کد خبر: ۱۶۲۴۱۳
تاریخ انتشار: ۰۸:۱۶ - ۲۱ دی ۱۴۰۲
مدیرکل میراث فرهنگی فارس:

شهر شیراز قابلیت ثبت جهانی دارد

مدیرکل میراث فرهنگی فارس گفت: شیراز با همه ظرفیت‌هایی که در حوزه‌های تاریخی، فرهنگی، هنری، ادبی و صنایع‌دستی دارد، قابلیت ثبت جهانی را داراست.
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، ثابت اقلیدی مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس اظهار کرد: شهر شیراز با تمام ظرفیت‌هایی که در حوزه‌های تاریخی، فرهنگی، هنری، ادبی و صنایع‌دستی دارد، قابلیت ثبت جهانی را در میان شهرهای دنیا داراست. 

وی با اشاره به اینکه در دوران زندیه شیراز پایتخت ایران بوده است، افزود: آثار ارزشمندی از این دوران برای ما به‌یادگارمانده و کریم‌خان زند که خود را نه پادشاه که وکیل‌الرعایا می‌خواند خدمات ارزنده‌ای را به این شهر و استان داشته و یادگارهایی را به‌جا گذاشته که امروزه از مواهب آن بهره‌مند می‌شویم. 

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس با اشاره به اینکه به برخی از این آثار ارزشمند باگذشت زمان از بین رفته است، بیان کرد: میدان توپخانه شیراز از جمله آثاری است که مربوط به دوره زندیه بوده، ولی هم‌اکنون اثری از آن بر جای نمانده است. 

میدان توپخانه شیراز احیا می‌شود
ثابت اقلیدی ادامه داد: مذاکراتی با شهردار شیراز پیرامون احیای میدان توپخانه شیراز انجام شد و احیای این میدان در شیراز از برنامه‌های مهم پیش رو خواهد بود. 

آب رکن‌آباد ساماندهی می‌شود
ثابت اقلیدی به برخی از طرح‌های رهاشده در شیراز هم اشاره کرد و گفت: طرح ساماندهی آب رکن‌آباد شیراز که یک طرح خلاقانه بوده است به دلیل نبود اعتبارات و یا علل دیگر به‌صورت نیمه‌تمام رها شده است که باید با مشارکت جدی شورای اسلامی شهر شیراز، شهرداری شیراز و این اداره کل این طرح ازسرگرفته شود.

وی تصریح کرد: شیراز با عنوان سومین حرم اهل‌بیت (ع) در کشور مطرح است، اما برای میزبانی از زائران به مفهوم واقعی باید با برنامه‌ریزی و تلاش کرد.

تلاش برای اجرای طرح مثلث نور
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس ادامه داد: اجرای طرح مثلث نور را یکی از برنامه‌ها و ایده‌های مهم در جهت توسعه گردشگری مذهبی سومین حرم اهل‌بیت علیهم‌السلام بیان کرد و افزود: این مثلث بین ۳ شهر مذهبی مشهد، قم و شیراز به وجود می‌آید تا بتوانیم در جذب زائران داخلی و خارجی توفیق بیشتری داشته باشیم. 

شهر شیراز قابلیت ثبت جهانی دارد

ساماندهی ۲ آرامگاه حافظ و سعدی
محمد ثابت اقلیدی همچنین وجود آرامگاه ۲ شاعر بزرگ ایران و جهان را از مزیت‌های گردشگری شیراز در سطح بین‌الملل دانست و بیان کرد: آرامگاه حافظ و سعدی باید وضعیتی به‌مراتب بهتر از وضع موجود داشته باشند که دراین‌رابطه نیاز به همکاری شهرداری و شورای اسلامی شهر برای ساماندهی وضعیت پیرامونی و داخلی این ۲ مکان تاریخی فرهنگی فاخر کشورمان هستیم. 

رضا محمدیان رئیس کمیسیون عمران حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر شیراز نیز گفت: شورا مصوبات زیادی از گذشته در حوزه گردشگری، میراث‌فرهنگی و صنایع‌دستی داشته که تاکنون تحقق‌نیافته است و باید استخراج و مورد پیگیری قرار گیرند. 

وی ادامه داد: اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی دارای ظرفیت‌های بالقوه زیادی است و اگرچه اعتبارات کافی ندارد، اما هوش مدیریتی، هوش اقتصادی و اعتبار هویتی می‌تواند در پیشبرد اهداف این اداره کل بسیار مؤثر باشد.

ضرورت چابک‌سازی بدنه میراث‌فرهنگی
این عضو شورای اسلامی شهر شیراز به‌ضرورت چابک‌سازی بدنه میراث‌فرهنگی اشاره کرد و گفت: فارس در سطح کشور بیشترین آثار و اماکن تاریخی را ازنظر تعدد، کیفیت و محتوا دارد و تاکنون هم اقدامات خوبی برای حفظ، مرمت و معرفی این آثار شده است، اما در دوره‌های مختلف مدیریتی نتوانستیم از ظرفیت ۱۰۰ درصدی این توانمندی‌ها برای کمک به اقتصاد استان استفاده نشده است.

معضل بیکاری و فقر را شایسته شهری مانند شیراز ندانست و افزود: گردشگری می‌تواند در رونق اقتصادی و محرومیت‌زدایی از شهر شیراز تأثیر بسزایی داشته باشد.

رئیس کمیسیون عمران حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر شیراز در خصوص صنایع‌دستی فاخر شیراز و تولیدکنندگان کالاهای صنایع‌دستی هم یادآور شد: باید در همه فضاهای شهری صنایع‌دستی عرضه شود و اختصاص مکان‌هایی در فروشگاه‌های تعاونی ادارات مختلف، لابی ورودی تمام هتل‌ها، فضاهای شهری برای عرضه صنایع‌دستی استفاده شود. 

راه‌اندازی مدرسه هنر توسط شهرداری

محمدیان به مصوبه راه‌اندازی مدرسه هنر توسط شهرداری اشاره کرد و گفت: در این مدرسه با بهره‌گیری از تجربیات اساتید قدیمی و پیش‌کسوت هنرهای سنتی و صنایع‌دستی به نسل جوان آموزش داده خواهد شد که در زنده نگه‌داشتن این هنرهای فاخر و ایجاد شغل بسیار مؤثرات.


انتهای پیام/

نظرات بینندگان