کد خبر: ۱۶۲۱۵۸
تاریخ انتشار: ۰۸:۴۵ - ۲۸ آذر ۱۴۰۲
رئیس‌کل دادگستری استان فارس:

با وجود کثرت رسانه‌ها شاهد کمترین جرم مطبوعاتی هستیم

رئیس‌کل دادگستری استان فارس با بیان اینکه حرکت مطبوعات و رسانه‌های استان بر مدار قانون است، گفت: در استان فارس با وجود کثرت مطبوعات و رسانه‌ها شاهد کمترین جرم مطبوعاتی و سیاسی هستیم.
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید کاظم موسوی رئیس‌کل دادگستری استان فارس در آئین تحلیف و اتیان سوگند اعضای هیئت‌منصفه مطبوعات و جرایم سیاسی استان فارس اظهار کرد: در روزهای نزدیک به انتخابات مجلس شورای اسلامی و همچنین مجلس خبرگان رهبری که بسیار حائز اهمیت است؛ امیدواریم شاهد هیچ‌گونه پرونده جرایم مطبوعاتی نباشیم و اصحاب رسانه به نحوی قلم بزنند که سبب تقویت اعتماد و روحیه مردم شود.

رئیس‌کل دادگستری استان فارس فعالیت اعضای هیئت‌منصفه مطبوعات را یکی از حساس‌ترین فعالیت‌ها دانست که همه اعضا آن باید رعایت انصاف را مدنظر قرار دهند.

وی با بیان اینکه حرکت مطبوعات و رسانه‌های استان بر مدار قانون است، گفت: در استان فارس با وجود کثرت مطبوعات و رسانه‌ها شاهد کمترین جرم مطبوعاتی و سیاسی هستیم.

حجت‌الاسلام‌ موسوی با تأکید بر اینکه در انتشار اخبار منصف باشید، تصریح کرد: انتشار برخی اخبار بخصوص اخبار بی‌ارزش و زرد که باعث ناامیدی و یا انحراف در جامعه می‌شود در گام اول توسط خود مطبوعات جلوگیری شود.

رئیس‌کل دادگستری استان فارس تأکیدکردن: اخباری که به آبروی افراد خدشه وارد می‌کند نیز نباید منتشر شود؛ چراکه حفظ آبروی انسان‌ها از حرمت کعبه بالاتر است؛ بنابراین تا اتهامی قطعی نشود نباید نام فرد ذکر شود، چراکه ممکن است آبروی فردی بی‌دلیل برده شود.

وی با بیان اینکه از آغاز تشکیل هیئت‌منصفه مطبوعات تاکنون پرونده‌های مختلفی در استان وجود داشته است که موجب مجرمیت نشده است، تصریح کرد: منتهی مراتب این‌گونه هم نیست که دادگستری استان فارس نسبت به موضوع جرایم سیاسی و مطبوعاتی و فضای مجازی بی‌تفاوت باشد و به دیده اغماض به آن بنگرد و در این راستا بنای دادگستری در برخورد با جرایم مطبوعاتی که موجب التهاب جامعه می‌شوند برخورد قاطعانه و قانونی است؛ اما بنابر انصاف است و به همین منظور و بر اساس قانون از ظرفیت هیئت‌منصفه مطبوعات بهره می‌گیرد.

موسوی ضمن تبریک به اعضای جدید هیئت‌منصفه مطبوعات استان فارس با اشاره به اینکه اعضای هیئت‌منصفه نسبت به فضای مجازی و مطبوعات مواظب و مراقبت لازم را داشته باشند و درصورتی‌که مطالبی خلاف‌شرع و نظام و مطالبی که سبب ملتهب شدن جامعه می‌شود در مطبوعات نگارش یافت لازم است ورود کنند و تذکر بدهند.

رئیس‌کل دادگستری استان فارس در این مراسم از برگزاری ارزیابی مطبوعاتی استان فارس و با حضور تمامی اعضای هیئت‌منصفه مطبوعات در بهمن‌ماه سال جاری و پیش از انتخابات مجلس خبر داد و گفت: هدف از برگزاری این نشست ارزیابی مطبوعاتی استان با رویکرد انتخابات است.

عالی‌ترین مقام قضایی در فارس بار دیگر بر حساسیت فعالیت اعضای هیئت‌منصفه مطبوعات و رعایت انصاف در تصمیم‌گیری‌ها تأکید داشت و گفت: قانون‌گذار دراین‌خصوص صلاحیت رسیدگی به جرایم سیاسی و مطبوعاتی را در صلاحیت کیفری ۱ استان با حضور و مشارکت و نمایندگی اعضای هیئت‌منصفه مطبوعات دانسته است که از همه اقشار مختلف مردم از جمله روحانیت، اساتید دانشگاه، هنرمندان و کشاورزان دادگاه جرایم مطبوعاتی برگزار و از ویژگی خاصی برخوردار است و دادگاه نیز در رسیدگی به این نوع جرایم یا برائت و یا مجرمیت صادر می‌کند و در برائت نیز لازم است تا از هیئت‌منصفه تبعیت کند.

انتهای پیام/

منبع: فارس
نظرات بینندگان