کد خبر: ۱۶۲۴۹۹
تاریخ انتشار: ۰۸:۳۴ - ۰۲ بهمن ۱۴۰۲
بازخوانی؛

بیانات رهبرمعظم انقلاب پیرامون امام جواد (ع)

رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیاناتی پیرامون امام جواد (ع) فرموده‌اند: امام جواد(ع) مانند دیگر ائمه معصومین برای ما اسوه و مقتدا و نمونه است، زندگی کوتاه این بنده شایسته خدا به جهاد با کفر و طغیان گذشت.
به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»،رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیاناتی پیرامون امام جواد (ع) فرموده‌اند: امام جواد مانند دیگر ائمه معصومین برای ما اسوه و مقتدا و نمونه است. زندگی کوتاه این بنده شایسته خدا، به جهاد با کفر و طغیان گذشت.

باتوجه‌به فرارسیدن سالروز ولادت امام جواد (ع)، پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای، به بازخوانی گزیده‌ای از بیانات رهبر انقلاب پیرامون حضرت امام محمدتقی؛ جوادالائمه (ع) پرداخته است که به شرح زیر است: 

مبتکر بحث‌های آزاد اجتماعی
بحث آزادکار خوبی است، من موافقم با بحث آزاد؛ از اول هم موافق بودم. این نکتهٔ اول که بحث آزاد را ما رد نمی‌کنیم؛ بلکه استقبال هم می‌کنیم. مبتکر بحث آزاد اجتماعی امام جواد صلوات‌الله‌علیه است. البته قبل از امام جواد هم در زمان ائمه بحث زیاد می‌شد، اما اینکه حالا بنشینند جمعاً صحبت کنند امام جواد اول بار این کار را کردند.

او امام و پیشاهنگ حرکت ملت ایران بود
خاطرهٔ خونین ۱۷ شهریور؛ دنبالهٔ درس جاوید فراموش‌نشدنی است که امام جواد به ما داده است. چرا یک امام بزرگوار در ۲۵ سالگی به شهادت می‌رسد؟ و دستگاه جبار زمان این ذریهٔ پیغمبر را بیش از آن تحمل نمی‌کند؟ پاسخ به این سخن را زندگی و شخصیت امام جواد به ما می‌دهد. او مظهر مبارزهٔ با باطل بود، او کوشش گر برای حکومت الله بود. او برای‌خدا و قرآن مبارزه می‌کرد، او از قدرت‌ها نمی‌ترسید، او در حقیقت امام و الگو و پیشاهنگ این حرکتی بود که امروز ملت ایران همگی دست‌به‌دست آن را تعقیب می‌کند.
سخنرانی به مناسبت ۱۷ شهریور در مصلی نمازجمعهٔ تبریز ۱۳۶۲/۶/۱۷

زندگی امام جواد علیه‌السلام، الگویی برای جوانان
زندگی امام جواد علیه‌السلام هم الگوست. امام جواد علیه‌السلام - امامی باآن‌همه مقامات، باآن‌همه عظمت - در ۲۵ سالگی از دنیا رفت. این نیست که ما بگوییم؛ تاریخ می‌گوید؛ تاریخی که غیرشیعه آن را نوشته است. آن بزرگوار، در دوران جوانی و خردسالی و نوجوانی، در چشم مأمون و در چشم همه، عظمتی پیدا کرد. اینها چیزهای خیلی مهمی است؛ اینها می‌تواند برای ما الگو باشد.
گفت‌وشنود در دیدار جمعی از جوانان به مناسبت هفتهٔ جوان ۱۳۷۷/۲/۷

برنامه‌سازی هوشمندانه مذهبی
برای مراسم دینی، اعیاد و عزاداری‌ها برنامه‌ریزی هوشمندانه بشود. بعضی از برنامه‌هایی که اجرا می‌شود، کاملاً ناهوشمندانه است. راجع به حضرت جواد چه صحبتی در تلویزیون یا رادیو می‌کنید؟ راجع به امام جواد، امام هادی، امام عسکری، امام رضا و دیگر ائمه مطالب خیلی خوبی نوشته شده است. بنده که عمرم را در این زمینه‌ها گذرانده‌ام، وقتی به این مطالب نگاه می‌کنم، استفاده می‌کنم و لذت می‌برم؛ چرا از اینها استفاده نمی‌شود؟ نوشته‌های خوب، تحقیقات خوب و مطالب شیوا و ایمان‌آور در این زمینه‌ها فراوان است.
بیانات در دیدار رئیس و مدیران سازمان صداوسیما ۱۳۸۳/۹/۱۱

درس بزرگ امام جواد علیه‌السلام
امام جواد مانند دیگر ائمهٔ معصومین برای ما اسوه و مقتدا و نمونه است. زندگی کوتاه این بندهٔ شایستهٔ خدا، به جهاد با کفر و طغیان گذشت. در نوجوانی به رهبری امت اسلام منصوب شد و در سال‌هایی کوتاه، جهادی فشرده، با دشمن خدا کرد به‌طوری‌که در سن ۲۵ سالگی یعنی هنوز در جوانی، وجودش برای دشمنان خدا غیرقابل‌تحمل شد و او را با زهر شهید کردند. همان‌طوری که ائمهٔ دیگر ما علیهم‌السلام با جهاد خودشان هر کدام برگی بر تاریخ پر افتخار اسلام افزودند، این امام بزرگوار هم گوشهٔ مهمی از جهاد همه‌جانبهٔ اسلام را در عمل خود پیاده کرد و درس بزرگی را به ما آموخت. آن درس بزرگ این است که در هنگامی که در مقابل قدرت‌های منافق و ریاکار قرار می‌گیریم، باید همت کنیم که هوشیاری مردم را برای مقابلهٔ با این قدرت‌ها برانگیزیم. اگر دشمن، صریح و آشکار دشمنی بکند و اگر ادعا و ریاکاری نداشته باشد، کار او آسان‌تر است. اما وقتی دشمنی مانند مأمون عباسی چهره‌ای از قداست و طرف‌داری از اسلام برای خود می‌آراید، شناختن او برای مردم مشکل است. در دوران ما و در همهٔ دوره‌های تاریخ، قدرتمندان همیشه سعی کرده‌اند وقتی از مقابلهٔ رویاروی با مردم عاجز شدند دست به حیلهٔ ریاکاری و نفاق بزنند.
بیانات در خطبهٔ نمازجمعه
۱۳۵۹/۷/۱۸

انتهای خبر/
منبع: فارس
نظرات بینندگان