کد خبر: ۱۶۲۲۰۰
تاریخ انتشار: ۱۰:۲۵ - ۰۲ دی ۱۴۰۲
رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه خبر داد:

افزایش ۱۸ درصدی حقوق بازنشستگان

رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۳، گفت: بر اساس محاسبه کسری‌های برآورد شده، بودجه عمومی دولت ۳ هزار و ۴۵۰ همت است.
به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، حمیدرضا حاجی بابائی رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۳، گفت: بر اساس محاسبه کسری‌های برآورد شده، بودجه عمومی دولت ۳ هزار و ۴۵۰ همت است.

حمیدرضا حاجی بابائی در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ گفت: همکاران عزیز، بنده به‌صورت متفاوت اعداد و ارقامی را عرض خواهم کرد که اگر صلاح دانستید در یک صفحه این اعداد و ارقام را یادداشت کنید تا نتیجه‌ای از آن به دست بیاوریم.

وی با اشاره به نقدهای نمایندگان در خصوص کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۳، تأکید کرد: نمایندگان مواضع بنده را کاملاً می‌دانند، مجلس باید در بسیاری از مسائل و جزئیات بودجه نظر دهد، یکی از این موارد بحث مربوط به امور بازنشستگان است. امور مربوط به بازنشستگان خط‌قرمز مجلس است، متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان در بودجه سال ۱۴۰۳ بر اساس شیوه ۴۰، ۳۰، ۳۰ امری قطعی است، این در حالی است که دولت پیشنهاد داده منابع این بخش را از مالیات بر ارزش‌افزوده تأمین خواهد کرد؛ لذا نمایندگان می‌توانند بگویند تا منابع این بخش را از جای دیگری تأمین کنیم.

این نماینده مجلس افزود: ما می‌توانیم بر روی این مسئله در مجلس بحث‌وبررسی داشته باشیم و سایر منابع درآمدی را در این بخش پیشنهاد دهیم. می‌توانیم بگوییم که می‌خواهیم اوراق و اموال دولتی را به فروش برسانیم و یا به سمت مالیات‌ها برویم؛ لذا عمده راهکارها همین‌هاست.

افزایش ۱۸ درصدی حقوق بازنشستگان

حاجی‌بابایی با بیان اینکه در سال ۱۴۰۲، ۱۰۸ همت منابع برای فروش اموال دولتی لحاظ شد، گفت: این در حالی است که ما تنها ۴ هزار و ۴۷۷ میلیارد از اموال دولتی را به فروش رساندیم. این در حالی است ۴ هزار میلیارد از این اموال برای اداره سازمان اموال تملیکی است. دولت تاکنون ۴۴۷ میلیارد اموال به فروش رسانده و این منابع به یک‌همت هم نرسیده است.

وی با بیان اینکه مجلس ارادت ویژه‌ای به بازنشستگان دارد، گفت: ما مگر می‌توانیم از راه دیگری مسائل بازنشستگان را پیگیری کنیم و بگویم می‌توانیم این منابع را از فروش اموال دولتی محقق کنیم و اما اگر این اموال محقق نشود چه؟

این نماینده مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در بودجه سال ۱۴۰۱ مقرر بوده ۱۴ همت اموال دولتی به فروش برسد و منابع آن به بازنشستگان داده شود این در حالی است که ما تاکنون ۵ نامه به دیوان محاسبات نوشته‌ایم و خواستار تحقق این مسئله بوده‌ایم و اما فروش این اموال محقق نشده است.

حاجی‌بابایی با بیان اینکه اگر منابع افزایش حقوق بازنشستگان را از فروش اموال دولتی تأمین نکنیم باید به سراغ فروش اوراق برویم تأکید کرد: این بدین معنا است که ما ۷۰ همت اوراق به فروش برسانیم و منابع آن را از بانک مرکزی بگیریم، در این صورت بانک مرکزی مجبور است ۷۰ همت پول جدید چاپ کند. این جای سؤال دارد که این موضوع تورم بیشتری ایجاد خواهد کرد و یا سایر موارد؟

وی با بیان اینکه ما باید به‌درستی جزئیات لایحه بودجه را بررسی کنیم، ادامه داد: بنده چند عدد و رقم به نمایندگان خواهم داد تا بدانند که در بودجه چه خبر است؛ چراکه بنده حرف‌های جدیدی را در این بخش مطرح خواهم کرد.

حاجی‌بابایی با بیان اینکه کل بودجه عمومی دولت ۲ هزار و ۴۶۲ همت است، ضمن تأکید بر اجزای درآمد حاصله، گفت: هزار و ۴۹۸ عدد از این منابع مربوط به درآمدها است و این یعنی هزار و ۱۲۲ عدد مربوط به مالیات‌ها، ۱۴۲ مربوط به حقوق ورودی گمرک و ۲۳۳ عدد هم مربوط به سایر موارد بودجه است. این در حالی است که حقوق گمرکی ما در سال ۱۴۰۲ از ۱۴۶ تا پایان سال به ۸۰ میلیارد نمی‌رسد و این یعنی نیمی از آن تحقق پیدا نمی‌کند

افزایش ۱۸ درصدی حقوق بازنشستگان علاوه بر همسان‌سازی!

جعفر قادری نماینده شیراز گفت: افزایش ۱۸ درصدی حقوق بازنشستگان مازاد بر منابع پیش‌بینی شده در همسان‌سازی است.

در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۳ در صحن علنی مجلس شورای اسلامی جعفر قادری نماینده مردم شیراز به‌عنوان موافق در خصوص برخی نگرانی‌ها در مورد افزایش ۱۸ درصدی حقوق بازنشستگان، به نظر می‌رسد این ۱۸ درصد مازاد بر منابع پیش‌بینی شده در همسان‌سازی است
در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی، بررسی گزارش کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۳ در دستور کار قرار گرفت و محمدمهدی مفتح سخنگوی کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس، گزارش این کمیسیون را درباره لایحه بودجه قرائت کرد.

وی در تشریح جزئیات این گزارش اظهار داشت: دولت در لایحه در خصوص پیش‌بینی درآمد بر اساس اصول پایه درآمدی سنوات قبل و منطبق با فروضات متداول بودجه‌نویسی و با رعایت سیاست‌های برنامه هفتم توسعه ارقام قابل وصولی را پیش‌بینی کرده است که از پایداری بیشتری برخوردار است.
مفتح در ادامه اضافه کرد: احکام پیش‌بینی‌شده اکثرا دارای رویکرد بودجه‌ای است و از اصلاح قوانین دائمی پرهیز شده است.

وی بیان داشت: در گزارش کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۳ رشد حقوق و مزایای کارکنان دولت و حقوق بازنشستگان به میزان ۱۸ درصد از فروضات بودجه پیشنهاد شده است که به‌صورت متوسط (نزولی پلکانی) جهت رعایت عدالت پیش‌بینی‌شده است.

سخنگوی کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس یادآورشد: باتوجه‌به افزایش حقوق بازنشستگان تا سقف ۹۰ درصد شاغلان طی سه سال و در سال اول ۴۰ درصد منابع الزام برای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان در اصلاحیه پیش‌بینی‌شده است.

منبع: خانه ملت

انتهای پیام/


نظرات بینندگان