کد خبر: ۱۶۲۳۹۵
تاریخ انتشار: ۰۹:۰۷ - ۱۹ دی ۱۴۰۲
مدیر بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) فارس:

انقلاب اسلامی نگرش مردم ایران به مهدویت را تغییر داد

مدیر بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) فارس گفت: با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی نگاه‌های عامه مردم نسبت به مقوله مهدویت تغییر کرد و متدینین متوجه شدند که تلاش در زمینه مهدویت باید در جامعه نمود داشته باشد.
به گزارش خبرنگارگروه فرهنگی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، حجت‌الاسلام‌والمسلمین «علیرضا حدائق» مدیر بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) استان فارس در پیش همایش علمی سومین همایش ملی «مهدویت و انقلاب اسلامی» ویژه پرسنل اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان به ارتباط بین انقلاب اسلامی و مهدویت پرداخت و با اشاره به آیه ۱۰۵ سوره مبارک انبیا اظهار داشت: یکی از بشارت‌های الهی در قرآن تشکیل حکومت عدالت‌گستر جهانی است و در قرآن کریم خداوند متعال به این نکته اشاره می‌کند که خداوند متعال می‌فرمایند «وَلَقَدْ کَتَبْنَا فِی الزَّبُورِ مِن بَعْدِ الذِّکْرِ أَنَّ الْأَرضَ یَرثُهَا عِبَادِیَ الصَّالِحُونَ» پس یقیناً حکومت به دست بندگان صالحان خواهد افتاد.

وی افزود: این آیه قرآن کریم اثبات می‌کند که دین از سیاست جدا نیست و مدیریت اجرایی دنیا به دست بنده‌های صالح خواهد افتاد که در رأس آن‌ها حضرت ولی‌عصر (عج) قرار دارد. امیرالمؤمنین (ع) به ما آموخت که سیاست و دیانت در کنار یکدیگر جامعه را به سمت کمال و سعادت راهنمایی می‌کند.

حجت‌الاسلام حدائق با اشاره به اینکه در زمان معاصر نگاه مردم در جهان نسبت به آینده دو نگاه متفاوت است، تأکید کرد: اولین نگاه مردم ناامیدی است که ریشه در ضعف ایمان دارد و وقتی ایمان به پروردگار یکتا تقویت شد، هیچ‌چیزی نمی‌تواند موجب ناامیدی انسان مؤمن شود.

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه، نگاه امیدوارانه را یکی دیگر از دیدگاه مردم جهان نسبت به آینده عنوان کرد و ادامه داد: ۵۰ درصد فعالیت‌های اقتصادی مردم برای آینده نیامده است؛ اما تکلیف امروز را نباید به احتمالات آینده ترجیح داد و افرادی که نگاه توحیدی دارند به آینده امیدوار هستند و تکالیف امروز خودشان را انجام می‌دهند.

مدیر بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) استان فارس در خصوص قتل‌عام فلسطینیان در غزه را موردتوجه قرارداد و بیان کرد: این جنایت دو وجه دارد و عده‌ای ناامیدانه به این موضوع نگاه می‌کنند درصورتی‌که بیدارشدن وجدان‌های خفته دنیا یکی از نکته‌های مهم کشتار بی‌رحمانه فلسطینیان در غزه است و مردم قبل از ظهور آمادگی پیدا می‌کنند برای عدالت جهانی و مدعیان پوچ عدالت‌خواهی را خواهند شناخت.

انقلاب اسلامی نگرش مردم ایران به مهدویت را تغییر داد

وی با اشاره به هدایت مردم توسط پیامبران تصریح کرد: درگذشته تاریخ بشریت آمادگی حقیقی شکل نگرفت و خداوند پیامبران الهی را عرضه کرد؛ اما تقاضا از سوی مردم نبود چرا که برخی از مردم حب دنیا داشتند و وسوسه‌های شیطان و حکومت‌های حاکم بر مردم نیز تأثیرگذار بود.

حجت‌الاسلام حدائق با بیان اینکه پیامبر گرامی اسلام (ص) در هدایت مردم زمان جاهلیت سختی‌های فراوانی را تحمل کرد، گفت: در زمان پیامبر گرامی اسلام (ص) و ائمه معصومین علیه‌السلام جامعه آماده نبود و صرفاً خداوند متعال سفیران هدایت خود را عرضه کرد؛ اما در زمان امام عصر (عج) خداوند کاری خواهد کرد که عالم متقاضی ولایت، هدایت و عدالت شود.

بنا به گفته این استاد سطوح عالی حوزه علمیه، هدف امام‌زمان (عج) مبارزه با ظلم بوده و وقتی مردم حقیقت و عدالت واقعی را مشاهده کنند، پیرو آخرین ذخیره الهی خواهند شد؛ برای تشکیل دولت کریمه امام‌زمان (عج) باید بشریت، خدا را در زندگی خودمحور قرار دهند سپس صالح باشند و در جامعه خدمات اجتماعی ارائه دهند.

مدیر بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) استان فارس آثار متقابل انقلاب اسلامی بر مهدویت اضافه کرد: وظایف منتظران قبل از انقلاب اسلامی تنها در مجالس دعا و ندبه در راستای تقاضا از پروردگار برای تعجیل در فرج امام‌زمان (عج) ختم می‌شد.

وی ادامه داد: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی به اصل تولی توجه می‌شد اما مردم تأکید و توجهی بر تبری جویی نداشتند؛ بنابراین با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی نگاه‌های عامه مردم نسبت به مقوله مهدویت تغییر کرد و متدینین متوجه شدند که تلاش در زمینه مهدویت باید در جامعه نمود داشته باشد.

حجت‌الاسلام حدائق با بیان اینکه یکی از برکات انقلاب اسلامی تغییر نگرش‌های مردم بود و کسانی که در مسیر حضور نداشتند به مسیر صحیح هدایت شدند، تأکید کرد: در آغاز کار مهدویت و انقلاب اسلامی، دیگران امام خمینی (ره) را به تدریس و امورات دینی تشویق می‌کردند و ایشان را از پرداختن به امورات سیاسی منع کردند؛ اما رهبر انقلاب اسلامی با تاسی از فرهنگ اهل‌بیت علیه‌السلام ایستادگی تمام‌قد در مقابل ظالمان همچون جدشان امام حسین (ع) برای اصلاح امور جامعه قیام کردند.

انتهای پیام/

منبع:دفاع پرس
نظرات بینندگان