کد خبر: ۱۶۲۲۱۶
تاریخ انتشار: ۱۸:۳۹ - ۰۳ دی ۱۴۰۲
نماینده ولی فقیه در فارس:

رسانه‌ها با سخنان آراسته به تبیین امور بپردازند

نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز گفت: اگر رسانه‌های داخلی می‌خواهند جبهه‌شان در مقابل جبهه دشمنان جان بگیرد باید با سخنان آراسته به تبیین امور بپردازند و از به کار بردن کلمات با بار منفی پرهیز کنند.
به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، آیت‌الله لطف‌الله دژکام در جشنواره ابوذر اظهار کرد: هر دو جبهه حق و باطل برای آنچه که می‌خواهند اجرا کنند به تبلیغ و ارائه گزارش می‌پردازند و کار رسانه‌ای می‌کنند؛ بنابراین بخشی از این جنگ که در عرصه‌های مختلفِ رقابت‌ِ بین این دو سبک زندگی، دو نوع تمدن و دو نوع تفکر وجود دارد در نهایت به بحث رسانه می‌رسد.

امام جمعه شیراز با اشاره به آیه ۱۱۲ سوره مبارکه انعام گفت: خداوند متعال در این آیه فرموده ما برای هر پیغمبری دشمن قرار داده‌ایم؛ این دشمن، شیاطین انس و جن هستند که بعضی از آنها در کارهای تبلیغاتی و رسانه‌ای به بعضی دیگر پیام می‌دهند؛ این پیام‌ زُخْرُفَ الْقَوْلِ به معنای سخنان آراسته است؛ البته سخن آراسته نه از این حیث که «چه می‌خواهد بگوید؟» بلکه از این حیث که «چگونه می‌گوید؟»

وی ادامه داد: اگر رسانه‌های داخلی می‌خواهند جبهه‌شان در مقابل جبهه دشمنان جان بگیرد باید این موارد را رعایت کنند و با سخنان آراسته به تبیین امور بپردازند؛ باید از به کار بردن کلمات با بار منفی پرهیز کنند.

آیت‌الله دژکام افزود: در حال حاضر دشمن می‌تواند با استفاده از این نوع رویکردها جمله‌ای را با تحریف به نفع خود مصادره کند، در حقیقت دشمن آنچه را که می‌خواهد در قالب کار رسانه‌ای ارائه کند آراسته و همراه با زیور ارائه می‌دهد.

نماینده ولی فقیه در استان فارس اضافه کرد: شبکه‌های معاند تلاش بسیاری می‌کنند که گزارش‌های خود را آراسته ارائه دهند، لذا رسانه‌های داخلی هم در ارائه گزارش و تحلیل خود باید به این مهم توجه کنند.

امام جمعه شیراز عنوان کرد: خداوند می‌فرماید ویژگی کار تبلیغی و رسانه‌ای نفاق هم به گونه‌ای است که انسان دوست دارد آن را گوش کند؛ در واقع منافقان هم از موضعی حرف می‌زنند که برخی مردم تمایل به گوش دادن دارند.

آیت‌الله دژکام گفت: باید ببینیم دشمنان از چه فنی برای جذب مخاطبان و تحقق اهدافشان در عرصه جنگ رسانه‌ای بهره می‌برند؛ ما هم باید آن فن را بیشتر به کار بگیریم.

وی بیان کرد: شاید در یک دوره نمی‌توانستیم قاطعانه بگوییم که داریم میدان‌داری می‌کنیم اما در جنگ غزه شاهد اتفاقات خوب و جدیدی بودیم، نظام جمهوری اسلامی در طول ۲ماه گذشته در عرصه جنگ رسانه‌ای در رابطه با فلسطین دست برتر را داشته است؛ اگرچه این موضوع تحلیل‌های دقیق‌تر می‌خواهد اما کارهای خوبی انجام شده که نمی‌توان آنها را نادیده گرفت.

امام جمعه شیراز افزود: هر چه رسانه‌ها آراستگی و پیراستگی کلام و فنون خاص ارتباط برقرار کردن با مخاطب را یاد بگیرند اما هنوز هم با محدودیت‌هایی رو به رو هستند؛ این در حالیست که دشمنان ما این محدودیت‌ها را ندارند.
دژکام اضافه کرد: رسانه‌های داخلی با یک محدودیت‌هایی وارد عرصه جنگ رسانه‌ای می‌شوند؛ این محدودیت‌ها از ناحیه ارزش‌هایی که خودمان به آنها پایبندیم به ما القا می‌شود نه از ناحیه بیرون.

وی افزود: ما به مقدسات دشمنان توهین نمی‌کنیم؛ این در حالیست که دشمنان به مقدسات ما توهین می‌کنند؛ در واقع محدودیت‌هایی برای رسانه ارزشی و دینی از ناحیه خودش به خودش ایجاد شده؛ چون این محدودیت‌ها اخلاقی و دینی است، این محدودیت‌ها را باید بشناسیم و کارمان را اوج دهیم تا این محدودیت‌ها به ناتوانی تبدیل نشود، در واقع رسانه‌ها باید با همین چارچوب و در همین محدودیت اخلاقی و ارزشی، کار کارستان کنند.

امام جمعه شیراز منبر را بخش سنتی رسانه دانست و گفت: در رسانه‌ها همان اهداف منبر دنبال می‌شود، البته تجهیزات این کار ارزشمند از نظر ابراز و فناوری به روز شده است و رسانه‌ها باید تمام تلاش خود را به کار بگیرند تا شاهد پیروزی تفکر ارزشی ایرانی اسلامی بر تفکر طرف مقابل باشیم.

انتهای پیام/

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان