کد خبر: ۱۶۲۴۳۳
تاریخ انتشار: ۱۱:۱۴ - ۲۴ دی ۱۴۰۲
در قرارگاه مشترک محرومیت‌زدایی کلان‌شهر شیراز تأکید شد؛

هم‌افزایی مدیریت شهری و دولتی در رفع محرومیت از کلان‌شهر شیراز

جلسه قرارگاه محرومیت‌زدایی شهرستان شیراز به میزبانی شهرداری این کلان‌شهر و محوریت هم‌افزایی مدیریت شهری و دولتی و نهادهای خدمات‌رسان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه» به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری شیراز،  لطف‌الله شیبانی فرماندار شهرستان شیراز در جلسه قرارگاه محرومیت‌زدایی شهرستان شیراز که به میزبانی شهرداری این کلان‌شهر برگزار شد، اظهار کرد: ایجاد هم‌پوشانی با رفع محرومیت از محلات این کلان‌شهر باید انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: قرارگاه محرومیت‌زدایی شیراز با مصوبه شورای اسلامی شهر، تلفیقی از مدیریت دولتی و مدیریت شهری است و نظارت و بررسی بر عملکرد آن هم بر عهده شورای اسلامی شهر است که دبیر این قرارگاه محرومیت‌زدایی نیز قرارگاه احمدبن موسی (ع) سپاه فجر فارس و عامل ستادی و اجرایی این قرارگاه هم شهرداری شیراز است.

شیبانی از تدبیر و حسن‌نظر شورای اسلامی شهر و شهرداری شیراز در اجرای اهداف تعریف شده این قرارگاه و اجرای پروژه‌های محرومیت‌زدایی تقدیر کرد و گفت: شورای ششم شیراز برای نخستین‌بار با اعتبار مستقل برای پروژه‌های محرومیت‌زدایی معادل سه درصد بودجه عمرانی را به این مهم اختصاص داد. 

فرماندار شهرستان شیراز همچنین عنوان کرد: دستگاه‌های اجرایی شهرستان شیراز در اجرای اهداف تعریف شده و اجرای پروژه‌های محرومیت‌زدایی در شهرستان وظایفی در این راستا دارند. 

محرومیت‌زدایی تنها با اعتبارات شهرداری انجام نمی‌شود

سید ابراهیم حسینی رئیس شورای اسلامی شهر شیراز نیز اظهار کرد: در شورای ششم با تدوین سند جامع محرومیت‌زدایی به این سمت حرکت کرده‌ایم و در محرومیت‌زدایی همه دستگاه‌ها باید ورود کنند و تنها وظیفه شهرداری نیست. 

 وی که دستورالعمل اجرایی و کیفیت اجرای قرارگاه مشترک محرومیت‌زدایی را مناسب ارزیابی می‌کرد، افزود: در حوزه اعتبارات نیز باید مسیر اعتبارات مشخص شود؛ چرا که محرومیت‌زدایی تنها با اعتبارات شهرداری انجام نمی‌شود؛ بلکه همه دستگاه‌ها باید پای‌کار بیایند. 

شورای اسلامی شهر و شهرداری با همراهی همه دستگاه‌ها می‌تواند اقدامات محرومیت‌زدایی را جلو ببرد

محمد حسن شهردار کلان‌شهر شیراز نیز در ادامه با بیان اینکه امروز اهتمامی در سطوح ملی، استانی و شهری مبنی بر محرومیت‌زدایی و رفع دغدغه مردمی شکل‌گرفته است، گفت: در ساختار شورای اسلامی شهر و شهرداری شیراز کمیته محرومیت‌زدایی طی دو سال اخیر تشکیل شده است. 

اسدی همچنین هدف از تشکیل قرارگاه محرومیت‌زدایی را هم‌افزایی و استفاده از ظرفیت‌ها برای حصول نتیجه ذکر و عنوان کرد: اگر این رسالت قرارگاه محقق شود قطعاً با رفع بخش زیادی از محرومیت‌ها مواجه خواهیم شد. 

وی خاطرنشان کرد: امروز توسط استاندار فارس و مسئولان دستگاه‌های اجرایی در شهر شیراز، تمام محلات اولویت‌بندی شده‌اند و تکلیف هر دستگاه اجرایی از جمله مجموعه شهرداری مشخص شده است؛ اما شورای اسلامی شهر و شهرداری با همراهی همه دستگاه‌ها می‌تواند اقدامات محرومیت‌زدایی را جلو ببرد. 

شهردار شیراز اضافه کرد: در شورای اسلامی شهر و شهرداری پروژه‌های محرومیت‌زدایی در ۴۰ محله در سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ تعریف شد و برای سال ۱۴۰۲ نیز پروژه‌های تعریف شده در دست اجرا هستند. 

اسدی با تأکید بر این موضوع که امیدآفرینی امروز باید سرلوحه کار ما باشد، عنوان کرد: در این راستا یک بسته ۵۰ هزار میلیاردتومانی در شهرداری شیراز برای دهه فجر تعریف شده است. 

قرارگاه محرومیت‌زدایی باید به‌عنوان یک تکلیف شرعی و قانونی جدی گرفته شود 

مجید علی‌پور جانشین فرماندهی سپاه فجر در قرارگاه حضرت احمد بن موسی (ع) هم در ادامه این جلسه بیان کرد: بر اساس شرح وظایف اعمال شده، هدایت و به‌کارگیری ظرفیت‌ها به عهده قرارگاه و پشتیبانی بر عهده دستگاه‌های اجرایی و خدمات‌رسان است. 

وی ادامه داد: تلاش شده تا قرارگاه محرومیت‌زدایی هم مرکز تولید فکر و اندیشه و هم مرکز پیگیری و حصول نتیجه باشد. 

علیپور افزود: ضرورت انجام فعالیت‌های بااهمیت و حساس، احساس نیاز به ایجاد هماهنگی بین رده‌های مختلف در یک جغرافیای مشخص و نهایتاً اجرای یک نقش سیاست‌گذاری و هماهنگی و نظارت در حوزه اجرای سیاست‌ها و تبدیل این سیاست‌ها به فعالیت‌ها مؤلفه‌های مهمی است که موجب ایجاد کار قرارگاهی در شهرستان شیراز شد. 

جانشین فرماندهی سپاه فجر در قرارگاه حضرت احمد بن موسی (ع) تأکید کرد: قرارگاه محرومیت‌زدایی باید به‌عنوان یک تکلیف شرعی و قانونی جدی گرفته شود، چرا که دولت نسبت به محرومیت‌زدایی دغدغه دارد.

انتهای پیام/

نظرات بینندگان