کد خبر: ۱۶۲۲۹۱
تاریخ انتشار: ۱۴:۲۳ - ۰۹ دی ۱۴۰۲
معاون سیاسی ناحیه مقاومت بسیج سپاه ثارالله (ع) شیراز :

مردم برگزارکننده اصلی انتخابات اسفند ماه ۱۴۰۲ هستند

معاون سیاسی ناحیه مقاومت بسیج سپاه ثارالله (ع) شیراز گفت: اگر ما بصیرت نداشته باشیم، اگر ما بینش درست چشم‌باز، هوشیاری لازم نداشته باشیم، نه درست منافع حقیقی‌مان را تشخیص می‌دهیم، نه درست راه رسیدن به این منافع را تشخیص می‌دهیم، نه درست آدمی را که باید این بار بزرگ را بر دوش بگیرد، می‌شناسیم.
به گزارش خبرنگار گروه سیاسی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، صادق زارع مهذبیه معاون سیاسی ناحیه مقاومت بسیج سپاه ثارالله (ع) شیراز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران حرکت عظیمی است که با رهبری امام خمینی (ره) و همراهی توده عظیم مردم به پیروزی رسید، گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز در زمان امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری به لطف و تفضل الهی مقاطع و دوره‌های حساسی را پشت سر گذاشته، بحران‌ها و اتفاقات و دسیسه‌های پیچیده داخلی و خارجی را مدیریت و خنثی کرده و اکنون نیز باقوت و قدرت مسیر الهی خود را طی می‌کند.

وی افزود: در طول این دوران دو اتفاق تاریخی یکی حادثه عظیم و حرکت تاریخی مردم در نهم دی‌ماه ۱۳۸۸ و دیگری قیام مردمی و سرنوشت‌ساز مردم قم در نوزدهم دی‌ماه ۱۳۵۶ از حیث شباهت و تأثیرگذاری در روند انقلاب قابل‌توجه بوده و فارغ از وجوه مشترک این دو حادثه، مهم‌ترین عنصر در این دو واقعه نقش «بصیرت» توده مردم تحت رهبری دینی جامعه یکی در زمان رهبری حضرت امام خمینی (ره) در جهت پیروزی انقلاب و دیگری در دوران رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در راستای حفظ نظامی اسلامی و آرمان‌های آن است.

زارع مهذبیه در خصوص نام‌گذاری دهه بصیرت در کشور نیز بیان کرد: مرکز اسناد انقلاب اسلامی بر اساس وظیفه و رسالتی که بر عهده دارد پیشنهاد می‌کند از ۹ دی تا ۱۹ دی‌ماه هرسال به‌عنوان «دهه بصیرت» نام‌گذاری شود، تا ضمن گرامیداشت این دو یوم‌الله، عنصر اصلی و اساسی در مقاطع مختلف تاریخ انقلاب نیز که همان بصیرت می‌باشد موردتوجه قرار گرفته و پیرامون آن تبیین‌ها و فعالیت‌های مختلف صورت پذیرد.

یکی از بزرگ‌ترین افتخارات انقلاب اسلامی خدمت به جامعه پاک عشایری است
معاون سیاسی ناحیه مقاومت بسیج سپاه ثارالله (ع) شیراز بصیرت را همچون چشم برای انسان تشبیه کرد و اظهار داشت: اگر ما بصیرت نداشته باشیم، اگر ما بینش درست چشم‌باز، هوشیاری لازم نداشته باشیم، نه درست منافع حقیقی‌مان را تشخیص می‌دهیم، نه درست راه رسیدن به این منافع را تشخیص می‌دهیم، نه درست آدمی را که باید این بار بزرگ را بر دوش بگیرد، می‌شناسیم. جوان بایستی در نگاه دینی و نگاه سیاسی عمق داشته باشد تا به هر شبههٔ کوچکی پایش نلغزد، یا در زمینه‌های مسائل سیاسی اشتباه نکند.

وی با بیان اینکه خیلی از افراد در حوادثی همچون فتنهٔ سال ۸۸ لغزیدند، اضافه کرد: آدم‌های بدی نبودند؛ اما به‌خاطر کم‌بودن بصیرت از راه خود منحرف شدند. اگر بصیرت نبود، همان ایمان ممکن است انسان را به بیراهه بکشاند. کسی که علم ندارد، بصیرت درست ندارد به آنچه پیرامون او دارد می‌گذرد، گاهی اوقات می‌شود که راه را عوضی طی می‌کند؛ همهٔ نیروی او نه فقط هدر می‌رود، بلکه به کج‌راهه او را می‌رساند و می‌کشاند.

بنا به گفته این کارشناس امور سیاسی، بصیرت به معنای شناخت حقیقت و قدرت درک صحیح امور است و در کشاکش بحران‌ها و مشکلات فردی و اجتماعی، جوهره، ظرفیت و باورهای افراد ظهور می‌یابد؛ هر انسانی ممکن است پیش از مواجهه با مشکلات، ادعاهای فراوانی مبنی بر فضایل و داشته‌های فکری، اعتقادی، معنوی و مانند آن داشته باشد؛ ولی این ادعا زمانی رنگ واقعیت را به خود خواهد دید که در هنگام بروز بحران‌های فکری، اعتقادی، اجتماعی و سیاسی نیز همچنان پابرجا و استوار بماند؛ زیرا در این حالات بوده که توانایی تشخیص حق از باطل و درست از نادرست مشخص شده است ریزش‌ها و رویش‌های بسیاری صورت می‌گیرد و باورهای فکری و ناگفته‌ها و واقعیات درون، به‌صورت گفتار و رفتار بروز می‌کند.

زارع مهذبیه ادامه داد: بنابراین باید دنبال راهکاری برای ثبات قدم و یافتن قوه درک حق و باطل، و سره و ناسره بود که بی‌تردید داشتن بصیرت، رمز و رازی غیرقابل‌انکار در ثبات فکری و استواری در حوادث گوناگون خواهد بود که با رعایت یک‌سری شرایط و بسترها حاصل خواهد شد.

معاون سیاسی ناحیه مقاومت بسیج سپاه ثارالله (ع) شیراز رخدادهای روز نهم دی‌ماه و فتنه سال ۸۸ را موردتوجه قرارداد و تأکید کرد: ۹ دی روز بصیرت و میثاق مردم با ولایت نماد عزّت، استقلال و بصیرت مردمی است که تا پای جان برای حفظ اصول اسلام و آرمان‌های انقلاب ایستاده‌اند و با صدای رسا اعلام کردند که اگر دشمن در برابر دین آنها بایستد در برابر تمام دنیای آنها خواهند ایستاد.

وی با بیان اینکه ملت همیشه در صحنه ایران در روز ۹ دی با پشتیبانی به‌موقع از اسلام و ولایت ضمن خنثی‌کردن توطئه‌های دشمنان، بصیرت بالای خود را نشان دادند، اظهار کرد: این اقدام به‌موقع ملت ایران تحسین رهبر معظم انقلاب را برانگیخت و این‌گونه ۹ دی روز بصیرت نام‌گذاری شد همچنین بصیرت نوری است که موجب شناخت مسیر حق می‌شود تا انسان‌ها با پیمودن آن، به قرب الهی و کامیابی و سعادت هر دو جهان نائل شوند و ارزش و عظمت انسانی خودشان را پیدا کنند و هرگز در سختی‌ها و فتنه‌ها راه را گم نکنند به‌خصوص این که در روایات، تعابیر فوق‌العاده‌ای درباره بصیرت و بینش درونی وارد شده است.

زارع مهذبیه تصریح کرد: حضرت رسول‌الله صلی‌الله علیه و آله فرموده‌اند: لَیْسَ الْاَعْمَی مَنْ یَعْمَی بَصَرُهُ اِنَّمَا الْاَعْمَی مَنْ تَعْمَی بَصِیرَتُهُ کور آن نیست که چشمان کور است، کور آن است که بصیرت او کور باشد.» از منظر قرآن کریم نیز سعادت و خوشبختی انسان در گرو بصیرت اوست و بینای واقعی کسی است که دارای بصیرت درونی باشد، در غیر این صورت کوری بیش نیست.

معاون سیاسی ناحیه مقاومت بسیج سپاه ثارالله (ع) شیراز بصیرت‌افزایی در جامعه را برای مقابله با جنگ نرم دشمن از جمله راهبردی برشمرد که می‌تواند نقشه راه تمام عوام و خواص باشد و افزود: در این عرصه برای فایق آمدن بر جنگ نرم و توجه به لایه‌های جنگ نرم دشمن چون جریحه‌دار نمودن احساسات، عواطف، هنجارها، ارزش‌ها و باورهای مهم جامعه بوده که از طریق مدیریت بر ادراکات، احساسات و بارورسازی در مقابل باورسوزی دشمن از الزامات و کارویژه بصیرت است.

وی با بیان اینکه شبهه همانند موریانه بوده که دشمن به این موریانه‌ها دل‌بسته چراکه وقتی که وارد شد، خارج‌شدنش مشکل است، جزو بیماری‌های مسری هم هست، سرایت هم می‌کند گفت: البتّه اینکه «بعضی‌ها در مقابل تیر و شمشیر ایستادند، در مقابل شبهه نتوانستند بِایستند»، در این یک مقداری هم دنیاطلبی نقش دارد؛ این را هم نباید از نظر دور داشت. دنیا چیست؟ دنیای هر کسی فرق می‌کند؛ یکی دنیایش مال است، یکی دنیایش مقام است، یکی دنیایش شهوات جنسی است؛ اینها دنیاهای افراد مختلف است، اینها همه دنیا است. ممکن است توجیه هم درست کند برای خودش در این دنیاطلبی، امّا دنیاطلبی است دیگر؛ اینها هم تأثیر دارد.

