کد خبر: ۱۶۲۳۲۷
تاریخ انتشار: ۰۸:۴۹ - ۱۳ دی ۱۴۰۲
نفس‌هایی که به شماره افتاده است؛

حکایت این روز‌های دفن زباله در فارس

برخی شهرستان‌های استان فارس از جمله مرودشت و کازرون با چالش‌های دفن اصولی زباله، محل مناسب برای دفن آشغال و مدیریت پسماند روبرو هستند.
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، وقتی پنجره را می‌گشایم یا درِ اتاق را باز می‌کنیم و به حیاط خانه پا می‌گذارم به‌جای استشمام هوای تازه، بوی ناخوشایند و تعفن زباله، مشامم را می‌آزارد و دچار حالت تهوع می‌شویم، این‌ها را مردمی درک می‌کنند که با مشکل دفع زباله و مدیریت پسماند روبرو هستند.

برخی شهرستان‌های استان فارس از جمله مرودشت و کازرون با چالش‌های دفن اصولی زباله، محل مناسب برای دفن آشغال و مدیریت پسماند روبرو هستند.

حکایت این روز‌های دفن زباله در فارس

شکایت از سایت زباله مرودشت و ضرب‌الاجل دادستان شهر به شهرداری برای ساماندهی آن،

اسماعیل سیاوش پور دادستان شهرستان مرودشت با حضور کارشناسان محیط‌زیست و شهردار مرودشت از سایت زباله این شهر بازدید کرد. در این بازدید به شهرداری مرودشت مهلت داده شد تا طی یک ماه وضعیت این سایت را ساماندهی کند.

یوسف حسنی رئیس اداره محیط‌زیست شهرستان مرودشت در حاشیه بازدید از سایت زباله این شهر اظهار کرد: به‌منظور تحقق قانون مدیریت پسماند و باتوجه‌به مشکلات این سایت و شکایات دریافتی، از این سایت بازدید شد و وضعیت آن از نزدیک مشاهده و مورد بررسی قرار گرفت.
سایت فعلی شهر مرودشت بدون مجوز است.

وی گفت: سایت فعلی شهر مرودشت بدون مجوز بوده و شهرداری باید برابر مصوبه کارگروه پسماند استان هرچه سریع‌تر سایت دفن زباله کفه میاق را ساخته و بهره‌برداری کند تا مشکل زباله شهر و سایر شهرداری‌ها برطرف شود در غیر این صورت موضوع از مرجع قضایی پیگیری خواهد شد.

حسنی با بیان اینکه وضعیت دفن زباله و پسماند در مرودشت و در بسیاری از شهرهای دیگر این شهرستان یکی از مشکلات جدی است، ادامه داد: باید دغدغه‌های محیط زیستی در این زمینه رفع شود.

در این بازدید اسماعیل سیاوش پور دادستان مرودشت، خواهان ساماندهی وضعیت فعلی سایت شد و تصریح کرد: یک ماه دیگر مجدد از سایت بازدید می‌کند و تغییرات را بررسی و تصمیمات لازم را اتخاذ خواهد کرد.

دادستان مرودشت به راه‌اندازی سایت کفه میاق نیز تأکید کرد و گفت: از همه ظرفیت‌های قانونی برای ساماندهی سایت دفن زباله بهره‌گیری خواهد شد.

حکایت این روز‌های دفن زباله در فارس

بلاتکلیفی دفن زباله در کازرون

کازرون نیز از دیگر شهرستان‌هایی است که با مشکل دفن اصولی زباله و محل مناسب برای دفن آشغال روبروست.

زباله‌های شهرستان کازرون ابتدا در سایت پسماند بوش یگان دیلمی دفن می‌شد که با حکم قضایی، برای شهرداری کازرون، دیگر امکان دفن زباله در این سایت وجود ندارد.

بعد از آن شهرداری همه مجوزهای قانونی لازم برای تخلیه زباله در سایت پسماند کمارج را گرفت، اما باتوجه‌به اعتراض و نگرانی مردم بخش‌های کمارج، کنار تخته و خشت از احداث سایت جدید پسماند کمارج، ایمانیه استاندار فارس خود شخصاً در محل حاضر شده و از نزدیک از این سایت بازدید کرد و به نگرانی‌ها و دغدغه‌های مردم این منطقه گوش داد و در ادامه برای بررسی بیشتر دستور توقف کار را داد.

سایت پسماند کازرون همچنان بلاتکلیف است 

پس از آن رضا نوذری شهردار کازرون اظهار کرد: در جلسه‌ای که با حضور استاندار فارس، کارگروه پسماند استان، مسئولان شهر کازرون و بخش‌های کنار تخته، کمارج و خشت برگزار شد، سایت پسماند جدید شهرداری (سایت کمارج) تأیید و اعلام شد همه مجوزهای قانونی مکان پسماند جدید، مجدداً مورد تأیید قرار گرفته و از این بابت جای هیچ‌گونه نگرانی وجود ندارد.

سایت جدید پسماند (سایت کمارج) دارای دسترسی جداگانه از روستاها و مناطق مسکونی است و همه فاصله‌ها تا مناطق مسکونی رعایت شده است و دارای تأییدیه از کمیته پسماند استان است ضمن اینکه این شهرداری سومین شهر استان است که همه مجوزات قانونی سایت پسماند را گرفته است.

محمودرضایی کوچی معاون عمرانی استانداری فارس، نیز در سیزدهم مردادماه در گفتگو با یکی از خبرگزاری‌ها ضمن ابراز امیدواری برای رفع مشکل سایت پسماند کازرون، اظهار کرد: در نظر داریم برای رفع مشکل سایت زباله کازرون، در محلی جدید با رویکردی جدید و متفاوت‌تر از قبل، کار را به سرانجام برسانیم.

وی تصریح کرد: دفن زباله به‌صورت تفکیک و جداسازی انجام خواهد گرفت که در این صورت به روش صنعتی اقدام می‌شود و این بسیار حائز اهمیت است.

همچنین در ۲۵ مردادماه امسال رضا نوذری شهردار کازرون نیز بیان کرد: سایت پسماند (کمارج) علی‌رغم تلاش‌ها و پیگیری‌های مستمر و کسب همه مجوزات قانونی هنوز بلاتکلیف است.

نوذری می‌گوید: هنوز جواب قانع‌کننده‌ای از مقامات بالادستی دریافت نکرده‌ایم و الان مجبور هستیم که زباله‌های کازرون را به شهر دیگری منتقل کنیم که این موضوع هزینه زیادی را برای شهرداری به وجود آورده است.

رایزنی با چند سرمایه‌گذار برای ساخت کارخانه بازیافت در کازرون

شهردار کازرون در آبان‌ماه امسال و در نشست با اصحاب رسانه بیان کرد: شهرداری برای ساخت کارخانه بازیافت با چند سرمایه‌گذار صحبت کرده که پیگیر زمین موردنظر است و در صورت تأمین و مشخص‌شدن زمین، مشکلات زباله کازرون حل خواهد شد.

پس از کش‌وقوس‌های فراوان و در پیگیری‌های صورت‌گرفته مشخص شد موضوع سایت پسماند کازرون با وجود تلاش‌ها و کسب همه مجوزات قانونی، اما همچنان بلاتکلیف است و زباله‌های این شهر با هزینه‌های زیاد به شهر دیگری منتقل می‌شود.

این حکایت همچنان باقی است... مگر آنکه با تدابیر مسئولان از جمله استانداری و همراهی مردم، این مشکل حل شود.

زباله که از آن به نام طلای کثیف نام‌برده می‌شود، هم می‌تواند موجب درآمد و اشتغال‌زایی شود و هم می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری را به محیط و جامعه وارد کند. 

روند دفن زباله و مدیریت پسماند اگر به‌صورت اصولی انجام شود درآمدزایی به همراه دارد، اما اگر این روند به‌خوبی انجام نشود زباله‌ها علاوه بر اینکه موجب بیماری شهروندان شده و بهداشت و سلامت آن‌ها را به خطر می‌اندازند باعث آلودگی آب، خاک و هوا می‌شوند و جان حیوانات را نیز تهدید می‌کنند و آسیب‌های جبران‌ناپذیری به محیط‌زیست وارد می‌شود.

انتهای پیام/


نظرات بینندگان