بس موقت در غزه به پایان رسید؛ زیرا که این مهلت که با میانجیگری قطر همراه با تبادل اسرا آغاز شده بود، تمدید نشد.

گروه‌های مقاومت فلسطین ۱۵ مهرماه برابر با هفتم اکتبر ۲۰۲۳، عملیات غافلگیرکننده‌ای با نام «طوفان الاقصی» را از غزه (جنوب فلسطین) علیه مواضع رژیم اسرائیل آغاز کردند که سرانجام پس از ۴۵ روز نبرد و درگیری، سوم آذرماه ۱۴۰۲ برابر با ۲۴ نوامبر ۲۰۲۳، میان اسرائیل و حماس آتش‌بس موقت چهارروزه یا همان وقفه برای تبادل اسرا میان حماس و اسرائیل برقرار شد.

به دنبال پایان آتش‌بس موقت چهارروزه میان حماس و اسرائیل، قطر به‌عنوان یکی از کشورهای میانجی اعلام کرد که توافق حماس و تل‌آویو برای تمدید آتش‌بس به مدت ۴۸ ساعت حاصل شده است. حماس هم اعلام کرد که با قطر و مصر در مورد تمدید آتش‌بس بشردوستانه موقت برای ۲ روز دیگر، بر اساس همان شروط آتش‌بس قبلی به توافق رسیده است.

از سرگیری جنگ در غزه فاجعه‌بار است

گروه‌های مقاومت فلسطین هفتم اکتبر، حملات غافلگیرکننده‌ای با نام «طوفان الاقصی» را از غزه (جنوب فلسطین) علیه مواضع رژیم اسرائیل آغاز کردند و این رژیم برای تلافی و جبران شکست خود و توقف عملیات مقاومت، تمام گذرگاه‌های نوار غزه را بسته و در حال بمباران این منطقه بوده و حمایت غرب از این رژیم به بهانه دفاع از خود، عملاً چراغ‌سبز و مجوزی برای تل‌آویو در ادامه کشتار بی‌رحمانه کودکان و زنان فلسطینی داده است.

انتهای پیام/
منبع: ایرنا
برچسب ها: جنگ ، غزه ، فلسطین ، شیرازه
نظرات بینندگان