کد خبر: ۱۶۱۹۹۱
تاریخ انتشار: ۰۹:۳۱ - ۱۳ آذر ۱۴۰۲
با میزبانی فارس؛

هشتمین کنگره بین‌المللی شعر ایثار آغاز به کارکرد

با رونمایی از پوستر هشتمین کنگره بین‌المللی شعر ایثار در سالن غزل شهر شیراز، کار این رویداد فرهنگی - هنری به میزبانی استان فارس مهد ۱۵ هزار شهید به‌خون‌خفته آغاز شد.
به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی پایگاه تحلیلی خبری «شیرازه»، سردار ابراهیم بیانی مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران فارس امروز، در آئین رونمایی از پوستر هشتمین کنگره بین‌المللی شعر ایثار گفت: این کنگره در قالب‌های شعر کلاسیک، شعر کودک و نوجوان، نو و نیمایی، منظومه شعر بلند در همه قالب‌ها و سرود ترانه و تصنیف برگزار می‌شود. همچنین شاعران سراسر ایران بزرگ با همه زبان‌ها و گویش‌ها در بخش اصلی و شاعران سایر کشورها در بخش بین‌الملل و شاعران خانواده شهدا و ایثارگران در بخش ویژه می‌توانند در این کنگره شرکت کنند.

 رئیس ستاد اجرایی هشتمین کنگره بین‌المللی شعر ایثار افزود: شهدا، جانبازان آزادگان و رزمندگان، شهدای غریب، شهدای اسارت، شهدای غواص و زیست شهیدانه همچنین ایثار اجتماعی و فرهنگ شهادت و ایثار، رسالت امروز و افق آینده، شهدای مظلوم غزه و جبهه مقاومت، مادران همسران و فرزندان معظم شهدا و جانبازان از موضوعات در این کنگره انتخاب شده است که شاعران می‌توانند در این زمینه‌ها شعرسرایی کنند. 

وی در ادامه موضوعات انتخاب شده برای مشارکت شاعران و هنرمندان را مورد اشاره قرارداد و اظهار کرد: بانوان عاشورایی، شهدای، امنیت جهاد علمی و جهاد تبیین، شهدا، جانبازان و ایثارگران استان فارس، شهدای حرم مطهر شاه‌چراغ (ع)، شهید حاج‌قاسم سلیمانی و شهدای مدافع حرم از دیگر موضوعات این کنگره بین‌المللی است. 

بیانی با بیان اینکه در بخش بین‌الملل از برگزیدگان به نحو شایسته تقدیر خواهد شد، تصریح کرد: در بخش اصلی برگزیدگان اول هر قالب شعری ۲۰ میلیون تومان، برگزیدگان دوم ۱۴ میلیون تومان و برگزیدگان سوم هر قالب شعری ۸ میلیون تومان مورد تجلیل قرار خواهد گرفت.

 مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران فارس با تأکید بر اینکه در بخش ویژه از چهار اثر برگزیده با هدیه ۵ میلیون‌تومانی تقدیر خواهد شد، شرایط عمومی شرکت در فراخوان جشنواره را مورد اشاره قرارداد و اضافه کرد: تکمیل فرم و ارسال اثر به معنای پذیرش تمامی شرایط و مقررات این کنگره خواهد بود و در ارزیابی آثار، اولویت با آثاری است که در کنگره‌های مشابه برگزیده نشده باشند.

 رئیس ستاد اجرایی هشتمین کنگره بین‌المللی شعر ایثار ادامه داد: شرکت در این کنگره برای همگان آزاد بوده و محدودیت سنی و جغرافیایی ندارد ازاین‌رو دریافت آثار از طریق سایت نوید شاهد پست الکترونیکی isaar.festival@gmail.com و شماره ۰۹۱۷۴۰۴۰۵۷۹ در پیام‌رسان‌های ایتا و بله امکان‌پذیر است. 

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران فارس در ادامه ارسال‌کننده اثر را مالک اثر دانست و یادآور شد: هرگونه مسئولیت پاسخگویی به پیامدهای حقوقی ناشی از آن با ارسال‌کننده اثر خواهد بود.

 همچنین ارسال‌کننده اثر با شرکت در این کنگره حق هر گونه استفاده از اثر ارسالی را با حفظ حقوق معنوی ارسال‌کننده به دبیرخانه کنگره بین‌المللی شعر ایثار واگذار می‌کند و در تمامی بخش‌های کنگره همه آثار راه‌یافته به مرحله نهایی گواهی شرکت دریافت خواهند کرد؛ همچنین آثار برگزیده و شایسته، تقدیر در مجموعه منتخب کنگره منتشر خواهند شد.

 بیانی، شرایط اختصاصی را نیز موردتوجه قرار داد و گفت: شاعران می‌توانند در هر بخش حداکثر ۵ اثر به دبیرخانه کنگره ارسال کنند و دبیرخانه کنگره امکان برگزیده شدن هم‌زمان در دو بخش اصلی و ویژه را متناسب باکیفیت آثار شرکت‌کنندگان به رسمیت می‌شناسد. 

همچنین موضوع آثار باید مربوط به محورهای کنگره باشند؛ ازاین‌رو آثار غیرمرتبط در ارزیابی مقدماتی از داوری کنار گذاشته خواهند شد. 

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران فارس با بیان اینکه قیدشدن عنوان اثر به همراه بخش مربوط به فراخوان در فایل ارسالی ضروری است، اظهار کرد: آثار ارسالی باید در فرمت ورد (word) به دبیرخانه ارسال شوند؛ بنابراین هنرمندان از ارسال فایل به‌صورت عکس دست‌نوشته یا PDF خودداری کنند.

 رئیس ستاد اجرایی هشتمین کنگره بین‌المللی شعر ایثار با تأکید بر اینکه ۱۵ دی‌ماه ۱۴۰۲ آخرین‌مهلت ارسال آثار است، تصریح کرد: مراسم اختتامیه کنگره بهمن‌ماه ۱۴۰۲ خواهد بود.

 همچنین شعر به‌عنوان هنر و ثروت ملی ما، ایرانیان در طول قرن‌ها تنها رسانه فرهنگ‌ساز و انتقال‌دهنده فرهنگ بوده و ارجمندترین میراث معرفتی ایرانی و اسلامی ما در آینه شعر قابل‌مشاهده است.

وی افزود: این هنر در جریان مبارزات و پیروزی انقلاب اسلامی نخستین هنری بود که صاحب تشکل شد و اولین تریبون هنر انقلاب قرار گرفت و در طول سال‌های مبارزه و دفاع مقدس و تاکنون همواره پرشور و پر طنین در میدان بوده است؛

 ازاین‌رو معاونت فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران با اعتقاد راسخ به نقش چشمگیر شعر در انتقال فرهنگ غنی و گران‌بهای ایثار و شهادت در نظر داد با بهره‌بردن از پشتوانه عظیم ادبی و دینی و همچنین استفاده از ظرفیت جامعه هنری هشتمین کنگره بین‌المللی شعر ایثار را با دعوت از فرهیختگان فارسی‌زبان و همچنین شاعران گران‌قدر متعهد به ارزش‌های الهی و انسانی برگزار کند. 

بیانی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه ششمین دوره این کنگره در سال ۱۴۰۰ به میزبانی فارس برگزار شد، اظهار کرد: امروز شاهد میزبانی استان فارس برای برگزاری هشتمین کنگره بین‌المللی شعر ایثار هستیم که در راستای ترویج فرهنگ شهید و شهادت است و اگر مردم مظلوم غزه در برابر ابرقدرت پوشالی جهان ایستاده‌اند و علی‌رغم مشکلات تسلیم نمی‌شوند ناشی از جایگاه فرهنگ شهادت در میان مردم آن دیار است. 

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران فارس پیروزی جبهه مقاومت در منطقه را ناشی از فرهنگ ایثار و شهادت دانست و اظهار کرد: قرآن کریم مقام والایی را برای شهید و شهادت توصیف کرده و سقف پرواز شهید آن‌قدر بالا است که فهم انسانی از درک آن شاید عاجز باشد.

انتهای پیام/

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان