کد خبر: ۱۶۲۳۸۸
تاریخ انتشار: ۱۹:۴۱ - ۱۸ دی ۱۴۰۲

کارخانه سیمان شیراز جابه‌جا می‌شود

مسئولان منطقه ۴ شهرداری شیراز از حذف صنایع و مشاغل آلاینده از فضای این منطقه و همچنین اقدام جدی برای محرومیت‌زدایی از محله‌های کمتر برخوردار خبر داده و بر ایجاد تحول عمرانی و تبدیل منطقه ۴ به‌عنوان پایلوت گردشگری شیراز تأکید کردند.
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، چهارمین نشست از سلسله برنامه‌های «روایت امید» که امروز، ۱۸ دی‌ماه در شیراز برگزار شد، به بحث‌وبررسی پیرامون پروژه‌های عمرانی و زیرساختی در منطقه ۴ شهرداری شیراز اختصاص داشت.

در این جلسه عضو ناظر شورای شهر بر منطقه ۴ شهرداری شیراز، با ذکر این نکته که این منطقه چه از حیث مساحت و چه از حیث جمعیت، بزرگ‌ترین منطقه شهرداری شیراز محسوب می‌شود، افزود: خوشحالیم که در این منطقه از بیشترین تعداد خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران میزبانی و به آن‌ها خدمت‌رسانی می‌کنیم.

 مصطفی کیانی رحیمی به اختصاص بودجه‌ای متناسب با ظرفیت و وسعت منطقه ۴ اشاره کرد و گفت: با برنامه‌ریزی‌هایی که همکاران ما در این منطقه انجام داده‌اند، شاهد ایجاد تحول در عرصه عمرانی بوده‌ایم و قصد داریم تا منطقه ۴ را به‌عنوان پایلوت گردشگری شهر شیراز معرفی کنیم.

کارخانه سیمان شیراز جابه‌جا می‌شود
 
وی همچنین از طراحی المان‌هایی برای بهبود منظر ورودی شهر شیراز از جاده بوشهر و ایجاد پیاده‌راه‌های سلامت در پیرامون باغ پارک بزرگ ایرانی در همین منطقه خبر داد.

 کیانی میزان کل بودجه عمرانی مصوب سال جاری برای منطقه چهار را ۵۵۷ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: تا امروز نزدیک به ۶۰ درصد این بودجه تحقق‌یافته و امیدواریم تا انتهای سال بتوانیم بخش زیادی از این مقدار را عملیاتی کنیم. بیش از ۱۱۶ پروژه و ریز پروژه را در سطح منطقه، ذیل این بودجه مصوب قرار داده‌ایم که بیش از ۶۰ درصد آنها عملیاتی شده و بخشی هم در دهه فجر افتتاح و بخشی نیز کلنگ‌زنی خواهد شد.

 عضو شورای شهر شیراز در ادامه به اقدامات انجام شده در خصوص محرومیت‌زدایی از برخی محله‌های کم‌برخوردار منطقه ۴ اشاره کرد و گفت: با تدبیری که شورای شهر و شهرداری به خرج دادند، بیش از ۵۸ میلیارد تومان به پروژه‌های محرومیت‌زدایی اختصاص داده شد که برخی از آن‌ها شامل اقدامات زیرساختی مانند لوله‌گذاری و به سازی معابر بود.

 کیانی در پایان گفت: باتوجه‌به اینکه منطقه ۴ شهرداری شیراز از وسعت و جمعیت بیشتری نسبت به سایر مناطق برخوردار است، می‌طلبد که منابع انسانی بیشتری برای رسیدگی به مشکلات آن تأمین شود.

 همچنین حسام‌الدین اسدزاده شهردار منطقه ۴ در خصوص پروژه‌های قابل افتتاح و کلنگ‌زنی در دهه فجر گفت: با احتساب تملک‌هایی که انجام شده است، مقدار ۱۱۸۴ میلیاردتومان از ۵۰ هزار میلیاردتومانی کل پروژه‌های شهرداری شیراز، به منطقه ۴ اختصاص دارد.

باغ سه‌گوش؛ مقصد آینده گردشگری

وی در ادامه، اقدامات شهرداری منطقه ۴ شیراز را در ۸ محور تعریف کرد و گفت: در راستای افزایش سرانه فضای سبز شهری، تملک باغی به نام «باغ سه‌گوش» واقع در بلوار امیرکبیر به ارزش ۴۹۵ میلیارد تومان اتفاق افتاده که در آن موزه‌ای تحت عنوان «موزه گبه و صنایع‌دستی» قرار داده خواهد شد. عملیات زیرسازی و آماده‌سازی این پروژه با ۵۵ میلیاردتومان اعتبار، دهه فجر کلنگ‌زنی می‌شود و در آینده یک مقصد گردشگری در شهر شیراز خواهد بود.