بنا به گفته زارع مهذبیه، برای برآورده‌شدن این مهم باید امید آفرینی مدنظر قرار بگیرد اگر امید کاهش یابد اعتماد عمومی، مشارکت عمومی و احساس امنیت نیز کاهش می‌یابد. بیان توسعه کشور در تمامی حوزه‌ها علاوه بر ایجاد امید در جامعه می‌تواند اعتماد عمومی به‌نظام و انقلاب را نیز گسترش دهد. توسعه‌ها و پیشرفت‌های بالغ بر چهل سال از زمان پیروزی انقلاب تاکنون بیان این میزان پیشرفت و موفقیت به مردم می‌تواند به ایجاد امیدآفرینی و نشاط در کشور منجر شود.

معاون سیاسی ناحیه مقاومت بسیج سپاه ثارالله (ع) شیراز با بیان اینکه در زمان حاضر وضعیت کشور با یک‌سری دشوارهای اقتصادی که از سال‌ها قبل وجود داشته؛ ولی با فشارهای آمریکا و همراهی برخی کشورهایی اروپایی تشدید شده که با مشکلاتی مواجه شده است، خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی رسانه‌های خارجی با مدیریت اسرائیلی‌ها و آمریکا و تأمین هزینه از سوی عربستان، شب و روز در حال سم‌پاشی هستند و مدام به دنبال تزریق یاس و ناامیدی در جامعه هستند تا مردم را دلسرد کنند و مانع حرکت و همراهی آنها با نظام جمهوری اسلامی شوند.

این کارشناس علوم سیاسی با اشاره به سیاه‌نمایی و گسترش ناامیدی در کشور توسط دشمنان، تأکید کرد: تمام تلاش آنها این است که یک نقطه‌ضعف، عیب و یا مشکلی را در جایی پیدا کنند و به بزرگ‌نمایی و برجسته‌کردن آن در اذهان بپردازند. کسی منکر برخی مشکلات و کمبودها در کشور نیست به‌هرحال در هر جامعه‌ای مشکلات در کنار توانمندی‌ها وجود دارد همچنین رسانه‌های خارجی به‌هیچ‌وجه به طرح‌هایی که در این زمان به بهره‌برداری می‌رسد و به رونق اقتصادی و اشتغال‌زایی منجر می‌شود، نمی‌پردازند و تنها به دنبال یافتن و برجسته‌کردن مشکلات هستند.


وی یادآور شد: رسانه‌های داخلی باید با تلاش بیشتر به معرفی داشته‌ها و دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی بپردازند تا از این طریق چشمه امید را در جامعه به جوشش درآورند و مانع از دیده‌نشدن نقاط قوت کشور شوند همچنین این فرهنگ که برخی از مردم به‌اصطلاح صرف نیمه خالی لیوان را می‌بینند اشتباه است در عین حالی که باید برای پُر شدن نیمه خالی لیوان تلاش شود و نقاط ضعف‌ها و کمبودها برطرف شده باید به نیمه پُر لیوان نیز نگریسته و پرداخته شود و این با تأثیرگذاری رسانه‌های داخلی ممکن است.

زارع مهذبیه با تأکید بر پیشرفت کشور در عرصه‌های مختلف بیان کرد: ملت ایران به فرموده امام خمینی (ره) ثابت کردند که می‌توانند و تاکنون هم با وجود فعالیت بیش از ۴۰۰ کانال خبری ضدانقلاب توانستند در برابر هجمه سنگین علیه این کشور، بیش از چهار دهه ماندگاری داشته و روزبه‌روز با سرعت بیشتری در تمامی عرصه‌های علمی، فرهنگی، پزشکی، نظامی، سیاسی، منطقه‌ای و هسته‌ای، نانوتکنولوژی داشته باشیم.

معاون سیاسی ناحیه مقاومت بسیج سپاه ثارالله (ع) شیراز مشارکت در انتخابات را باعث ناامیدی دشمن و کور شدن چشم طمع دشمنانمان خارجی به این مرزوبوم دانست و بیان کرد: مشارکت در انتخابات حساس و تأثیرگذار پیش رو دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری در یازدهم اسفندماه امسال بسیار مهم و حیاتی است و مردم برگزارکننده اصلی انتخابات اسفندماه ۱۴۰۲ هستند امیدواریم با ایجاد شور و نشاط سیاسی و همدلی بین آحاد مردم در سطح جامعه و برگزاری انتخابات بی‌طرف، شاهد افزایش حضور مردم در انتخابات باشیم.


انتهای پیام/


نظرات بینندگان