کد خبر: ۱۶۲۱۷۰
تاریخ انتشار: ۰۸:۳۸ - ۲۹ آذر ۱۴۰۲
معاون اداره کل حفاظت محیط زیست فارس خبر داد:

استان فارس در تیررس گرد و غبار و آلودگی هوا

معاون اداره کل حفاظت محیط زیست فارس، مساحت کانون‌های آلودگی هوا در استان را ۹۴۵ هزار و ۵۰۱ هکتار برآورد کرد و گفت: این کانون‌ها می‌توانند خطری بالقوه برای هوای شیراز و دیگر شهر‌ستان‌های استان باشند.
به گزارش خبرنگار گروه سلامت پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، قاسم نهاوندی معاون محیط‌زیست انسانی اداره کل حفاظت محیط‌زیست فارس در نشست ویژه کارگروه وقوع شرایط اضطراری پدیده گردوغبار محیط‌زیست استان، با اشاره به آسیب‌پذیری هوا و اقلیم شیراز و امکان آسیب‌های زیست‌محیطی ناشی از آلودگی بر لزوم نظارت، پایش و مقابله جدی با این پدیده تأکید کرد. 

وی با اشاره به اینکه پدیده گردوغبار و وضعیت کانون‌های گردوغبار در استان رصد می‌شود، افزود: بر اساس مطالعات منشأیابی داخلی فرسایش بادی، توفان‌های ماسه و گردوغبار کشور در استان فارس، به علت خشکسالی‌های اخیر و برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی است و ۴ کانون اصلی گردوغبار در شمال، جنوب، جنوب غرب و شرق استان ایجاد شده است.

معاون محیط‌زیست انسانی اداره کل حفاظت محیط‌زیست فارس، مساحت کانون‌های آلودگی هوا در استان را ۹۴۵ هزار و ۵۰۱ هکتار برآورد کرد و گفت: این کانون‌ها در سطوح غبار خیزی کم، متوسط، زیاد و خیلی زیاد شناسایی شده‌اند و می‌توانند خطری بالقوه برای هوای شیراز و دیگر شهرهای استان فارس باشند.

نهاوندی با اشاره به اینکه آلودگی هوا مسئله‌ای است که امروزه بسیاری از کشورها و کلان‌شهرها با آن درگیر هستند، گفت: بسیاری از جوامع روزبه‌روز شاهد افزایش و دست‌وپنجه نرم کردن با عوارض آن هستند. شیراز به‌رغم نداشتن صنایع بزرگ از هوای نسبتاً پاک بهره‌مند است که همه باید برای حفظ این پاکیزگی تلاش کنیم. 

استان فارس در تیررس گرد و غبار و آلودگی هوا

تخریب باغات می‌تواند آسیب جدی به پاکیزگی هوای شیراز وارد کند

معاون محیط‌زیست فارس، وجود باغات شهری و نبود ترافیک‌های سنگین در شهر شیراز را از دلایل وجود آلودگی‌های کمتر نسبت به سایر کلان‌شهرها دانست و گفت: اما مدتی است خبر از تخریب باغات شهری شیراز به گوش می‌رسد و مدتی است میزان ترافیک‌های درون‌شهری به‌شدت افزایش‌یافته است. این موارد می‌تواند آسیب جدی به پاکیزگی هوای شیراز وارد کند. 

وی گفت: آلودگی معضلی است که می‌تواند باعث افزایش بیماری‌ها در انسان، گرمایش زمین و کاهش بهبود زندگی بشود و طبق تحقیقات سازمان جهانی بهداشت، آلودگی هوا موجب مرگ سالانه ۷ میلیون انسان در جهان شده است. 

در این جلسه، به‌منظور هماهنگی بیشتر، وظایف هر یک از دستگاه‌های عضو بر اساس شیوه‌نامه اجرایی مدیریت شرایط اضطرار وقوع پدیده گردوغبار توسط خلیل طبری کارشناس محیط‌زیست قرائت شد و مقرر شد همه دستگاه‌های مربوطه، ضمن انجام برنامه‌ریزی‌های لازم، حداکثر تلاش خود را کاهش آلودگی هوا و مراقبت از پاکیزگی هوای شیراز و شهرهای دیگر به کار گیرند.

نشست هماهنگی و همکاری دستگاه‌ها در خصوص مقابله با پدیده گردوغبار و کارگروه وقوع شرایط اضطرار پدیده گردوغبار با حضور نمایندگان دستگاه‌های اجرایی استان فارس در سالن جلسات اداره کل حفاظت محیط‌زیست فارس برگزار شد.

انتهای پیام/

نظرات بینندگان