کد خبر: ۱۶۲۲۰۷
تاریخ انتشار: ۱۹:۴۲ - ۰۲ دی ۱۴۰۲
عضو کمیسیون عمران مجلس:

باید جلوی فرار مالیاتی مشاغل خاص گرفته شود

عضو کمیسیون عمران مجلس به بیان توضیحاتی درباره اهمیت اخذ مالیات عادلانه از برخی مشاغل دارای درآمد لاکچری پرداخت و گفت: باید سرانه مالیاتی این مشاغل اصلاح شود.
به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، ابراهیم نجفی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار  شبکه اطلاع رسانی «راه دانا»؛ درباره اهمیت اخذ مالیات عادلانه از برخی مشاغل مثل آرایشگران، طلافروشان، بنگاه های معاملات املاک و ... گفت: برخی از مشاغل همانند آرایشگران زنانه، بنگاه های املاک، رستوران داران، بنگاه های املاک درآمدهای فوق العاده بالایی دارند و فرار مالیاتی گسترده ای هم دارند.

وی در ادامه بیان کرد: برای جلوگیری از فرار مالیاتی این مشاغل تلاش شده تا با استفاده از سامانه مودیان مالیاتی و پایانه های فروشگاهی ترمز آنها کشیده شود.

نجفی با بیان اینکه اما باید سرانه مالیاتی آنها اصلاح و متناسب با درآمد آنها باشد، توضیح داد: امسال با اصلاحاتی که در قانون مالیاتی انجام شد 2 و نیم میلیون مودی جدید شناسایی شد و بالای 40 درصد رشد درآمدهای مالیاتی را داشته ایم.

این نماینده مجلس یازدهم با اشاره به اینکه این مشاغل کاملا رصد می شوند و باید با دقت بیشتری فعالیت آنها رصد شود، توضیح داد: این مشاغل عمدتا از مردم می خواهند که هزینه را کارت به کارت کنند و یا نقدی پرداخت کنند تا مالیاتی برای آنها منظور نشود.

نجفی در ادامه بیان کرد: حساب های تجاری و غیر تجاری افراد هم باید معرفی شود و اگر افراد برای درآمدهایی که به حسابشان می آید اظهار نامه مالیاتی ندهند برای این درآمدها مالیاتی  10 برابری منظور می شود.

این نماینده مجلس یازدهم در ادامه خاطرنشان کرد: باید این اقدامات عملیاتی شود تا در کشور به یک نظام مالیاتی عادلانه دست پیدا کنیم و همه مشاغل مالیاتی متناسب با درآمد خود بپردازند، نه اینکه از بخش شفاف اقتصاد مالیات به صورت دقیق اخذ شود و بخش غیر شفاف عمدتا دچار فرار مالیاتی باشند.

انتهای پیام/
نظرات بینندگان