کد خبر: ۱۶۲۰۷۱
تاریخ انتشار: ۱۱:۱۱ - ۱۹ آذر ۱۴۰۲
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان فارس:

مزارع فارس در برابر آفت «قرنطینه‌ای برگ‌خوار پائیزه» پایش شوند

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان فارس از ضرورت پایش مزارع شتوی این استان و گزارش مشاهده آفت «قرنطینه‌ای برگ‌خوار پاییزه» خبر داد.
به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، جاوید عباسی مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، از ضرورت پایش مزارع شتوی این استان و گزارش مشاهده آفت «قرنطینه‌ای برگ‌خوار پاییزه» خبر داد و گفت: این آفت، خطرناک و دامنه تغذیه‌ای گسترده‌ای دارد و می‌تواند به ۳۵۷ میزبان گیاهی از جمله ذرت، گندم، سورگوم و پنبه خسارت وارد کند.

وی با اشاره به اینکه این آفت می‌تواند روزانه تا ۱۰۰ کیلومتر پرواز و مناطق جدیدی را آلوده کند، اظهار کرد: باتوجه‌به احتمال فعالیت و ایجاد خسارت در مزارع گندم و جو، کارشناسان جهاد کشاورزی و اعضاء شبکه مراقبت در مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان‌ها و مراکز خدمات کشاورزی نسبت به پایش مستمر مزارع شتوی اقدام می‌کنند.

عباسی تصریح کرد: مزارع ذرت شهرستان داراب نخستین منطقه مشاهده این آفت در استان فارس بود و دیگر شهرستان‌هایی که وجود آن را در مزارع ذرت گزارش دادند استهبان، فسا، جویم، لارستان و گراش بودند.

به گفته این مقام مسئول؛ تاکنون گزارشی مبنی بر مشاهده آفت قرنطینه‌ای برگ‌خوار پاییزه در دیگر شهرستان‌های استان فارس اعلام نشده است.

عباسی، اقدامات مدیریتی در کنترل کرم برگ‌خوار پاییزه را موفقیت‌آمیز دانست و افزود: در حال حاضر مزارع ذرت آلوده تحت کنترل هستند و خسارت اقتصادی به آنها وارد نشده است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، به اقدامات انجام شده در مبارزه با این آفت اشاره کرد و گفت: طرح موضوع در شورای کشاورزی و بحران استان فارس و شهرستان‌ها، برگزاری کلاس‌های آموزشی برای کارشناسان و بهره‌برداران، نصب بنر و اطلاعیه‌های مربوطه و تأمین سموم موردنیاز برای مبارزه با آفت از مهم‌ترین فعالیت‌های انجام شده توسط مدیریت حفظ نباتات است.

عباسی بیان کرد: گزارش مشاهده این آفت ابتدا در شهریورماه از استان‌های کرمان و هرمزگان بود و سپس از استان‌های فارس و سیستان و بلوچستان گزارش شد.

انتهای پیام/
منبع: فارس
نظرات بینندگان