کد خبر: ۱۶۲۳۹۸
تاریخ انتشار: ۱۰:۲۸ - ۱۹ دی ۱۴۰۲
رواج پدیده حاشیه نشینی برای مستاجران شیراز؛

قیمت مسکن در شیراز فعلا کاهشی نمی‌شود

افزایش قیمت مسکن یک امر قطعی و اجتناب ناپذیر به حساب می‌آید و مردم باید منتظر رشد بهای خانه باشند؛ با این حال برخی کارشناسان حوزه مسکن معتقدند میزان رشد نرخ ها رشد قابل توجهی نخواهد داشت و برخی دیگر می‌گویند قیمت مسکن به صورت محسوس رو به افزایش است.
به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی پایگاه تحلیلی خبری «شیرازه»، یکی از ریشه‌های رکود بازار مسکن، کاهش قدرت خرید مردم است؛ درصد بزرگی از جامعه به طور کامل از تهیه مسکن عاجز شده است.

حجم معاملات مسکن نیز به پایین‌ترین حد خود رسیده و در طول روز خریدوفروش کمی صورت می‌گیرد.

از طرفی برخی اقدامات و تصمیمات دولت باعث افزایش قیمت خانه شده است؛ یکی از مهم‌ترین این موارد اخذ مالیات‌ها است که به‌نوعی به بازار شوک منفی وارد کرده است.

قیمت مسکن در شیراز فعلاً کاهشی نمی‌شود 

به اعتقاد نایب‌رئیس اتحادیه مشاوران املاک شیراز قیمت مسکن در شیراز فعلاً کاهشی نمی‌شود و می‌گوید: هرچند شاهد بازار آرامی در بازار مسکن هستیم؛ اما قیمت مسکن به‌صورت چراغ خاموش در شیراز روبه‌افزایش است.

عبدالرضا رزم آهنگ با اشاره به اینکه فروشنده‌ها از ارائه قیمت‌های پایین ملک خودداری می‌کنند، می‌افزاید: در حال حاضر در تمام نقاط شهر تنها حدود ۵ الی ۱۰ درصد خریدوفروش ملک انجام می‌شود.

وی ادامه می‌دهد: در شرایط فعلی خانه‌های ارزان‌قیمت و گران‌قیمت در بازار شیراز خریدوفروش می‌شوند و خانه‌هایی که دارای قیمت متوسط و حدود ۱۰ میلیارد تومان به بالا هستند؛ کمتر خریدوفروش می‌شوند.
قیمت مسکن در شیراز فعلا کاهشی نمی‌شود

نایب‌رئیس اتحادیه مشاوران املاک شیراز عنوان می‌کند: تنها افرادی که قصد تهاتر دارند به خریدوفروش ملک در شیراز رو می‌آورند و خریداری که پول نقد یک جا داشته باشد از خرید خانه استقبال نمی‌کند از طرفی آنهایی که خانه ویلایی دارند و قصد خرید آپارتمان دارند این روزها اقدام به فروش ملک می‌کنند.

وی با اشاره به نرخ قیمت مسکن در مناطق مختلف شیراز، یادآور می‌شود: هر متر خانه در مناطقی مانند میان‌رود و شهرک فرهنگیان در مقطعی از زمان به بیش از ۳۰ میلیون تومان هم رسید و در حال حاضر حدود ۲۹ میلیون تومان است؛ این در حالی است که قیمت هر متر خانه در نقاط خوب شیراز کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان نیست و در نقاطی مانند ستارخان نیز با قیمت‌های بالای ۱۰۰ میلیون تومان روبرو هستیم.

نایب‌رئیس اتحادیه مشاوران املاک شیراز با اشاره به وضعیت رهن و اجاره در شیراز، می‌گوید: بیشتر مستأجران شیراز سعی کرده‌اند با مالکان توافق کنند که این موضوع قابل‌تقدیر است.