کارخانه سیمان شیراز جابه‌جا می‌شود

 اسدزاده ضمن اشاره به ایجاد المان و زیباسازی ورودی شهر شیراز از سمت جاده بوشهر، از احداث دو پارک موضوعی و محله‌ای در این منطقه خبر داد و گفت: پارک محله‌ای سروش و پارک کودک، دو پارکی هستند که در ۷۰۰۰ مترمربع، با تملک ۱۱۰۰ میلیاردی و عملیات عمرانی به ارزش ۱۱ میلیارد تومان کلنگ‌زنی خواهند شد.

 لوله‌گذاری به طول ۴.۵ کیلومتر و ارزش ۸۰ میلیارد تومان جهت استفاده بهینه از آب‌های سطحی و رواناب‌ها و همچنین رفع مشکل آب‌گرفتگی معابر، یکی دیگر از اقداماتی است که در دهه فجر کلنگ‌زنی خواهد شد.

 اسدزاده در ادامه به پروژه‌های محرومیت‌زدایی این شهرداری اشاره کرد و گفت: از سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۷۰ میلیارد تومان برای پروژه‌های عمرانی منطقه کمتربرخوردار «کُشن» انجام شده که در سال آینده نیز ادامه خواهد داشت. همچنین در محله «درکی» عملیات عمرانی جهت تسهیل رفت‌وآمد و افزایش امنیت، با مبلغ ۷.۵میلیارد تومان کلنگ‌زنی می‌شود.

 شهردار منطقه ۴ همچنین از احداث ساختمان مدیریت بحران به مبلغ ۴ میلیارد تومان و احداث ساختمان آتش‌نشانی در بلوار عدالت جنوبی به ارزش ۳.۵ میلیارد تومان، احداث نمازخانه و سرویس بهداشتی به ارزش ۲ میلیارد تومان و احداث مخازن بتنی و بلوکی به ارزش ۱۰ میلیاردتومان خبر داد و افزود: کلنگ‌زنی عملیات احداث آمفی‌تئاتر روباز در باغ جنت نیز به ارزش ۱۰ میلیاردتومان انجام خواهد شد.

 وی همچنین به نهضت مناسب‌سازی معابر اشاره کرد و از اجرای چند پروژه جهت سهولت حرکت عابرین و خودروها خبر داد که دو پروژه در بلوار پاسارگاد به ارزش ۹ میلیارد تومان، از جمله آنهاست. همچنین دو تقاطع جهت تردد عابرین و خودروها ایجاد خواهد شد که یکی در محل تلاقی بلوار پاسارگاد و خیابان ۲۰ متری امام خمینی خواهد بود و دیگری در چهارراه بنفشه انجام خواهد شد.

 احداث پیاده‌راه ورودی باغ جنت از سمت بلوار امیرکبیر و پروژه دیگری در بلوار عدالت شمالی نیز با مبلغ ۱۳.۲ میلیارد تومان دیگر پروژه‌هایی هستند که در زمینه به سازی معابر انجام خواهد شد.

 ششمین محور برنامه‌های شهرداری منطقه ۴ نهضت جهش آسفالت بود. اسدزاده در این باره توضیح داد: از ابتدای عملیات کلنگ‌زنی تا کنون، ۵۰ هزار مترمربع از سطح منطقه ۴ نیازمند آسفالت بودند که این کار با اعتبار ۶۲.۵ میلیاردتومان صورت‌گرفته است.

 تعریف بسته‌های جذب سرمایه‌گذار در راستای ایجاد زیرساخت برای تبدیل منطقه ۴ شیراز به مقصد جدید گردشگری در این شهر، یکی دیگر از اقدامات شهرداری منطقه ۴ عنوان شد: یکی از پروژه‌هایی که با حضور سرمایه‌گذار بخش خصوصی کلید خورده، پروژه احداث شهربازی در مقیاس متوسط در باغ جنت است.

 اسدزاده افزود: همچنین دو بسته سرمایه‌گذاری در دست تهیه است که در مرحله فراخوان قرار دارد و جزو پروژه‌های دهه فجر نیست. یکی باغ‌موزه گبه و صنایع‌دستی و دیگری موزه و گالری در باغ ایرانی که جزئیات این دو پروژه در آینده نزدیک اطلاع‌رسانی خواهد شد.

 شهردار منطقه ۴ شیراز در پایان از جابه‌جایی کارخانه سیمان شیراز تا پایان سال ۱۴۰۴ خبر داد و گفت: این اقدام در راستای حذف صنایع آلاینده از فضای منطقه ۴ انجام شده و مصوب کمیسیون ماده ۵ است. همچنین ترمینال باربری که در این منطقه قرار دارد جزو مشاغل مزاحم محسوب شده و جابه‌جایی مشاغل در این بخش نیز انجام خواهد شد.


انتهای پیام/

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان