کد خبر: ۱۶۱۹۸۹
تاریخ انتشار: ۰۹:۳۷ - ۱۳ آذر ۱۴۰۲

ریزش شدید قیمت تیبا در بازار خودرو

بررسی کاهش قیمت خودرو نشان می‌دهد که این خودرو نسبت به خردادماه ۱۵ میلیون تومان ارزان شده است.
به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، بر اساس قیمت محصولات سایپا در آذرماه، قیمت تیبا صندوق‌دار صفر مدل  SX بنزینی سال ۱۴۰۱ به ۳۳۰ میلیون تومان رسیده است.

 بررسی کاهش قیمت خودرو نشان می‌دهد که این خودرو نسبت به خردادماه ۱۵ میلیون تومان ارزان شده است. همچنین قیمت تیبا هاچبک صفر EX با رینگ فولادی امروز ۳۴۰ میلیون تومان است که به معنای ریزش ۱۵ میلیونی در مدت گفته شده است. قیمت تیبا دو پلاس صفر سال ۱۴۰۰ هم ۳۴۷ میلیون تومان است. قیمت کارخانه تیبا را در ادامه بخوانید.

تیبا با نام پیشین مینیاتور در ۲۳ آذر ۱۳۸۹ رونمایی شد. سایپا در طراحی این خودرو، تا حد زیادی از مشاوران و طراحان ایتالیایی، آلمانی و کره‌ای کمک گرفت. در طراحی این خودرو، استفاده از قطعات پراید، کیا ریو و تندر ۹۰ مشهود است. ناظمی، مدیر استراتژیک سایپا با تأیید استفاده از مشاوران خارجی در این پروژه، استفاده از تجربیات سایپا در تولید ریو و پراید را باعث کاهش هزینه طراحی این خودرو می‌داند. این خودرو توسعه‌یافته پلتفرم S۸۱ سایپا بوده و دارای موتور ۱۵۰۰cc با مصرف حدود ۶/۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر و استاندارد آلایندگی یورو ۴ است. این خودرو در نسخهٔ فول هم قابل سفارش بود.

هزینه طراحی این خودرو ۱۲۰ میلیون دلار است که استفاده از قطعات و طراحی‌های مشترک، باعث کاهش هزینه تمام شده طراحی آن شد. این خودرو در زمان رونمایی خودرویی برای دهک‌های میانی و پایین جامعه و با قیمت زیر ۱۰ میلیون رونمایی شد؛ اما در پایان با افزایش قیمت از دسترس دهک‌های پایین خارج شد. تولید این خودرو در مردادماه سال ۱۴۰۱ به دلیل عدم ایمنی کافی خودرو متوقف شد.

قیمت تیبا صفر در بازار و کارخانه

برند مدل(سال ساخت) کارکرد (کیلومتر) قیمت (تومان)
هاچ بک EX ۱۴۰۱ | با رینگ فولادی - سایپا صفر ۳۴۰,۰۰۰,۰۰۰
هاچ بک EX ۱۴۰۱ | با رینگ فولادی - سایپا صفر  (کارخانه) ۱۲۷,۱۱۷,۰۰۰
صندوق دار SX بنزینی ۱۴۰۱ | سایپا صفر ۳۳۰,۰۰۰,۰۰۰
صندوق دار SX بنزینی ۱۴۰۱ | سایپا صفر  (کارخانه) ۱۲۰,۱۰۷,۰۰۰
تیبا دو پلاس ۱۴۰۰ | سایپا صفر ۳۴۷,۰۰۰,۰۰۰


انتهای پیام/

برچسب ها: خودرو ، قیمت خودرو ، تیبا
نظرات بینندگان