کد خبر: ۱۶۲۲۹۸
تاریخ انتشار: ۱۳:۳۵ - ۱۰ دی ۱۴۰۲
معاون ایمنی و حریم اداره کل راهداری فارس مطرح کرد:

ایمن‌سازی محور داراب - جنت‌شهر در کش‌وقوس تأمین اعتبار

معاون ایمنی و حریم اداره کل راهداری فارس با اشاره به افتتاح شتاب‌زده برخی از جاده‌های داراب، گفت: به‌منظور ایمن‌سازی ورودی جاده داراب - جنت‌شهر، پیگیر اعتبار موردنیاز هستیم و پس از تأمین اعتبار، پروژه به مناقصه گذاشته می‌شود.
به گزارش خبرنگار گروه شهرستان‌ها پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، یک‌لحظه غفلت و حواس‌پرتی در جاده، کافی است حادثه‌ای تلخ رقم بخورد.

حادثه‌ای که گاه همه عمر یک انسان با همه اعضای خانواده‌اش را تحت‌الشعاع قرار دهد و هر گاه از آن نقطه از جاده عبور می‌کند، آن تلخی سایه‌وار بیاید و روح و روانش را متلاطم کند.

جاده می‌تواند خوشی یک سفر خاطره‌انگیز را برایمان رقم بزند؛ اما از سوی دیگر ممکن است بلای جان شود و این پارادوکس ناگوار، تنها مربوط به راننده نیست؛ بلکه به عوامل دیگری شامل زیرساخت جاده و وضعیت فنی خودرو نیز بستگی دارد.

در برخی تصادفات، بهسازی جاده و بی‌توجهی به نقاط پرخطر و پرتصادف دخیل است و ایمن‌سازی محور را بیش از بیش یادآوری می‌کند.

عامل دیگر در تصادفات، وضعیت خودرو است که ایمن‌سازی قطعات و بدنه وسیله نقلیه را برای هر راننده‌ای، الزام‌آور می‌کند و بی‌توجهی به معاینه فنی خودرو و وضعیت ایمنی آن، می‌تواند فاجعه‌ای ناخواسته را رقم بزند.

عامل انسانی که مهارت و کنترل راننده را نشانه می‌رود و هرگونه بی‌احتیاطی، خستگی یا مصرف مواد مخدر و الکل، می‌تواند حادثه‌ای غیرقابل‌جبران را رقم بزند.

تصادفی زنجیره‌ای که چهار نفر را به کام مرگ فرستاد

داراب نیز همچون برخی از نقاط استان، گاه‌وبیگاه درگیر تصادفات جاده‌ای است و یکی از بیشترین حوادث رانندگی در جاده داراب - جنت‌شهر رخ می‌دهد.

نقاط پرتصادف این محور، گاه حوادث بسیار تلخی رقم زده است. این نقاط، هر چند وقت یک‌بار مثل زخمی کهنه سرباز می‌کند.

چندی پیش، تصادف زنجیره‌ای سه خودرو در این محور، چهار نفر را به کام فرستاد و سه نفر را مصدوم کرد.

پس از حادثه مذکور، پویشی تحت عنوان «تقاضای استانداردسازی جاده ناایمن داراب - جنت‌شهر» با این مضمون در فارس من به ثبت رسید: باتوجه‌به افزایش مرگ‌ومیر در محور مواصلاتی داراب - جنت‌شهر به شریان مرگ در استان فارس تبدیل شده است چرا که این راه مواصلاتی به علت نداشتن گاردریل و استانداردهای لازم همه‌روزه با حوادث دلخراش خانواده‌های زیادی را داغدار کرده است. پس از دادستان محترم شهرستان تقاضامندیم دستورات لازم را جهت انجام کارشناسی به‌منظور بررسی وضعیت موجود، ترک فعل‌ها و قصور احتمالی پیمانکار، کارفرما و سایر نهادهای نظارتی را صادر کند تا شاهد کاهش تصادف و فوت هم‌ولایتی‌ها، دوستان و آشنایان خود در این محور باشیم.

تردد حداقل ۶۰۰ دانشجو در نقطه ناایمن جاده

این مطالبه به‌تازگی از سوی سرپرست دانشگاه پیام‌نور داراب نیز مطرح شد.
محمدمهدی تمدن اظهار داشت، موضوع موردنظر را این گونه بیان کرد: این روزها امتحانات پایان ترم دانشجویان است و برخی از روزها ورودی و خروجی دانشجویان این دانشگاه، به ۶۰۰ نفر هم می‌رسد.

وی افزود: اما در این قسمت از جاده و در مقابل دانشگاه پیام‌نور، حتی یک تابلو راهداری نیز وجود ندارد.
سرپرست دانشگاه پیام‌نور داراب اظهار داشت: باتوجه‌به تصادفات ناگوار و تلفاتی که در این محدوده رخ‌داده است، خواستار پیگیری راهداری و ایمن‌سازی این محدوده هستیم.

تمدن خاطرنشان کرد: به همین منظور از فرماندار دعوت کردیم که روز یکشنبه، دهم دی‌ماه برای بازدید از این نقطه از جاده به دانشگاه پیام‌نور بیایند تا شاهد تردد تعداد زیادی از دانشجویان در این محدوده ناایمن باشند.

ایمن‌سازی محور داراب - جنت‌شهر در کش‌وقوس تأمین اعتبار

در انتظار تأمین اعتبار
جهت پیگیری این مطالبه با معاون ایمنی و حریم اداره کل راهداری فارس گفتگو کردیم که یزدانی با اشاره به وضعیت محور داراب - جنت‌شهر اظهار داشت: ورودی جاده داراب - جنت شهر ناایمن است و نیاز است که حفاظ داشته باشد.

وی ادامه داد: به این منظور، پیگیر تأمین اعتبار موردنیاز هستیم و پس از تأمین اعتبار، پروژه به مناقصه گذاشته می‌شود.

یزدانی گفت: ابتدای جاده داراب - جنت‌شهر، نیاز به ۱۰ کیلومتر حفاظ دارد که در همین راستا، ۲۰ میلیارد تومان اعتبار موردنیاز می‌باشد. 

شتاب‌زدگی در افتتاح، عامل حوادث جاده‌ای
معاون اداره کل راهداری فارس تصریح کرد: محورهایی هستند که راه و شهرسازی شهرستان داراب احداث کرده که باید قبل از بهره‌برداری، حفاظ هم قرار دهند؛ اما متأسفانه صبر نمی‌کنند باند دوم احداث شود و جاده سریع زیر بار ترافیک می‌رود.

وی اضافه کرد: بنابراین با شتاب‌زدگی موجود، این محورها نسبتاً ناایمن بهره‌برداری می‌شود و تصادفات و حوادث جاده‌ای را رقم می‌زند.

انتهای پیام/منبع: فارس
نظرات بینندگان