کد خبر: ۱۶۲۲۴۲
تاریخ انتشار: ۲۰:۲۹ - ۰۵ دی ۱۴۰۲
جهت تحول در امور عشایر؛

رئیس‌جمهور ۱۰ دستور ویژه صادر کرد

سرپرست سازمان امور عشایر کشور گفت: رئیس‌جمهور برای تحول در مناطق عشایری کشور ۱۰ دستور ویژه صادر کرده است که ارزش آن‌ها ۳۰ هزار میلیارد تومان است.
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، سیاوش احمدی میرقائد سرپرست سازمان امور عشایر کشوز امروز پنجم دی‌ماه در شورای عشایر فارس گفت: ۱۰ دستور رئیس‌جمهور شامل موضوع تولید قرار دادی جامعه عشایری در راستای حمایت از تولیدات این جامعه، راه‌اندازی و ساخت ۳۸۰ خانه بهداشت در مناطق عشایری کشور، تولید و اختصاص ۲۲۰ هزار پنل خورشیدی تا پایان دولت سیزدهم، تکمیل ایل راه‌های عشایری، اختصاص ۲۰ هزار هکتار زمین برای توسعه گیاهان دارویی ، انجام واکسیناسیون رایگان دام‌های عشایر و اختصاص ۱۰۰ درصد اعتبار ملی و استانی امور عشایر است.

وی با بیان اینکه میزان اعتبارات مصوب حوزه عشایری در دوسال گذشته نسبت به سال‌های قبل بیش از ۲۰ برابر شده است ، افزود: این موضوع نشان‌دهنده توجه دولت و اثرگذاری تصمیم نمایندگان در مجلس شورای اسلامی است.

رئیس‌جمهور ۱۰ دستور ویژه صادر کرد

استاندار فارس هم در این نشست گفت: باید سامانه‌ای برای پایش ۷۰ وظیفه‌ای که در قبال جامعه عشایری بر عهده مدیران دستگاه‌های اجرایی است راه‌اندازی شود و هر سه ماه یکبار عملکرد مدیران بررسی شود.

به گفته ایمانیه، سازمان امور عشایر، نمایندگان مجلس و دستگاه‌های اجرایی مربوط برای رفع مشکلات عشایر قسمتی از بودجه خود را اختصاص دهند.

وی افزود: بحث مدارس یا به شکل ثابت یا کانکسی یک چهارم از بودجه به آموزش‌وپرورش و نوسازی مدارس اختصاص یابد، برای خانه‌های بهداشت عشایر یک چهارم به دانشگاه علوم پزشکی استان اختصاص دهند، در ارتباط با راه و ایل‌راه هم یک چهارم به بسیج‌سازندگی و امور عشایر، در بحث اشتغال نیز با توجه به کمبود تانکرحمل آب، بودجه‌ای اختصاص داده شود تا بتوان قسمت قابل توجهی از این مشکل حل کرد.

 ایمانیه ادامه داد: در حوزه گیاهان دارویی که می‌تواند در کنار دامداری منبع درآمدی برای جامعه عشایری باشد، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) پذیرفتند که سرمایه‌گذاری در گیاهان دارویی استان فارس انجام دهند.

استاندار فارس با بیان اینکه بایستی مسائل فرهنگی و مذهبی جامعه عشایر هم پیگیری و تقویت شود، افزود: نیاز است که در مدیریت امور عشایر استان یک معاونت فرهنگی اضافه شود که این امور را پیگیری کند.

در این نشست قول اهدا ۱۰ دستگاه تانکر آب از سوی استانداری فارس و سازمان امور عشایر کشور و همچنین اختصاص ۲۲۰ میلیارد تومان اعتبار به حوزه آب و راه عشایر فارس در بودجه ۱۴۰۲ داده شد.

انتهای پیام/
منبع: فارس
نظرات بینندگان