کد خبر: ۱۶۲۳۹۷
تاریخ انتشار: ۰۹:۳۳ - ۱۹ دی ۱۴۰۲
مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس خبر داد:

داناب در مدارس فارس اجرا می‌شود

مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس محور توسعه پایدار و سلامت اجتماعی را تربیت شهروند فعال و مشارکت‌پذیر در حوزه‌های مختلف عنوان کرد.
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، به نقل از روابط‌عمومی آموزش‌وپرورش فارس، محمد خلیل عسکری مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس در آئین انعقاد تفاهم‌نامه همکاری گسترش طرح آموزش سواد آبی «داناب» یا طرح دانش‌آموزی نجات آب، ما بین اداره کل آموزش‌وپرورش فارس و شرکت آب منطقه‌ای فارس گفت: راهکار مقابله با کمبود آب، تغییر سبک زندگی است و دانش‌آموزان بهترین مروج استفاده بهینه از آب هستند. 

مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس با اشاره به تأثیر عمیق دانش‌آموزان در جامعه گفت: آموزش‌وپرورش یکی از مجموعه‌های است که ارتباط مستقیم با خانواده دارد و ازآنجاکه خانواده اصلی‌ترین نهاد تربیتی است؛ لذا استفاده از ظرفیت دانش‌آموزان در فرهنگ‌سازی و استفاده بهینه از آب بسیار تأثیرگذار است. 

عسکری با اشاره به اقدامات خوبی که با همکاری شرکت آب منطقه‌ای فارس در سال گذشته تحت عنوان طرح داناب یا طرح دانش‌آموزی نجات آب صورت‌گرفته است گفت: آموزش‌وپرورش کنار تمام دستگاه‌ها است و در حوزه آب به‌عنوان اولویت اول حتماً همکاری می‌کند. 

وی به ارائه پیشنهادهایی برای اجرای قوی‌تر این طرح پرداخت و گفت: با ایجاد انگیزه در دانش‌آموزان کاری کنیم که ذهن دانش‌آموزان خلاق شود و نهضت ایده‌پردازی در دانش‌آموزان در این زمینه به راه بیفتد. 

معاون آموزش متوسطه آموزش‌وپرورش فارس نیز گفت: شرکت آب منطقه‌ای فارس جامعه هدف را خوب تشخیص دادند و روی افکار و فرهنگ سرمایه‌گذاری کردند که خود نشان از تیزبینی و تیزهوشی این مجموعه است. 

فرشید قاسمی در تشریح طرح داناب گفت: این طرح، طرحی نظام‌مند برای آموزش و مشارکت دانش‌آموزان در سراسر استان فارس در راستای گسترش فرهنگ صحیح حفاظت از منابع آب به‌ویژه آب‌های زیرزمینی است. 

وی ادامه داد: در آموزش‌وپرورش استان فارس اجرای این طرح را در دو فرایند مدیریتی و آموزشی دنبال کردیم.

قاسمی گفت: در چرخه مدیریتی سعی کردیم آنچه که تحت عنوان درون‌داد است را با توسعه فرایند مقایسه کنیم و در این مقایسه قابلیتی که در جامعه از اجرای این طرح مرتفع شد این است که جهت ایجاد فرهنگ مصرف بهینه آب یک گام به جلو برداشتیم.

معاون آموزش متوسطه آموزش‌وپرورش فارس افزود: از جهت چرخه آموزشی نیز یادگیری منجر به تغییر رفتار شد و این تغییر در اثر سال‌های متمادی باعث تغییر در نگرش و جهان‌بینی فرد می‌شود. 
قاسمی افزود: این طرح را با دانایی و اذعان‌داشتن به اینکه ما می‌توانیم یک فرهنگ را ایجاد کنیم انجام دادیم و امیدواریم در طرح داناب هم به همه‌گیری که در طرح همیار پلیس رسیدیم برسیم و بتوانیم فرهنگ مصرف بهینه آب را در استان فارس نهادینه کنیم. 

داناب در مدارس فارس اجرا می‌شود

وی با اشاره به برگزاری طرح سواد آبی از سال گذشته تا کنون گفت: قرار است امسال این طرح در ۵ منطقه به‌صورت آزمونه برای دانش‌آموزان مقاطع ابتدایی و متوسطه اجرا شود. 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان فارس نیز با اشاره به استفاده بخش عظیمی از منابع آبی کشور و به‌خصوص استان فارس در بخش کشاورزی، بر لزوم تغییر در الگوی مصرف و افزایش بهره‌وری از آب تأکید کرد.

سیاوش بدری مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان فارس در ادامه گفت: در حوزه صنعت آب و فاضلاب نیازمند یک تغییروتحول هستیم و تغییر لازمه توسعه پایدار است.

وی یکی از اصلی‌ترین تغییرات را در بحث اقتصاد آب دانست و خاطرنشان کرد: اگر این موضوع را جدی نگیریم و برای آن برنامه‌ریزی نکنیم با چالش‌های فراوانی مواجه خواهیم شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان فارس با اشاره به کمبود منابع تأمین آب در کشور، بر ضرورت فرهنگ‌سازی در زمینه صرفه‌جویی در مصرف و استفاده از تجهیزات کاهنده مصرف در جامعه تأکید کرد و یادآور شد: نهادینه‌شدن این فرهنگ در بین مردم و باور اینکه با کمبود آب مواجه هستیم، تا حدودی زیادی ما را در مدیریت تأمین و تقاضا کمک خواهد کرد.

خاطرنشان می‌شود: در پایان این جلسه ضمن امضای تفاهم‌نامه همکاری مقرر شد در قالب این تفاهم‌نامه بافرهنگ سازی در راستای نقش دانش‌آموزان در جلوگیری از اتلاف منابع آبی تلاش شود.


انتهای پیام/

نظرات بینندگان