کد خبر: ۱۶۲۱۷۸
تاریخ انتشار: ۱۳:۴۴ - ۲۹ آذر ۱۴۰۲
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز خبر داد:

غربالگری یک میلیون نفر از مردم فارس، در پویش ملی سلامت

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز از غربالگری قند خون و فشارخون بیش از یک میلیون نفر از مردم فارس، از ابتدای پویش ملی سلامت تا امروز، بیست و هشتم آذر ۱۴۰۲ خبر داد.
به گزارش خبرنگار گروه سلامت پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه» به نقل از روابط‌عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز،  سید وحید حسینی از غربالگری قند خون و فشارخون بیش از یک میلیون نفر از مردم فارس، از ابتدای پویش ملی سلامت تا امروز، بیست و هشتم آذر ۱۴۰۲ خبر داد و گفت: اجرای پویش ملی سلامت، فرصتی بسیار مهم برای به صدا درآوردن زنگ خطر شیوع روزافزون دو بیماری دیابت و فشارخون بالا بوده است که از زمان آغاز تاکنون، توانسته تا حد زیادی بر محور این هدف مهم حرکت کند.

 وی با اشاره به غربالگری فشارخون و قند خون بیش از یک میلیون نفر در فارس به همت دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی استان گفت: از ابتدای این پویش تا کنون، ۲۰ هزار بیمار جدید مبتلا به فشارخون بالا، در جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شیراز شناسایی شده‌اند که تا کنون از بیماری خودآگاهی نداشتند.

غربالگری بیش از یک میلیون نفر از مردم فارس، در پویش ملی سلامت

 حسینی آگاهی هفت هزار و سیصد نفر از ابتلا به بیماری دیابت در جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شیراز از ابتدای پویش ملی سلامت تا کنون را دیگر دستاورد حائز اهمیت این برنامه برشمرد و ادامه داد: این افراد نیز تا کنون از ابتلای خود به بیماری دیابت اطلاع نداشتند و اکنون این آگاهی، می‌تواند موجب پیگیری و کنترل این دو بیماری خاموش در مبتلایان شود.

 مسئول ارشد حوزه سلامت فارس در ادامه از شناسایی ۱۷۴ هزار بیمار جدید در مرحله پیش فشارخون و ۴۹ هزار بیمار جدید در مرحله پیش دیابت در مجموعه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شیراز خبر داد و افزود: از این افراد که تا کنون نسبت به بیماری خود و بالابودن دو سنجه فشارخون و قند خون آگاهی نداشته‌اند، دعوت می‌شود با مراجعه به مراکز درمانی و پزشک، بیماری خود را کنترل کنند.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز دو چالش عمده و قابل‌تأمل در مورد بیماری دیابت و فشارخون بالا را خاموش بودن روند ابتلا از سویی و همچنین پیامدهای جبران‌ناپذیری مانند نارسایی‌های کلیوی، سکته‌های قلبی و مغزی و بیماری‌های چشمی عنوان کرد و گفت: در کنار این وجه نگران‌کننده، لازم است به این موضع توجه داشته باشیم که سنجش منظم دو عدد مهم سلامت فردی، یعنی میزان قند خون و فشارخون، می‌تواند ما را در برابر این چالش‌ها مصون نگاه دارد.

 حسینی از افراد بالای ۱۸ سال در استان فارس، به‌ویژه افراد دارای اضافه‌وزن و یا افراد دارای سابقه خانوادگی در مورد ابتلا به فشارخون بالا و قند خون خواست تا با مراجعه به پایگاه‌های پزشک خانواده، مراکز خدمات جامع سلامت و بیمارستان‌ها، نسبت به سنجش فشارخون و قند خون خود اقدام کنند.

انتهای پیام/
نظرات بینندگان