رواج پدیده حاشیه‌نشینی برای مستأجران شیراز

رزم آهنگ در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر قیمت اجاره یک منزل دوخوابه در مراکز شهر کمتر از ۱۵ میلیون تومان نیست و قیمت اجاره ماهانه در نقاط خوب شیراز به ماهی ۲۵ میلیون تومان هم می‌رسد، بیان می‌کند: قیمت اجاره منازل هم بر اساس بهره بانکی مشخص می‌شود و ملکی که حدود یک میلیارد تومان ارزش دارد بهره بانکی آن حدود ۲۳۰ میلیون تومان است؛ این رقم تقسیم بر تعداد ماه‌های سال می‌شود و میزان اجاره براین‌اساس مشخص می‌شود.

رزم آهنگ با اشاره به اینکه در صورت تداوم گرانی‌های رهن و اجاره بسیاری از افراد به حاشیه شهرها می‌روند، می‌افزاید: متأسفانه پدیده حاشیه‌نشینی برای مستأجران در شیراز در حال رواج است. 

کاهش شدید خریدوفروش خانه در شیراز

رئیس اتحادیه مشاوران املاک شیراز اما نظر دیگری دارد و معتقد است قیمت ملک روبه‌کاهش است و می‌گوید: در حال حاضر قیمت خانه در شیراز در حال نزدیک‌شدن به قیمت‌های واقعی است.

شهرام نامداری با اشاره به اینکه وضعیت بازار مسکن در شیراز در رکود کامل به سر می‌برد، می‌گوید: در شرایط فعلی وضعیت خریدوفروش ملک در شیراز بسیار ضعیف است.

 نامداری با بیان اینکه نبود نقدینگی میان مردم باعث شده تا خریدوفروش خانه در شیراز به‌شدت کاهش پیدا کند، ادامه می‌دهد: مسکن کالایی که مواد اولیه و محصولات زیادی در آن دخیل است؛ افزایش نرخ تورم و گرانی‌های قیمت‌های محصولات با هم جمع می‌شوند و در نهایت منجر به افزایش قیمت ملک می‌شود.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک شیراز با بیان اینکه سلیقه‌ای شدن قیمت مسکن بر آتش گرانی این کالا دامن می‌زند، می‌افزاید: متأسفانه در کشور ملک به‌عنوان یک بخش سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود؛ به ملک به‌عنوان نیاز اولیه مردم نباید به‌عنوان یک کالای سوددهی نگاه کرد.

قیمت مسکن در شیراز فعلا کاهشی نمی‌شود

دو سال است می‌گوییم فضای مجازی نقش مخرب بر بازار مسکن دارد

نامداری با اشاره به اینکه شبکه‌ها و فضاهای مجازی نقش زیادی در گرانی کاذب قیمت مسکن دارند، بیان می‌کند: عدم کنترل فضای مجازی باعث شده تا هر فردی طبق سلیقه خودش قیمت ملک را مشخص کند و در نهایت منجر به الگوبرداری دیگران از این رویه می‌شود.

وی تأکید می‌کند: حدود دو سال است که اعلام کرده‌ایم که فضای مجازی نقش مخرب بر بازار مسکن دارد؛ تعریف و مشخص‌کردن یک سری افراد جهت پیشنهاد قیمت مسکن در فضای مجازی می‌تواند وضعیت این بخش را بهبود ببخشد.

بازار رهن و اجاره مسکن در شیراز تعطیل است

رئیس اتحادیه مشاوران املاک شیراز با بیان اینکه تعیین قیمت توسط هر فرد در فضای مجازی وضعیت را دشوار کرده است، تصریح می‌کند: اگرچه مقرر شده که اداره راه و شهرسازی قیمت مسکن را طبق منطقه‌بندی پیشنهاد دهد؛ اما هنوز این اتفاق رخ نداده است.

نامداری در ادامه با بیان اینکه بازار رهن و اجاره مسکن در شیراز به کل تعطیل است، می‌گوید: بازار رهن و اجاره در سه‌ماهه آخر سال تعطیل می‌شود و اکثر جابه‌جایی‌ها در فصل تابستان اتفاق می‌افتد.

انتهای پیام/

منبع :ایلنا

نظرات بینندگان