کد خبر: ۱۶۲۲۴۴
تاریخ انتشار: ۱۲:۱۱ - ۰۶ دی ۱۴۰۲

ثبت ۱۶ اثر منقول فرهنگی تاریخی شیراز در فهرست آثار ملی

معاون هماهنگی امور زائرین و گردشگری استانداری فارس گفت: ۱۶ اثر منقول فرهنگی تاریخی شهر شیراز در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، محمد فرخ زاده معاون هماهنگی امور زائرین و گردشگری استانداری فارس اظهار کرد: ثبت آثار فرهنگی تاریخی شهر شیراز در نامه وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی جمهوری اسلامی ایران به استاندار فارس اعلام شده است.

وی افزود: در این نامه آمده است که در اجرای قانون راجع به حفظ آثار ملی و نظام اجرایی آن و نیز بند (ج) از ماده‌واحده قانون تشکیل سازمان میراث‌فرهنگی کشور و بند ششم از ماده سوم قانون اساسنامه سازمان میراث‌فرهنگی کشور و نیز ماده ۲۲ آئین نامه حفاظت از میراث‌فرهنگی کشور مبنی بر ثبت آثار ارزشمند منقول و غیرمنقول فرهنگی - تاریخی کشور در فهرست آثار ملی و فهرست‌های مرتبط و باتوجه‌به فصل دوم آئین‌نامه مدیریت، ساماندهی، نظارت و حمایت از مالکان و دارندگان اموال فرهنگی تاریخی منقول مجاز، مراتب ثبت آثار منقول فرهنگی تاریخی پس از طی تشریفات قانونی لازم در فهرست آثار ملی منقول ایران به ثبت رسیده است.

معاونت هماهنگی امور زائرین و گردشگری استانداری فارس تصریح کرد: آثاری که در این ابلاغ ثبت ملی شده است شامل کاسه سفالی، نسخه خطی گزیده‌ای از آیات قرآن به خط کوفی، نسخه خطی قرآن با ترجمه فارسی، تابلوهای نقاشی جنگ کارناوال، نقاشی رنگ‌وروغن مراسم قربانی حضرت اسماعیل (ع) توسط حضرت ابراهیم (ع) منسوب به صادق آلود، نقاشی دیدار خسرو و شیرین با تکنیک رنگ‌وروغن، نقاشی داستان موسی و شبان، مکتب‌خانه، نقاشی مکتب‌خانه مجلس درس شاهزاده، نقاشی زن با پوشش، نقاشی با موضوع حرکات موزون، نقاشی دیدار مرد فرنگی با شاهزاده خانم زندی، منظره باغ نظر و عمارت کلاه‌فرنگی نقاشی سماح مسیح، تابلو نقاشی حافظ و شاخه‌نبات و تابلو نقاشی تصویر میرزا حسینی شریفی شیرازی است.

فرخ زاده خاطرنشان کرد: این آثار در موزه پارس شهرستان شیراز نگهداری می‌شوند و بدیهی است آثار مذکور تحت حفاظت و نظارت اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس قرار خواهد گرفت.

وی اضافه کرد: هرگونه دخل و تصرف یا اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آثار فوق شود، جرم محسوب شده و مرتکبین مشمول مجازات‌های قانونی خواهند شد.

انتهای پیام/

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان