کد خبر: ۱۶۲۰۱۷
تاریخ انتشار: ۱۰:۳۴ - ۱۵ آذر ۱۴۰۲
مدیرکل امور عشایر فارس:

مطالبه عشایر کازرون به مرحله اجرا رسید

مدیرکل امور عشایر فارس گفت:با بهره‌برداری از مسیر مواصلاتی عشایری سر مشهد کازرون به خیرک دشتستان بوشهر، مسیر تردد فعلی نسبت به مسیر قبلی بیش از ۷۰ کیلومتر کوتاه خواهد شد.
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه» به نقل از روابط‌عمومی اداره کل امور عشایر فارس، عبدالحمید کریمی مدیرکل امور عشایر استان در بازدید از مسیر مواصلاتی سر مشهد کازرون به خیرک دشتستان بوشهر ضمن اشاره به اینکه مسیر در حال مرمت و بهسازی، یکی از درخواست‌های بلندمدت و بیش از ۴۰ساله ایلات، طوایف و تیره‌های عشایری شهرستان‌های کازرون فارس و دشتستان بوشهر بوده است گفت: دلیل اهمیت راه‌سازی و راهگشایی این مسیر، تردد عشایر از این جاده و حضور مناطق و مراتع عشایر در اطراف و حواشی آن است.

وی در ادامه افزود: باتوجه‌به احصاء مشکلات شهرستان‌های استان فارس توسط تیم‌های فنی و مهندسی اداره کل امور عشایر فارس، مهم‌ترین خواسته عشایر شهرستان کازرون بازگشایی و تردد از مسیر یاد شده بود که با برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته و حمایت‌های فرماندار و مسئولین دستگاه‌های اجرائی شهرستان کازرون، طرح‌های مطالعاتی مسیر جاده و ابنیه‌های موردنیاز آغاز و با تأمین اعتبارات لازم از سوی اداره کل امور عشایر فارس طرح به مرحله اجرا رسید.

کریمی به نقش چشمگیر فرماندهی مهندسی تیپ تکاور بسیج سازندگی امام سجاد (ع) کازرون اشاره کرد و گفت: بعد از طی مراحل قانونی برای اجرای طرح مسیر تردد سر مشهد به خیرک و با پیگیری‌های اداره امور عشایر کازرون، رایزنی‌ها و مذاکرات لازم برای اجرای پروژه با استفاده از تجهیزات و تجربیات گسترده مهندسی تیپ تکاوری بسیج سازندگی امام سجاد (ع) این شهرستان در امر راه‌سازی و بهسازی مسیرهای تردد در مناطق روستایی و عشایری صورت گرفت.

مطالبه عشایر کازرون به مرحله اجرا رسید

مدیرکل امور عشایر فارس در رابطه‌با میزان پیشرفت پروژه افزود جاده مواصلاتی از سر مشهد تا مرز استان بوشهرگفت:مسافتی در حدود ۱۳ کیلومتر می‌باشد که تمام مسیر کاملاً بازگشایی و راه‌سازی شده است و ۶ کیلومتر این طرح به طور کامل زیرسازی مهندسی گردیده و همچنین ۱۴۰۰ متر ابتدای مسیر نیز آسفالت شده است. 

وی در ادامه گفت: باتوجه‌به انجام مطالعات لازم در طول مسیر این جاده تا مرز استان بوشهر نیاز به ۲۷ ابنیه در حوزه استحفاظی کازرون جهت حفظ آن از خطرات سیلاب‌ها و... دارد که از این تعداد ۵ ابنیه به طور کامل انجام شده است و ۲۷ ابنیه دیگر در حال احداث می‌باشد.

کریمی در انتهای صحبت‌های خود به اهمیت اتمام پروژه مسیر مواصلاتی یاد شده اشاره کرد و گفت: باتوجه‌به اینکه این راه از منظر پدافند غیرعامل نیز بسیار پراهمیت است علاوه‌برآن قابلیت تبدیل به مسیر و شاهراه اقتصادی عشایری و روستایی در ابعاد گردشگری، کشاورزی، دامداری و... بین دو استان فارس و بوشهر را داراست و باعث خروج بخش جره بالاده و روستای سر مشهد از بن‌بست و اتصال آنها در کوتاه‌ترین زمان به استان بوشهر می‌گردد، لذا تا این لحظه قریب ۲۰ میلیارد ریال از طریق اداره کل امور عشایر فارس هزینه شده است.

رستمی مدیر امور عشایر استان بوشهر نیز با اشاره به جایگاه ویژه اقتصادی و قرابت فرهنگی مناطق عشایری خیرک و سر مشهد گفت:منطقه خیرک دشتستان دارای طبیعت بکر و چشم نوازی است که اجرای پروژه بزرگ جاده مواصلاتی خیرک به سر مشهد می‌تواند نقش بسزایی در توسعه گردشگری عشایری این منطقه و به بالفعل رساندن ظرفیت بسیار بالای گردشگری این منطقه داشته باشد.

وی در ادامه افزود: با اجرای این طرح، ضمن کوتاه و هموارشدن مسیر مواصلاتی، عبور و مرور تسهیل‌یافته و باعث ارائه خدمات بیشتری به عشایر و روستائیان این مناطق می‌گردد، لذا امروز باهمت مسئولین هر دو استان تصمیمات خوب و جدی جهت اجرای آن اتخاذ گردیده است.

رستمی در انتها به اختصاص اعتبار ۴ میلیاردتومانی در نظر گرفته شده امور عشایر بوشهر اشاره کرد و افزود: تلاش خواهیم کرد که این پروژه طی یک سال آینده به بهره‌برداری رسیده و در دسترس عشایر و عموم مردم قرار گیرد.

بخرد فرماندار کازرون نیز طی سخنانی این پروژه بزرگ دو استان را محصول یک کار جهادی و با انسجام دو شهرستان کازرون و دشستان معرفی کرد و گفت: از سوی استان فارس و شهرستان کازرون و روستای سر مشهد پروژه به مراحل پایانی خود نزدیک شده است و باتوجه‌به اینکه این راه را باید بین دو بخش در نظر بگیریم، باید این مسیر را یک مسیر آلترناتیو و جایگزین قرار دهیم که در صورت نیاز و از منظر پدافند غیرعامل بتوانیم در موارد اختصاصی استفاده کافی را از آن داشته باشیم.

مطالبه عشایر کازرون به مرحله اجرا رسید

وی در ادامه افزود با درنظرگرفتن منابع بین‌بخشی شهرستان‌های مرزی فارس و بوشهر امیدواریم این جاده که در جهت حفظ امنیت و بهره‌مندی از منابع هر دو شهرستان برای اهالی آنها و عموم مردم در دست احداث است را طی یک سال آینده به بهره‌برداری کامل برسانیم.

بنافی فرماندار دشتستان نیز با اشاره به اینکه ۸۰ درصد ظرفیت عشایر استان بوشهر در منطقه دشتستان است گفت: با راه‌اندازی این مسیر و طرح‌های خوبی همچون طرح مسیر مواصلاتی بین دو استان بوشهر و فارس باید از تمام ظرفیت‌های عشایر و روستاییان در جهت رشد منطقه بهره‌برداری شود.

وی در ادامه سخنان خود گفت: فرمانداری دشتستان بسیار در تلاش است که روستای خیرک که از روستاهای گردشگری دشتستان بشمار می‌رود را با این راه از بن‌بست خارج نموده و با کمترین مسافت ممکن به شهرستان کازرون متصل نماید که دراسرع‌وقت با اخذ مشاور و باتوجه‌به زیرسازی‌هایی که از قبل از سمت خیرک به سر مشهد انجام شده است الباقی مسیر به بهره‌برداری کامل برسد.

در انتهای این بازدید نیز جمعی از معتمدین عشایری هر دو شهرستان و مناطق عشایری، شوراهای عشایری مسائل و موانع خدمات‌رسانی به عشایر را مطرح و دستورات لازم جهت احصاء و رفع آنها از سوی مسئولین حاضر در جلسه صورت گرفت.

انتهای پیام/

نظرات بینندگان