کد خبر: ۱۶۱۹۸۵
تاریخ انتشار: ۰۹:۲۹ - ۱۳ آذر ۱۴۰۲
شهردار شیراز خبر داد:

تأمین مالی ۱۰۵ میلیون یورویی واگن قطار شهری شیراز

تفاهم‌نامه مشارکت مالی و سرمایه‌گذاری برای تأمین مالی ۱۰۵ میلیون یورو جهت خرید واگن قطار شهری در صحن علنی شورای شهر شیراز میان شهرداری شیراز و بانک شهر امضا رسید.
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، محمدحسن اسدی، شهردار شیراز با بیان اینکه انعقاد این تفاهم‌نامه در راستای مصوبه مشارکت ۲۰ هزار میلیاردتومانی بانک شهر با شهرداری شیراز است، گفت: با انعقاد تفاهم‌نامه امروز بخش قابل‌توجهی از مشارکت بانک شهر در پروژه‌های کلان‌شهر شیراز رقم خورد.

سید محمدمهدی احمدی نیز به تشریح جزئیات این تفاهم‌نامه پرداخت و اظهار کرد: اجرای این تفاهم‌نامه مشروط به اجازه شورای اسلامی شهر شیراز بوده و نخستین موضوع تفاهم‌نامه، فاینانس ۱۰۵ میلیون یورویی برای تأمین تجهیزات واگن قطار شهری شیراز به دلیل دارابودن اولویت در حوزه حمل‌ونقل این کلان‌شهر است. این فاینانس تا پایان سال میلادی مهلت دارد تا با موافقت اصولی، اعلام به‌طرف چینی انجام شود.

مدیرعامل بانک شهر افزود: تأمین ۲۱ رام واگن مترو شهر شیراز از اعتبارات ریالی با مشارکت بانک شهر از واگن‌سازی تهران از دیگر مفاد این تفاهم‌نامه بود که حد اعتباری ۵۰۰ میلیاردتومانی با تسویه دیون را در نظر گرفتیم. همچنین نوسازی یک هزار تاکسی شهری شیراز با تفاهم سه‌جانبه با یکی از خودروسازان داخلی از جمله مواردی برای ایجاد آسایش شهروندان این کلان‌شهر است.
وی با بیان اینکه با مصوبات شورای شهر شیراز از ظرفیت بانک شهر در شیراز به بهترین نحو استفاده خواهد، تأکید کرد: برات کارت برای پیمانکاران شهرداری شیراز در سررسیدهای ۳، ۶ و ۹ماهه برای تسریع در پروژه‌های شهری با اولویت حوزه حمل‌ونقل و ترافیک به‌خصوص پروژه‌های بزرگراهی در دست افتتاح دهه فجر واگذار می‌شود.

احمدی با اشاره به استفاده از ظرفیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری در مشارکت با شهرداری شیراز، تصریح کرد: تأمین مصالح از طریق صندوق شهر آتیه بانک شهر تا سقف ۵۰۰ میلیارد تومان است و تا هفته آتی ۱۵۰ میلیارد تومان برای شهرداری شیراز تأمین خواهد شد.

تأمین مالی ۱۰۵ میلیون یورویی واگن قطار شهری شیراز

مدیرعامل بانک شهر، حجم پروژه‌های عمرانی شهر شیراز را موردتوجه قرارداد و یادآور شد: کمتر کلان‌شهری مثل شیراز با این میزان پروژه وجود داشته باشد و اکثر شهرداری‌ها در پرداخت حقوق و پیمانکاران با تنگنا مواجه هستند؛ اما شهرداری شیراز توانست در کنار پرداخت دیون خود، پروژه‌هایی را هم‌زمان در دست اقدام قرار بدهد و به بهره‌برداری برساند.

وی ادامه داد: بعد از تهران، شهرداری شیراز در تأمین اعتبار و استفاده از ابزارهای مالی پیشرو بوده و این توافقات امتیاز بانک شهر به شهرداری شیراز باتوجه‌به پرداخت دیون و خوش‌حسابی است همچنین رشد بسیار خوب بلنداندیشی شورای اسلامی شیراز در افزایش بودجه سال باعث شده که شهرداری شیراز تحرک بیشتری داشته باشد و از تمامی ابزارهای بازار سرمایه به‌صورت بهینه استفاده کند.

احمدی از اجرای طرح خرسندسازی پرسنل شهرداری شیراز خبر داد و گفت: تسهیلات کارکنان شهرداری و شورای شهر شیراز با اعتبار ۱۵۰ میلیاردتومانی پیش‌بینی شده که تاکنون ۷۵ میلیارد تومان محقق و پرداخت شده است. همچنین در طرح جهش ملی مسکن در تفاهم اولیه باهدف کارکنان شهرداری شیراز و شورای شهر زمینی به‌صورت مسکونی توافق خواهیم کرد تا به‌صورت اقساط ۲۰ساله مسکن به کارکنان واگذار شود و در گام دوم با تفاهم بانک شهر و وزارت راه و شهرسازی، اساتید و دانشگاهیان قرار خواهند گرفت.

مدیرعامل بانک شهر با اشاره به اینکه بانک به‌صورت مشارکت جمعی اداره می‌شود و یک فرد تصمیم‌گیرنده نیست، بیان کرد: مصوبه شورای شهر شیراز برای تسویه دیون شهرداری شیراز مدیریت بانک شهر را امیدوار می‌کند که اگر پروژه‌ای را در این کلان‌شهر تأمین مالی کردیم، عزم برای باز پرداخت وجود دارد چرا که عدم توجه به لزوم تسویه تعهدات یکی از عوامل بی‌رغبتی بانک شهر در پذیرش تأمین مالی است.

انتهای پیام/
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان